اختصاصی "لاهیگ"| در هیاهوی خودنمایی فهرست‌های انتخاباتی؛
گیلانیان به "کارنامه" و "کارآمدی" رأی می‌دهند
درحالی که تنها 5 روز به برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی مانده است، خودنمایی فهرست‌های انتخاباتی متعدد بلای جان احزاب و جریانات سیاسی کشور شده است.
كدخبر: ۴۷۳۶
تاريخ: ۰۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۰
درحالی که تنها 5 روز به برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی مانده است، خودنمایی فهرست‌های انتخاباتی متعدد بلای جان احزاب و جریانات سیاسی کشور شده است.
به گزارش "لاهیگ"، احزاب و جریانات سیاسی با نام و بی نام و نشان گیلانی نیز درحالی پا به عرصه انتخابات مجلس نهم گذاشته‌اند که در طول چند ماه‌ گذشته به تنهایی یا با لابی‌های خاص خود با مرکزنشینان، هریک خواهان به کرسی نشاندن چهره‌های مورد نظر خود گردیده و در نهایت لیست‌های انتخاباتی متعدد به اندازه انگشتان دو  دست پیش روی مردم نهاده شده است.
جبهه متحد اصولگرایان، جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جبهه ایستادگی ایران اسلامی، جبهه بصیرت و بیداری اسلامی، جبهه حامیان ولایت گیلان، جبهه متحد اصولگرایان ولایی گیلان، مجمع جوانان عدالتخواه گیلان و شمار دیگری از تشکل‌های صنفی و سیاسی دیگر، جبهه اصولگرایی را در گیلان نمایندگی می‌کنند و اصلاح‌طلبان گیلان نیز به‌جز جبهه مردم‌سالاری به سردمداری مصطفی کواکبیان (دبیرکل حزب مردم‌سالاری) که کاندیداهای مورد نظر خود در 24 استان کشور را معرفی کرده است، نماینده دیگری در صحنه انتخابات ندارند.
بنابراین در غیاب اصلاح‌طلبان در عرصه سیاست کشور و با پهنه‌بندی اختلافات تاریخی سیاسیون گیلان که در لیست‌های انتخاباتی اخیر ظهور و بروز یافته است، می‌توان به 4 نحله فکری "قربانی"، "کربلایی"، "کوچکی‌نژاد" و "آقازاده ـ علیزاده" در بین اصولگرایان گیلان اشاره نمود.
در این طبقه‌بندی، جبهه متحد اصولگرایان ولایی گیلان، نحله فکری آیت‌الله زین‌العابدین قربانی (نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت) را نمایندگی می‌کند که در آذر ماه سال جاری، گروهی از اصولگرایان گیلان را گرد هم آورد تا "به توصیه آیت‌الله مهدوی کنی و بعضی از بزرگان دیگر، یک عده افراد امین به انقلاب و رهبری و نظام و بصیر را از ناحیه خود برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تعیین و معرفی ‌كند." اعضای ستاد انتخاباتی این جبهه عبارتند از: حجت‌الاسلام محمد لاکانی (معاون تبلیغ حوزه علمیه گیلان و مدیر بنیاد حضرت مهدی موعود)، سردار محمدحسین امیرگل (رئیس پدافند غیرعامل گیلان، رئیس هیأت کوهنوردی گیلان و رئیس ستاد انتخاباتی محسن رضایی)، حجت‌الاسلام جمال یاری (مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان)، محمدرضا رئوفی (رئیس سابق گروه مشاوران استاندار گیلان)، مرتضی عسکری (؟)، بهمن مهری (؟)، دکتر اصغر شکرگزار (استادیار دانشگاه گیلان و شهردار سابق رشت)، محمدصادق یحیی‌پور (؟)، مصطفی ثروتی (؟)، سرهنگ پاسدار نادر عبدالله‌پور (فرماندار سابق بندر انزلی)، مهندس قربان‌زاده (؟) و فرج نوری (؟).
جبهه حامیان ولایت گیلان نیز با نمایندگی نحله فکری حسن کربلایی (دبیر حزب مؤتلفه گیلان و سرپرست سابق دفتر نظارت شورای نگهبان گیلان) و فهرستی جداگانه با 9 کاندیدای متفاوت، اختلاف دیدگاه‌های عمیق خود با آیت‌الله زین‌العابدین قربانی را بار دیگر عیان کرده است.
فهرست انتخاباتی حسن کربلایی همچنین با اختلاف 4 کاندیدا در لیست مجمع جوانان عدالتخواه گیلان تکرار شده است و وابستگی فکری این تشکل دانشجویی به دیدگاه‌های دبیر حزب مؤتلفه گیلان و اختلاف نظر با لیست آیت‌الله زین‌العابدین قربانی با 9 کاندیدای متفاوت را نشان می‌دهد.
از سوی دیگر، نحله فکری جبار کوچکی‌نژاد (نماینده رشت در مجلس هشتم و دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری، جمعیت ایثارگران، جامعه اسلامی مهندسین، جامعه اسلامی فرهنگیان و جامعه زینب در استان گیلان) که ماه‌ها با مقاومت سایر اصولگرایان گیلان در تسهیم قدرت همراه بود، سرانجام در لیست‌های انتخاباتی احزاب متبوعش در تهران، اعم از جبهه متحد اصولگرایان (به رهبری آیت‌الله مهدوی کنی و آیت‌الله یزدی)، جبهه ایستادگی ایران اسلامی (به رهبری محسن رضایی) و البته به‌طور اعجاب‌انگیزی در لیست انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان ولایی گیلان (به رهبری آیت‌الله قربانی) نشست.
جبهه پايداري انقلاب اسلامي هم که متشکل از شماری از حامیان محمود احمدی‌نژاد در مجلس هشتم و تعدادی از وزرای دولت‌های نهم و دهم است، مرداد ماه سال جاری با حمایت معنوی آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی اعلام موجودیت نموده و به "وکیل‌الدوله‌ها" مشهور است. مرتضی آقاتهرانی (معلم اخلاق سابق دولت و نماینده مجلس هشتم)، فاطمه آلیا (نماینده مجلس هشتم)، غلامحسین الهام (رئیس دفتر اسبق رئیس جمهور و وزیر سابق دادگستری)، کامران باقری لنکرانی (وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، روح‌الله حسینیان (مشاور سابق رئیس جمهور و نماینده مجلس هشتم)، حمید رسایی (نماینده مجلس هشتم)،‌ علی‌اصغر زارعی (مشاور سابق رئیس جمهور و نماینده مجلس هشتم)، حسین طلا (فرماندار سابق تهران و مدیرعامل سابق شرکت دخانیات ایران)، مهدی کوچک‌‌زاده (نماینده مجلس هشتم)، صادق محصولی (وزیر سابق کشور و وزیر سابق رفاه و تأمین اجتماعی)، بیژن نوباوه (نماینده مجلس هشتم) و زهره طبیب‌زاده نوری (رئیس سابق مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری) از جمله اعضای مؤسس جبهه پايداري انقلاب اسلامي هستند.
نحله فکری سردار آقازاده ـ سردار علیزاده نیز که بخش‌هایی از بدنه سپاه و بسیج را نمایندگی می‌کنند، با اختلافاتی اندک در لیست‌های انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان، جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جبهه ایستادگی ایران اسلامی، جبهه بصیرت و بیداری اسلامی و البته در لیست انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان ولایی گیلان (به رهبری آیت‌الله قربانی) به چشم می‌خورد.
117 کاندیدا در 11 حوزه انتخابیه استان گیلان با هم رقابت می‌پردازند و این درحالی است که مجموعه اصولگرایان 21 نفر و جبهه مردم‌سالاری تنها 4 نفر را برای 13 كرسی نمایندگی در گیلان به مردم معرفی کرده‌اند. به عبارت دیگر، تنها 21 نفر در 7 فهرست‌ انتخاباتی متحدالشکل بین 4 جریان فکری اصولگرایی گیلان دست به دست شده و سناریوی تقسیم قدرت در گیلان بدون درنظر گرفتن شاخص‌های تخصصی قوه مقننه به صحنه رفته است.
اما در دیگرسوی این معادلات، مردم گیلان قرار دارند که به تجربه ثابت کرده‌اند فارغ از فهرست‌های انتخاباتی راست و چپ و اصولگرا و اصلاح‌طلب و دعوای سیاسیون بر سر کسب قدرت؛ به تجربه، کارنامه و کارآمدی افراد رأی می‌دهند و قبای نمایندگی را بر تن کسی می‌نشانند که مظهر سختکوشی و تلاش و خدمتگزاری صادق، شجاع و مسئولیت‌پذیر باشد و با جهانی اندیشیدن و محلی عمل کردن و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های طبیعی و انسانی زاد بوم خود، استان گیلان را به سوی پیشرفت و عدالت بیشتر رهنمون شود.
آیا پذیرش واقعیتِ این حقیقت در آزمون انتخاب گیلانیان، جایی برای اتحاد عمل سیاسیون حول محور
"توسعه گیلان" خواهد داشت؟ امیدوارانه به انتظار نشسته‌ایم...

جریان شناسی کاندیداهای مجلس نهم در استان گیلان

حوزه انتخابیه

جبهه متحد اصولگرایان

جبهه پایداری انقلاب اسلامی

جبهه ایستادگی ایران اسلامی

جبهه بصیرت و بیداری اسلامی

جبهه حامیان ولایت گیلان

جبهه متحد اصولگرایان ولایی گیلان

مجمع جوانان عدالتخواه گیلان

جبهه مردم‌سالاری

آستارا

علیرضا نعمتی

علیرضا نعمتی

علیرضا نعمتی

-

علیرضا نعمتی

علیرضا نعمتی

علیرضا نعمتی

-

آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر

محمدحسین قربانی

محمدحسین قربانی

محمدحسین قربانی

-

محمدعلی رمضانی

محمدحسین قربانی

محمدعلی رمضانی

سیدمهدی صادق

بندر انزلی

صادق برزگر

صادق برزگر

صادق برزگر

حسن خسته‌بند

-

حسن خسته‌بند

-

-

تالش و ماسال و رضوانشهر

-

-

-

-

-

-

-

نسرانه ذوالفقاری

رشت

سیدعلی آقازاده دافساری، جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی، نظرعلی علیزاده

سیدعلی آقازاده دافساری، نظرعلی علیزاده

سیدعلی آقازاده دافساری، جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی

سیدعلی آقازاده دافساری

علی‌محمد جلوه قاضیائی، مظفر نامدار طالشائی، حجت‌الاسلام نادر غلام حضرت‌ حجت

جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی، نظرعلی علیزاده، سیدرضا موسوی روزان

علی‌محمد جلوه قاضیائی، مظفر نامدار طالشائی

حسن تأمینی لیچائی

رودبار و منجیل و لوشان

رضا اکبرزاده

رضا اکبرزاده

-

-

-

رضا اکبرزاده

-

-

رودسر و املش

-

اسدالله عباسی

-

اسدالله عباسی

اسدالله عباسی

اسدالله عباسی

اسدالله عباسی

-

صومعه‌سرا

-

-

-

-

حمیدرضا خصوصی ثانی

حمیدرضا خصوصی ثانی

-

-

فومن و شفت

خلیل بهروزی‌فر

خلیل بهروزی‌فر

خلیل بهروزی‌فر

-

ناصر عاشوری قلعه‌رودخانی

-

خلیل بهروزی‌فر

-

لاهیجان و  سیاهكل

ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی

ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی

-

-

ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی

-

ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی

-

لنگرود

سید گل آقا پورعباس

سید گل آقا پورعباس

مهرداد بائوج لاهوتی

-

حسن اخگری

سید گل آقا پورعباس

-

مهرداد بائوج لاهوتی

حامیان معنوی

آیت‌الله مهدوی‌کنی
آیت‌الله یزدی

آیت‌الله مصباح یزدی

محسن رضایی

شهاب‌الدین صدر

حسن کربلایی

آیت‌الله قربانی

حسن کربلایی

مصطفی کواکبیان

تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذكر منبع بلامانع است

www.lahig.ir