كدخبر: ۹۹۷۷
تاريخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۶
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
حدود ۵۳ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی به نام تالش داریم.
گفت‌وگو با جهانگیری رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری شهرستان تالش

با توجه به افزایش جذب گردشگر در کشور ، به سراغ مهندس جهانگیری رئیس اداره میراث فرهنگی شهر تالش رفتیم و در مورد آثار تاریخی این شهر و حضور گردشگران در این منطقه مصاحبه ای انجام دادیم که در ادامه می خوانیم …. 


سلام و عرض ادب میکنم خدمت مردم شریف تالش بزرگ ، بنده هم به نوبه خود فرارسیدن ماه مبارک رمضان به تمام مسلمانان جهان تبریک عرض می نمایم

ماه رمضان، ماه عبادت، ماه نزول قرآن، ماه ذکرخدا می باشد ، خوشا بر آنان که در این ماه مبارک توشه‌ای از تقوی همراه خود داشته و خانه آخرت خویش را آباد کنند . همان بندگان مؤمنی که با روزه‌داری، تلاوت قرآن و اقامه‌ی نماز همراه و هم‌نفسشان در این ایام مبارک می باشد ، امیدوارم خداوند منان به کرم بی‌منتهای خود ما را در زمره‌ی این بندگان خالص قرار بدهد.

بسم الله الرحمن الرحیم
سال ۹۷ به عنوان سال رونق در بخش‌های مختلف کشور که برای کارآفرینی و اشتغال هست نیاز به فعال شدن دارند و اینکه این سازمان یکی از بخش‌های مهمی هست که می‌تواند در زمینه اشتغال فعال باشد ، ضمن اینکه این سازمان هم سازمان فرهنگی هست و هم سازمان اقتصادی و هم میراث فرهنگی ما می باشد ابتدا سابقه تمدنی این سرزمین و ملت را بیان می‌کنیم و جهانیان می‌بینند ایرانیان در طول هزاران سال پیش دارای چه تمدن، فرهنگ، علم، دانش و هنری بودند.

در کنار مسائل فرهنگی می‌توانیم حرکت‌های تاریخی ملت ایران را به دنیا نشان بدهیم.

ما باید آثار باقیمانده از دوران مشروطیت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به گردشگران خارجی و داخلی نشان بدهیم تا جوانان ما و گردشگران خارجی بدانند ملت ما در طول یک قرن گذشته چگونه توانسته تحولات بسیار بزرگ اجتماعی و سیاسی را به وجود بیاورد.

علاوه بر این در بخش صنایع دستی در ایران توانمندی و هنرمندی بسیار زیادی وجود دارد.

امروزهه چند میلیون نفر در این زمینه مشغول به کار هستند ، این بخش نیاز به توسعه دارد ، زمینه‌ها و امکانات جدیدی را فراهم بشود ، مخصوصاً در بخش صنایع دستی بانوان ما می‌توانند بخش بزرگی از این صنایع دستی را در داخل خانه انجام بدهند، در کنار وظیفه مادری‌شان می‌توانند بار این بخش را برای درآمد خود و عظمت کشور و استان گیلان و الخصوص شهرستان تالش هم برای صادرات بر دوش بگیرند.

در زمینه فرش می‌بینیم که بانوان ما فعال هستند و در زمینه کشاورزی فعال هستند در داخل خانه‌ها در زمینه لباس، مخصوصاً لباس‌های محلی فعال هستند به ویژه در لباس‌هایی که دارای هنر فراوانی است و برای صادرات یا فروش در بازار داخلی است ما توانسته ایم رشد خوبی را در تالش داشته باشیم .

همانطوری که میدانید معانی میراث فرهنگی صنایع دستی ، گردشگری از روی اسمش مشخص می باشد ،میراث به معنی گذشته ،

صنایع دستی هم به معنی اشتغال و مقوله گردشگری هم امروزه یکی از مهمترین مسائل و بهترین راه برای درآمد زایی کشورها و شهرها می باشد .

شهرستان تالش یکی از شهرهای پرجمعیت و پروسعت در استان گیلان می باشد ، که دارای ظرفیت ها و پتانسیل های نهفته ای در سه مقوله صنایع دستی ، میراث فرهنگی ، گردشگری می باشد

در بحث میراث فرهنگی در شهرستان تالش ما حدود ۵۳ اثر ثبت شده داریم ، که حتی در فهرست آثار ملی به نام تالش به ثبت رسیده اند و در حال حاضر حدود بیش از ۲۰۰ اثر با ارزش دیگر شناسایی شده است و برای ثبت آنها را به استان معرفی نموده ایم

با توجه به اینکه شهرستان تالش دارای قدمت فراوانی می باشد و همواره در تاریخ ایران نام تالش طنین انداز بوده است و تالش یکی از شهرهای مهم برای تاریخشناسان همواره بوده است

در شهرستان تالش گورستان های تاریخی متعددی کشف شده است ازجمله این گورستان ها در مناطق کوهستانی مریان ، تول ، تندبیل ، اسبه سرا و مناطق دیگر که با توجه کاوش های باستان شناسان در دهه ۸۰ این موارد کشف گردیده است .

چرا شهرستان تالش با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال هنوز هم موزه ندارد ؟؟؟

ما همواره از نبود موزه در تالش رنج برده ایم و بارها نامه نگاری کرده ایم و مسئولین درخواست نموده ایم که الحمدلله بزودی خبرهای خوبی را به مردم تالش بزرگ خواهیم داد در خصوص احداث موزه در شهرستان صحبت های صورت گرفته و با تلاش ها و پیگیری هایی که نماینده محترم شهرستان اقای محمود شکری و فرماندار محترم دکتر مهدوی و اقای سید محمدی معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری تالش با هماهنگی سایر دستگاهها من جمله فرماندهی سپاه شهرستان و شهردار محترم صورت گرفته ان شالله بزودی احداث و افتتاح موزه میراث و فرهنگی ، مردم شناسی در شهرستان تالش باشیم .

البته فعلا در مرحله انجام کارهای ادارای می باشد و پس از قطعی شدن خدمت مردم شریف تالش اطلاع رسانی خواهیم نمود البته در بحث میراث فرهنگی در شهرستان ما آثاری همچون قلعه دوش لیسار ، بناهای ییلاقی سردار امجد در ییلاق مریان و بیش از ۴۰۰ گورستان در آن منطقه به ثبت ملی رسیده است که در جای خود آمار بسیار خیره کننده ای می باشد .

نکته ای را باید بگویم در رابطه با حفظ و احیای این بناهای تاریخی نباید تنها امیدمان به بودجه و اعتبار دولتی باشد خود مردم باید از ما پیشی گرفته و با مرمت و سرمایه گذاری در این خانه ها ، در حفظ میراث گذشتگانمان کوشا باشیم .

  جناب آقای جهانگیری برای آگاه سازی عموم مردم اداره میراث فرهنگی چه کاری انجام داده است ؟ 

یکی از روشهای آگاه سازی ، استفاده از نشریات ، رسانه و صدا و سیما و .. است که ما در این زمینه فعالیت کردیم و اطلاع رسانی داشتیم .

  از چه سالی به خدمت سازمان میراث و فرهنگی و گردشگری تالش در آمدید ، توضیح بدید ؟

من در سال ۱۳۸۵ در شهرستان تالش به عنوان نیروی یگان حفاظت مستقر در ییلاق آق اولر مریان تالش انجام وظیفه می کردم

در سال ۱۳۹۱ من بعنوان رئیس یگان حفاظت میراث فرهنگی انتخاب شدم و حدود ۲ سال نیم در آنجا مشغول به خدمت بودم که مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری استان به بنده لطف کردند و در تاریخ ۱۷ مرداد ۹۵ حکم بنده را به عنوان سرپرست میراث و فرهنگی و گردشگری شهرستان تالش با حفظ سمت های قبلی زدند

و بنده افتخار این را دارم که در خدمت مردم شریف و با فرهنگ شهرستان تالش هستم و انجام وظیفه میکنم .

در طول این دوران خدمت بنده در میراث فرهنگی و صنایع گردشگری از تاریخ ۸۵ تا ۹۶ پرونده های مختلفی در خصوص کشف اشیاء تاریخی ، حفاری های غیر مجاز که منجرب به دستگیری افراد متخلف شده ،

و در مقوله قضایی و احکام صادره قطعی بعلت ساخت و ساز های غیر قانونی در منطقه ییلاقی مریان صورت گرفته است ،

و همه این اقدامات را که به اختصار توضیح دادم ، با جان و دل صورت گرفته ، و در راستای حفاظت و نگهداری آثار با ارزش تاریخی که به نوعی یادگاری از گذشتگان این مرز و بوم می باشد را به کمک همکاران زحمتکش میراث و فرهنگی و گردشگری تالش و نیرو های خدوم و زحمتکش نیروی انتظامی که در راسشان فرماندهی محترم نیروی انتظامی شهرستان تالش سرهنگ اسماعیلی که شبانه روز به ما در این امر کمک رسانی نمودند از این بزرگواران صمیمانه تشکر و قدردانی میکنم , توانسته ایم به خوبی ,و به نحو احسن  انجام بدهیم .

البته حفظ ونگهداری اثار تاریخی فقط فقط وظیفه مسئولین ، ادارات نمی باشد این مستلزم یک عزم ملی می باشد و همه آحاد مردم باید در این را با ما همکاری کنند .

  شعار امسال میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری :

  گیلان جلوه ماندگار تمدن و هویت فرهنگی شعار امسال گردشگری می باشد . 

در بحث صنایع دستی چه اقداماتی صورت گرفته است از زمان حضورتان در این اداره رابه اختصار بیان کنید ؟

بنده اقدامات متعددی از زمان حضورم چه بعنوان سرپرست و کارمند معمولی سعی کردم به نحو احسن انجام بدهم و در این هزینه بسیار دادم و با هیچ احدی هم تعارف نکرده ام و مردم تالش این را به خوبی می دانند

منطقه تالش دارای کوههای متعددی می باشد که در اغلب آنها اشیاء تاریخی با قدمت بالا و زیرآولات و طلاهای متعددی کشف و ظبط کرده ایم و ما بارها توانسته ایم حفاران غیر مجاز و قاچاقچیان اشیاء تاریخی دستگیر و برخورد قاطع با آنها به کمک نیروی های پاک و زحمتکش دادگستری تالش انجام داده ایم .

در حال حاضر اگر به دادگستری شهرستان بروید میتوانید پرونده های مربوط به میراث را مشاهده کنید و ما پرونده های زیادی بالای ۳۰۰ میلیون داشته ایم و همیشه سعی کردیم برخورد قاطعی با سوداگران اشیاء تاریخی داشته باشیم .

در بحث ساخت و ساز ها هم با توجه به دستور العمل ضوابط اجرای ساخت و سازها که در سال ۱۳۹۱ معاونت میراث و فرهنگی کشور توسط استانداری به شهرستان تالش ابلاغ گردید ،

در این راستا هم ما افرادی را که در محوطه های ثبتی و تاریخی بدون مجوز میراث فرهنگی و صنایع گردشگری اقدام به ساخت و ساز غیر قانونی انجام داده بودند برخورد قاطع کردیم و چناچه بازهم مواردی گزارش شود و منجبر به جرم شوند از طریق دادگستری با انها برخورد خواهد شد . بیش از ۷۰ % کار موزه به اتمام رسیده است .

یکی از منابع مهم درآمد زایی در خیلی از کشورها درآمد زایی بواسطه مقوله گردشگری می باشد

امروزه گردشکری تبدیل به یک صنعت شده است که توانسته از تمام صنعت ها از جمله پتروشیمی ، خودروسازی جلو زده است .

در بخش صنایع دستی چه اقداماتی را انجام دادید و چند نفر در حال حاضر در این بخش فعال هستند ؟

در بخش صنایع دستی اقدامات خوبی صورت گرفته و در حال رشد هستیم در حال حاضر حدود ۲ هزار ۲۰۰ نفر عضو فعال صنایع دستی در تالش شناسایی شده اند و برای تمام این افراد هم کارت صنایع دستی صادر کردیم ، این افراد در حرفه های مختلفی من جمله : گلیم بافی ، جاجیم بافی ، جوراب بافی ، معرق چوب ، کاموا بافی و سایر صنایع دستی محلی فعالیت دارند .

با توجه به حمایت ها و پشتیباتی های اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی ت استان گیلان و هم اینطور معاونت صنایع دستی جناب اقای شاه محمدی که واقعا تلاش های ویژه ای را در خصوص تا به امروز انجام داده اند ، که خوشبختانه ما توانستیم در سال ۱۳۹۶ افراد واجد شرایط را برای گرفتن ( وام ، تحصیلات ) مشاغل خانگی به بانک های عامل معرفی کردیم و توانستند تسهیلاتشان را دریافت کنند

جا دارد از دولت تدبیر و امید تشکر کنیم که واقعا در بحث اشتغال زایی تلاش های بسیاری صورت گرفته است طرح های از جمله : طرح فراگیر ، طرح روستایی عشایر ، طرح مشاغل خانگی ، طرح بوم گردی که با تحصیلات خدمات خوبی را به مردم ارایه دادند ما در مرحله اول شناسایی در بحث روستایی و عشایری حدود ۴۵۵ نفر را جهت اخذ تحصیلات معرفی نموده ایم و تا پس از طی مراحل قانونی و در صورت واجد شرایط بودن وام به آنها تعلق میگیرد .

یکی از مسایل مهم روز می باشد و با توجه تاکیدات استاندار محترم جناب آقای دکتر سالاری در خصوص طرح بوم گردی ما در ۴ بخش شهرستان تالش ( حویق ،اسالم ، کرگانرودو بخش مرکزی ) جلسات متعددی را با فرماندار بخشداران و معاون سیاسی و عمرانی فرمانداری تالش برگزار کردیم که راه را برای کسانی که تمایل به انجام طرح بوم گردی را دارند را هموار کرده ایم و آمادگی کامل در خصوص بحث بوم گردی که امروزهمل را داریم تا اقدامات بصورت کامل انجام شود

استاندار محترم نکته قابل توجه ای را اشاره کردند در بحث طرح بوم گردی که اگر قرار باشد یک اشتغالی در صنعت پتروشیمی انجام شود حداقل ۳۰۰ میلیون لازم می باشد ولی در طرح گردشگری با حداقل ۴۰ میلیون تومان هم میشود اشتغال زایی کرد .

در خصوص بخش صنایع دستی تالش توضیح بدهید ؟ ما میتوانیم در ورودی شهر یک بازارچه دائمی از صنایع دستی تالشی را ایجاد کنیم من به شخصه از این موضوع رنج میبرم و بارها در جلسات فرمانداری این موضوع را بیان کرده ام انشالله بزودی این اتفاق هم رخ بدهد واقعا نیاز شهرستان احداث بازارهای صنایع دستی بومی محلی دائمی می باشد . حتی بنده در ان مقطع زمانی یک زمینی را که کاملا بلا استفاده و برای منابع طبیعی در ورودی شهر تالش بود را به فرمانداری معرفی کردیم ،

ما نامه زدیم به اداره منابع طبیعی تالش و قرار بود از طریق شرکت توسعه و عمران برنامه هایی انجام شود و حتی بنده نامه ای را برای مدیرکل ارسال نمودم و متاسفانه اداره کل منابع طبیعی استان موافقت نکردند،که دکتر مهدوی فرماندار تالش و جناب سید محمدی زحمات زیادی کشیدن ولی عملی نشد . ما حدود ۲۲۰۰ نفر هنرمند داریم که اگر یک فضایی را ایجاد کنیم و اینها بتوانند محصولات خود را به نمایش بزارند ، بخش عمده ای از معضل بیکاری در شهرستان تالش برطرف میشود . 

در خصوص کشف های مهم در منطقه تالش یک نونه را به اختصار توضیح دهید ؟

دردهه هشتاد طی کاوشهای باستان شناسی در محوطه و منطقه تاریخی تول گیلان (در محوطه گورستان) شهرستان تالش به سرپرستی آقای خلعتبری یک جام طلایی و یک النگوی مفرغی با دست نوشته میخی اوراتویی (دوره هخامنشان) که ترجمه متن خط میخی به شرح زیر می باشد ؛

“پسر آرگیشتی اهداء کرد “ در تحقیقات و بررسی های به عمل آمده و کشف هدایا و همینطور ترجمه خط های میخی نشان دهنده این است که در زمان های دور یک زن در تالش حکومت می کرده است . 

   دستبند مکشوفه شده از گورستان تول گیلان تالش به خط میخی اوراتویی با نقوش زیگزاگ   نوع هدایا نشان دهنده حکومت یک زن در تالش می باشد 

در خصوص پلمپ اثار تاریخی تالشی ها در ییلاق آق اولر و مریان توضیح بدهید ایا کم کاری از طرف شما بوده یا علت چیز دیگری بوداست ؟

در خصوص اتفاقات مربوط به کاخ سردار رامبد که یک پروسه طولانی بوده من بصورت مختصر بیان می کنم موضوع از آنجایی شروع شد که نوادگان سردار امجد آمدند و گفتند ما برای این ملک ها سند داریم و میخواهیم پس بگیریم و در این خصوص ۴ فقره پرونده تشکیل شد و چندین بار حکم به نفع میراث صادر شده بود که در اخرین بار حکم به نفع نوادگان سردار رامبد صادر شد

و در خصوص پرونده باید خدمتتان عنوان کنم که اداره میراث فرهنگی تالش از طریق مراجع قضایی محکوم شد و اداره کل ساختمان مربوطه را به خواهان پرونده واگذار نمود  و این پروسه ازسال ۹۰ تا ۹۶ طول کشید .

در پایان جا دارد  از پایگاه خبری وارنا رسانه مقتدر در استان گیلان تقدیر و تشکر کنم بابت این وقتی را به بنده حقیر دادید تا بتوان حرفایم را بیان کنم و همینطور از مردم خوب تالش و مسئولین و اعم از نماینده محترم شهرستان اقای محمود شکری و فرماندار محترم دکتر مهدوی و سایرین تقدیر و تشکر کنم و البته بسیار خوشحالم که فردی همچون دکتر سالاری به استان گیلان آمدند و با توجه به برنامه ها و طرح هایی که در بحث میراث فرهنگی ،صنایع دستی، گردشگری و طرح بوم گردی داشته اند و تاکیدات مکرری را در این خصوص داشته اند نشان دهنده هوش و توانایی ایشان است ، و به جرات میگویم با توجه به توانایی که ایشان دارند مشکل بیکاری در گیلان را تا حد بالایی از بین خواهد رفت.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"