كدخبر: ۹۹۰۰
تاريخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان:
خانه در نگاه مردم شناسی به مثابه یک فرهنگ است
رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، خانه فرهنگ رشت را سند گویای فرهنگ گیلان دانست و اظهار کرد: خانه در نگاه مردم شناسی به مثابه یک فرهنگ است.
به گزارش " لاهیگ " به نقل از ایسنا دکتر سید هاشم موسوی در آیین افتتاح نمایشگاه اسناد که به مناسبت هفته اسناد و میراث مکتوب در خانه فرهنگ گیلان برگزار شد، این خانه را سند گویای فرهنگ گیلان دانست و اظهار کرد: خانه در نگاه مردم شناسی به مثابه یک فرهنگ است و این فرهنگ در این مکان موج می زند.وی با ابراز تاسف از فاصله گرفتن مردم نسبت به گذشته و هویت خودشان، افزود: در جریان احداث موزه میراث روستایی دریافتیم که اکثر خانه های ویلایی گیلان دارای درخت انجیر هستند که بررسی های علمی و پژوهشی نشان داد درخت انجیر رطوبت موجود در هوا را به فاصله 40 متر از هر چهار طرف جذب می کند که با آب و هوای گیلان سازگاری دارد.

رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، مقوله فرهنگ را مقوله اساسی جامعه ما دانست و خاطرنشان کرد: امروز همه درباره فرهنگ حرف می زنند، اما درک عمیقی از آن ندارند.

موسوی، با بیان اینکه فرهنگ عامل حذف غریبگی هاست، گفت: هرچه عناصر فرهنگی به انسان نزدیک باشد، ما را به هم وصل می کند لذا کسانی که دغدغه وطن دارند باید توجه و بازگشت به فرهنگ داشته باشند.

وی با اشاره به سبقه فرهنگی استان گیلان و شهر رشت، عنوان کرد: خوشبختانه در شهری زندگی می کنیم که اتفاقات فرهنگی خوبی در آن شکل می گیرد و امیدواریم اینگونه اقدامات در جامعه ایرانی و فرهنگی ما مبنا قرار بگیرد، زیرا فرهنگ راهکار برون رفت از همه مشکلات است.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"