كدخبر: ۹۸۹۷
تاريخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
مدیر مرکز پزشکی هسته ای گاما اسکن ابریشم:
پزشکی هسته ای بهترین نوع تشخیص و درمان بیماری سرطان است
مدیر مرکز پزشکی هسته ای گاما اسکن ابریشم پزشکی هسته ای را بهترین نوع تشخیص و درمان بیماری سرطان دانست.
دکتر مشکین قلم ضمن اشاره به راه اندازی مرکز پزشکی هسته ایی گاما اسکن در لاهیجان ، اظهار داشت: پزشکی هسته ای یکی از انواع تخصص های پزشکی است که پس از طی شدن دوره پزشکی عمومی، تخصص آن اخذ می گردد.مدیر مسئول مرکز پزشکی گاما اسکن ابریشم ، بیان داشت : در واقع پزشکی هسته ای یک فرآیند تصویربرداری در عملکرد کلیه اعضای بدن است که یک فن آوری کاملا ایمن، بدون درد و ارزشمند می باشد.

وی این پدیده را مورد تایید کلیه سازمان ها و نهاد های بین المللی حوزه پزشکی دنیا  دانست و گفت : این پدیده روش بسیار خوبی جهت جمع آوری آن دسته از اطلاعات پزشکی است که نیازمند عمل جراحی و یا آزمایشات تشخیصی پر هزینه است و یا امکان تشخیص بیماری بدون استفاده از این پدیده امکان پذیر نیست

مشکین قلم در ادامه اسکن های هسته ای را جزو ایمن ترین وکم خطر ترین آزمون های تصویر برداری تشخیصی حال حاضر در علم روز دنیا در رشته پزشکی دانست و اظهار داشت : لازم به توضیح است پزشکی هسته ای در واقع همان کاربرد پزشکی از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است که در این سالها کشور ما در این زمینه با انجام تحقیقات فراوان، پیشرفت های زیادی داشته است.
 
مدیر مسئول مرکز گاما اسکن ضمن اشاره بر اینکه پزشکی هسته ای در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها مفید بوده و کاربردهای وسیعی، از تشخیص  را برعهده دارد، گفت : در تشخیص بیماری های قلبی و عروقی، سرطان شناسی، بیماری های استخوان، کلیوی، ریوی، تیروئید، ارتوپدی ،مغز و اعصاب، چشم و به طور خلاصه تشخیص کلیه ی اندام های بدن به کار می رود. در واقع با بررسی کلیه اندام های بدن اعم از مغز ، قلب، ریه، دستگاه گوارشی(کبد وطحال، کیسه صفرا، مری، معده)،کلیه و مجاری ادرار و... حتی تشخیص عفونت در بدن، می تواند تشخیص مناسبی برای پزشکان معالج جهت درمان باشد.

 مشکین قلم ضمن اشاره به اینکه ، مرکز گاما اسکن ابریشم اولین و تنها مرکز پزشکی هسته ای در شهرستان لاهیجان می باشد ، اظهار داشت : تا کنون بیماران شهرها و روستاهای لاهیجان، شرق گیلان و حتی غرب مازندران به شهر رشت و یا حتی تهران مراجعه می کردند، خوب قطعا ایجاد چنین مرکزی در خود شهر  می تواند خدمات رسانی بهتر و سریعتری برای مردم ایجاد کند و در واقع بیماران و خانواده های آنها از تردد و رفت وآمد های فراوان به سایر شهرها جلوگیری شده و نسبت به صرف زمان و هزینه کمتر، و قطعا کاهش مصرف سوخت و انرژی، کاهش تصادفات احتمالی و در نهایت صرفه جویی منابع مالی برای مردم منطقه خواهد داشت.وی گفت :  از طرفی نکته ی قابل توجه در این فرایند نزدیک بودن پزشک معالج و این مرکز، تعامل، سرعت عمل و بازدهی بیشتری در تصمیم گیری سریع و به موقع جهت درمان بیماران بوده و نقش بسزایی در بهبود شاخص حوزه درمان لاهیجان به عنوان قطب درمانی شرق گیلان و گردشگری سلامت در این منطقه می باشد.دکتر مشکین قلم بیان داشت : مهم ترین دستگاهی که در یک مرکز پزشکی هسته ای بکار می رود، دستگاه گاما کمرا می باشد که برای این مرکز آخرین مدل ساخت مشترک آلمان_ آمریکا خریداری شده است، که با استفاده از آخرین مدل اطلاعاتی روز دنیا نسبت به انجام گزارشات تصویربرداری اقدام می کنیم.

وی ادامه داد : این مرکز با هزینه بخش خصوصی و به مبلغ 15میلیارد ریال و بدون هیچگونه تسهیلات از دولت یا بانک ها تاسیس شده است و باعث اشتغال  10نفر از متخصصین بومی و جوان  شده است .

وی ضمن تاکید بر خدمت رسانی بیشتر به مردم و بیماران محترم ، گفت :  این مرکز  طرف قرارداد با کلیه بیمه های پایه و برخی از بیمه های تکمیلی بوده و  همچنین در صدد عقد قرارداد با بیمارستان های منطقه بوده که در حال حاضر با  بیمارستان 22 آبان لاهیجان هم قرارداد همکاری امضاء شده است.

مسئول مرکز پزشکی هسته ایی گاما اسکن ابریشم با توجه به آنکه وجود این مرکز پزشکی در لاهیجان به عنوان قطب درمانی شرق گیلان بسیار ضروری و حیاتی بوده ، گفت :  ما با زحمات زیادی این مرکز را به بهره برداری رسانیدیم و این انتظار می رفت که مسئولین محترم شهر لاهیجان و حتی استان گیلان حمایت بیشتری از راه اندازی و تاسیس چنین مرکزی در لاهیجان داشته باشند و حداقل انتظار این می رود که این مرکز به عنوان اولین و تنها مرکز پزشکی هسته ای همانند سایر شهر ها یک افتتاحیه رسمی در سطح شهر یا استان صورت پذیرد که من از همین جا از مسئولین محترم درخواست می کنم که برای دلگرمی ما متخصصین پزشکی که با هزینه بخش خصوصی و به قصد خدمت در این منطقه حضور داریم این افتتاحیه رسمی را انجام داده و حمایت بیشتری صورت دهند.
                          

                                                                                                                        

وی در ادامه  بیان داشت : البته جا دارد، علی رغم همه مشکلات و موانعی که سر راه افتتاح این مرکز بوجود آمد، از حمایت های بی دریغ نماینده لاهیجان  دکتر نیکفر و همچنین فرماندار فعلی مهندس جانبازی و فرماندار پیشین لاهیجان مهندس احمدی و شهردار لاهیجان دکتر کاظمی کمال تشکر را داشته باشم و همچنین از معاونت محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان جناب آقای دکتر آشوبی هم تقدیر و تشکر لازم را به عمل می آورم.

دکتر مشکین قلم در پایان گفت: چشم انداز ما این است که بتوانیم فضای بزرگتر و با یک فضای بزرگ تصویربرداری داشته باشیم و بتوانیم بیماران را درمان کنیم. لبخند رضایت بیماران برای ما بسیار قابل اهمیت است که می گویند در این شهر چنین مکانی فراهم شده است و نیازی نیست به شهراهی دیگر مراجعه کنند و همین رضایتشان برای ما کافی است. امیدواریم مسئولین ما نیز بیشتر به فکر باشند و از جوانان و سرمایه گذاران بیشتر حمایت کنیم.
خانم دکتر مشکین قلم در ادامه به سوالات خبرنگار ما اینگونه پاسخ داد :

 دلایل ایجاد این مرکز پزشکی هسته ای در شهرستان لاهیجان  را توضیح دهید؟

زمانی که در بیمارستان های تهران مشغول به تحصیل بودم، بارها بارها به چشم خود دیدم که بیماران زیادی از شهرهای دور و نزدیک کشور جهت انجام اسکن های هسته ای به تهران مراجعه می کردند و مشاهده می کردم که همراهان این بیماران در بیرون از بیمارستان در چادر و یا حتی کف خیابان و پیاده روها روزها و شب ها را سپری می کردند که فرآیند درمان بیمار خود را پیگیری کنند. بعد از فارغ التحصیلی وقتی در شهرهای تهران، کرج  و گرگان مشغول به خدمت بودم، با خودم فکر کردم که لاهیجان که زادگاه من هست و علاقه زیادی به این مردم و این منطقه دارم چرا مردم شهر و روستای آن از نعمت یک مرکز پزشکی هسته ای، که بتواند بخش کوچکی از مشکلات و دردهای مربوط به حوزه درمان مردم را کم کند، محروم باشند.

این بود که احساس نیاز و وظیفه کردم که به عنوان یک شهروند لاهیجانی و علی رغم همه مشکلات و موانعی که سر راه برای رسیدن به این هدف بود، با توکل به خدای یکتا و به دلیل نیاز شدید منطقه به ایجاد چنین مرکزی توفیق خدمت به مردم شهر لاهیجان و شرق گیلان نصیب اینجانب گردید و بدینوسیله اولین مرکز گاما اسکن یا همان پزشکی هسته ای در لاهیجان به عنوان قطب درمانی شرق گیلان افتتاح گردید.

آیا انجام اسکن های هسته ای برای بیمار ضرر داشته و عوارضی دارد؟ برای اطرافیان چطور؟

برای پاسخ به این سوال، لازم به توضیح است که هر انسان به طور طبیعی سالانه از منابعی همانند هوا، فضا، سنگ ها وکوه ها، خاک، اتم های موجود در بدن و حتی پروازهای هوایی و... اشعه دریافت می کند، و اما اشعه ایی که به یک بیمار در طول فرآیند پزشکی هسته ای می رسد، معادل اشعه ایی است که هر فرد در طول چند ماه به طور طبیعی از طبیعت دریافت می کند. پس نگاه می کنید که پزشکی هسته ای برخلاف  ظاهر اسم خود، روشی کاملا سالم و بی خطر برای بیمار می باشد.

طبق تحقیقات به عمل آمده در آمریکا و در یک جمعیت آماری بالا، تا کنون عوارضی ناشی از انجام اسکن های هسته ای نه در بیمار و نه در کارکنانی که به طور مستقیم و روزانه در خود مرکز درگیر با بیمار هستند، دیده نشده است .

اصلا در علم پزشکی، هیچ روشی وجود ندارد که میزان ضرر و زیان آن از میزان سود و فایده آن بیشتر باشد و بالا تر ازهمه اینکه هیچ انسانی و پزشکی حاضر نیست  به هر دلیلی سلامتی خود، خانواده و اطرافیان خود را در خطر بیاندازد، بنابراین طبق مدارک ومستندات منتشر شده توسط توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی که دفتر آن در وین می باشد، تصویر برداری از طریق پزشکی هسته ای با رعایت ضوابط و دستورالعمل هایی که در این مرکز به آن رعایت شده است، کاملا بی خطر، بی ضرر و بدون عوارض چه برای بیمار، چه برای اطرافیان و چه برای کارکنان مستقر در مرکز می باشد
 
با راه اندازی این مرکز درلاهیجان، حاشیه هایی به وجود آمد، کمی توضیح می دهید که موضوع و علت آن چه بود و خلاصه موضوع به کجا رسید؟

همانطورکه می دانید برای راه اندازی هر مرکز پزشکی دستورالعمل های خاص و مشخصی در وزارت بهداشت تدوین شده است که رعایت آن برای گرفتن مجوز الزامی است.

 مرکز پزشکی هسته ای ابریشم لاهیجان هم از این قانون و دستورالعمل استثنا نبوده و مطابق با دستورالعمل فوق ما باید یک ملکی را  همانند سایر مطب ها  و حرفه های پزشکی  ر…


گفتنی است مرکز پزشکی هسته ای گاما اسکن ابریشم در بلوار شهید مطهری(استخر) قبل از خیابان نیما کوچه بهار پلاک ۴۵ واقع است و شماره تماس این مرکز 01342223666 می باشد .

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"