كدخبر: ۹۸۰۸
تاريخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۱
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان :
دعوت از فعالین فرهنگ و هنر شهرستان لاهیجان برای دریافت مالکیت اثر
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان درباره ثبت اثر ادبی وهنری گفت: طبق ماده قانون ١٣٤٨ کتاب، فیلم، موسیقی، نقاشی، مجسمه، صنایع دستی، نقشه فرش و قالی، طرح معماری و ... اثر محسوب می شوند که بر اساس ماده ٢١ پدیدآورندگان،صاحبین آثار می توانند اثر خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت برسانند.

به گزارش لاهیگ ، نگار نادری افزود: درحوزه مالکیت ادبی و هنری ثبت اثر اختیاری است و حمایت از اثر از زمان خلق اثر آغاز می شود و با این حال قانونگذار به منظور حمایت بیشتر از حقوق پدیدآورندگان، نظام ثبت اثر را هر چند به صورت اختیاری پیش بینی کرده است که در صورت ارائه درخواست ثبت اثر از سوی متقاضی در صورتی که از شرایط لازم برخوردار باشد طبق آیین نامه اجرایی ماده ٢١ مصوب ١٣٥٠ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است آن را به ثبت برساند.این مسئول در ادامه درباره فرآیند ثبت اثر نیز گفت: مراحل ثبت اثر به این شکل است که  ابتدا متقاضی درهر یک از شهرهای  استان ها به اداره فرهنگ وارشاد اسلامی  مراجعه می  کند وراهنمایی های لازم جهت ثبت نام  در سامانه الکترونیکی ثبت اثر ادبی وهنری ارائه می گردد. در این سامانه اطلاعات پدید آورنده درج می گردد و گام به گام مراحل ثبت اثر انجام می گیرد.  پس از تکمیل فرم های مربوطه در این سامانه  حسب نوع اثر، مرجع تخصصی بررسی های لازم را انجام می دهد. پس از اعلام نظر واحدهای تخصصی و در صورت داشتن شرایط لازم دفتر حقوقی، اثر را به ثبت می رساند.درنهایت  پس از انتشار آگهی ثبت اثر در روزنامه رسمی کشور، برای متقاضی گواهی ثبت اثر صادر می شود.

رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی همچنین افزود: به منظور تحقق دولت الکترونیک و تسهیل و تسریع در فرآیند ثبت اثر، دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی تلاش کرد تا فرایند فیزیکی ثبت اثر را به فرایند الکترونیکی تبدیل کند که باهمکاری مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد، سامانه مربوطه طراحی شده و از سال ٩٦کلیه درخواست نامه های ثبت اثر به صورت الکترونیکی انجام می گیرد.

وی از کلیه هنرمندان و فعالین فرهنگی شهرستان لاهیجان دعوت نمود جهت ثبت آثار ادبی وهنری و بهره مند شدن از حمایت حقوقی آثار ادبی وهنری  به سامانه ثبت اثر ادبی وهنری به نشانیircrs.ir .wwwمراجعه نمایند

این مسئول درخاتمه  خاطرنشان کرد:با ثبت اثر در این سامانه فرصتی به پدیدآورنده یک اثر ادبی یا هنری داده می شود تا تکثیر و عرضه اثر خود را کنترل کند و بهره برداری و استفاده از اثرش توسط دیگران را محدود  کند.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"