كدخبر: ۹۷۹۱
تاريخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان :
میزان بارندگی در استان گیلان ۲۱ درصد کاهش یافت
سرپرست اداره‌کل هواشناسی استان گیلان ‌با ا‌شاره به اینکه سال آبی از مهرماه تا ‌شهریور سال بعد ادامه دارد گفت:‌ میزان بارندگی در سطح استان گیلان تاکنون ۲۱ درصد کاهش یافته است.
به گزارش " لاهیگ "،‌ محمد دادرس صبح امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت:‌ میزان بارندگی در سطح استان گیلان از ابتدای سال آبی تاکنون 511 میلیمتر بوده است که این میزان به نسبت سال آبی گذشته حدود 21 درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد.سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه در سال آبی گذشته 662 میلیمتر بارندگی داشته‌ایم بیان داشت:‌ میزان و درصد این حجم از بارش‌های استان گیلان در مقایسه با زمان بلندمدت با متوسط 663 میلیمتر بارندگی کاهش 23 درصدی را نشان می‌دهد.

دادرس وضعیت ‌بارش در جلگه مرکزی گیلان با بیشترین سطح زیر کشت محصول برنج را نیز برشمرد و افزود:‌ میزان بارندگی در مناطقی نظیر رشت،‌ آستانه‌اشرفیه و کیا‌شهر 870 میلیمتر بوده است که در مقایسه با سال آبی گذشته با هزار و 211 میلیمتر بارندگی 28 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی این میزان بارندگی در جلگه مرکزی را با سال‌های گذشته مقایسه کرد و ابراز داشت:‌ درصد بارش‌های این منطقه از استان گیلان به نسبت زمان بلند مدت که شاهد وقوع هزار و 601 میلیمتر بارندگی بوده است به میزان 18 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان خاطرنشان کرد:‌ همکاری‌های بسیار خوبی بین این اداره کل با مرکز اقلیم‌شناسی و پایش خشکسالی و سایر منابع خارجی وجود دارد که می‌تواند در پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و اصولی در جهت کمک به فعالان عرصه کشاورزی گیلان موثر واقع شود.

دادرس با اشاره به پیش‌بینی کاهش 20 درصدی میزان بارندگی‌های گیلان در فصول بهار و تابستان امسال عنوان کرد:‌ طبق الگوهای سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود در شش ماهه نخست امسال چیزی بالغ بر 120 میلیمتر بارندگی در سطح استان گیلان رخ بدهد./تسنیم
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"