كدخبر: ۹۷۸۳
تاريخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
در نشست هم اندیشی استاندار گیلان با مدیران صنعت آب استان مطرح شد :
برای فاضلاب پنج شهر گیلان از تسهیلات خارجی استفاده می کنیم / نگرانی بابت سلامت آب شهر رشت وجود ندارد
نشست هم اندیشی استاندار گیلان با مدیران صنعت آب استان در تصفیه خانه بزرگ گیلان روز چهارشنبه برگزار شد

 معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به فراهم بودن زمینه استفاده از بخش خصوصی در پروژه های شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت: برای پروژه های فاضلاب پنج شهر استان از تسهیلات بانک توسعه زیرساخت آسیایی استفاده می کنیم.
علی اصغر قانع روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی استاندار با مدیران صنعت آب استان در تصفیه خانه گیلان، با اشاره به بازدیدش از تعدادی از پروژه های آب و فاضلاب افزود: عمده مشکلات ما ، مربوط به تامین منابع مالی است اما خوشبختانه ظرفیت خوبی برای استفاده از بخش خصوصی در بخش آب و فاضلاب استان فراهم شده است .

وی ادامه داد: تعدادی از پروژه ها واگذار شده و مصمم هستیم که بتوانیم بخشی از پروژه ها را با جلب مشارکت سرمایه گذاری داخلی در سال جدید جلو ببریم.

به گفته قانع، قرار است برای پروژه های فاضلاب پنج شهر گیلان از تسهیلات بانک توسعه زیرساخت آسیایی به میزان 240 میلیون دلار استفاده کنیم.

وی گفت: با تاکید استاندار و مساعدت های صورت گرفته، تعدادی از طرح های این شرکت در استان از جمله تصفیه خانه اب گیلان با اعتبار 200 میلیارد تومان تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع حدود 30 میلیارد تومان در بخش آب و 47 میلیارد تومان در بخش آب استان برای امسال پیش بینی شده که حدود 30 میلیارد تومان دیگر نیز به آن اضافه شده تا با تزریق این اعتبارات به پروژه آب و فاضلاب استان اثرات آنها را در سالجاری شاهد باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان نیز گفت: اهتمام داریم تصفیه خانه دوم آب استان تا پایان سال 97 به بهره برداری برسد.

حمید حسینی افزود: این تصفیه خانه در قالب قرارداد Bot ( ساخت، بهره برداری و واگذاری) توسط یک شرکت سرمایه گذاری در حال ساخت است و به موازات ساخت مرحله دوم تصفیه خانه آب گیلان ، تصفیه خانه اول نیز بهسازی می شود و انتظار می رود تا پایان بهار سال آینده هر دو فاز با هم مورد بهره برداری قرار گیرند.

حسینی گفت: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی فاز دوم تصفیه خانه گیلان 87 درصد است؛ ظرفیت هر مرحله سه هزار لیتر بر ثانیه بوده و 2 فاز باهم ظرفیت تصفیه شش هزار لیتر بر ثانیه آب را دارند و آب شرب شهرها و روستاهای مناطق مرکزی و شرق گیلان از آن تامین می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جمعیت شهری تحت پوشش این تصفیه خانه 64 درصد است، تصریح کرد: با بهره برداری از این پروژه، آب 75 درصد جمعیت شهری تامین می شود .


مصطفی سالاری  در نشست هم اندیشی با مدیران صنعت آب استان در تصفیه خانه بزرگ گیلان افزود : بحث های غیر کارشناسی مطرح شده بود اما گزارش های مستند و اندازه گیری های دقیقی که در طول هفته بیشتر از معمول نیز انجام شده، بیانگر آن است که کیفیت آب شرب رشت از همه لحاظ از جمله عناصر، فلزات سنگین و کدورت، سالم است.

وی از دانشگاه علوم پزشکی ، آب شهری و روستایی نیز خواست تا براساس گزارش های مستند در رابطه با کیفیت و سلامت آب شرب استان، بطور مستمر به مردم گزارش دهند تا نگرانی از وضعیت کیفیت آب وجود نداشته باشد.

سالاری در بخش دیگری از سخنانش به اختصاص اعتبار برای چندین طرح آبرسانی اشاره و بیان کرد: برای سرعت بخشیدن به پروژه های آبرسانی صومعه سرا، شفت و فومن پنج میلیارد تومان از اعتبارات استانی و پنج میلیارد تومان از اعتبارات ملی اختصاص می یابد همچنین برای شتاب در پروژه آبرسانی آستارا، پیش بینی های از سوی شرکت آب و فاضلاب انجام شده است.

وی با اشاره به اولویت انجام پروژه ها افزود: پروژه های دارای پیشرفت فیزیکی بالا اولویت دارند اما گاهی ممکن است پیشرفت پروژه ای پایین ولی ضرورت انجام آن وجود داشته باشد.
سالاری در ادامه سخنانش به جذب نیروی انسانی در شرکت های آب و فضلاب استان اشاره و تصریح کرد: برای جذب نیروی انسانی، دهیاری ها را مشارکت دهیم.

وی با اشاره به بارندگی ها در گیلان و در عین حال وجود مشکلاتی در بخش آب شرب و کشاورزی اضافه کرد: برای هوشمندسازی کنتورها، باید سامانه هم هوشمند باشد و بدلیل پراکندگی واحدهای مسکونی در یک روستا، سرانه توزیع و هزینه شبکه آب و فاضلاب روستایی خیلی زیاد است.

ایرنا
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"