كدخبر: ۹۷۱۸
تاريخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
راه دیگری نبود؟
روزبه صفابخش

ریاست اداره ورزش در مصاحبه اخیرشان، از نبود بودجه می گویند و جالب اینکه اداره کل ورزش و جوانان بودجه ماده 88 را هنوز به لاهیجان نداده و به تیمهای فوتبال و.. لیگ برتری مطرح گیلان تزریق کرده و اجاره اماکن ورزشی به بخش خصوصی )ماده 88  (فرصت ها و تهدید ها در اجرای تنظیم بخشی از مقررات دولت از سال 81 اماکن ورزشی به بخش خصوصی واگذار گردیده،اجرای قانون ماده 88 فرصت های خوبی را برای نهاد ورزش بوجود آورد اما در کنار این فرصت ها هم تشکیلات ورزش خصوصاً ادارات ورزش و جوانان (تربیت بدنی) و هم هیأت های ورزشی را درگیر چالش هایی کرد که باعث شد هزینه های ناشی از اجاره سالن تقابلی را بین اداره ورزش و باشگاه ها و هیات ها ایجاد کند که متاسفانه در لاهیجان به دلیل عدم پیگیری های کافی در سالهای قبل باعث شد که کم کم، بودن یک سانس تمرینی یا شرایط برای برگزاری یک مسابقه ساده رسمی با چالش همراه باشد که در مبحث قهرمانی این امر از زیرساختها محسوب می شود و ما هنوز باید به این موارد ابتدایی رسیدگی کنیم که باید شاهد آن باشیم به ناچار یک رئیس ورزشی و تحصیل کرده ی اداره ورزش و جوانان، به اجاره سالن ورزشی به نمایشگاه عیدانه تن در دهد . تامین بودجه راهش مشخص و مسیرش مشخص است اما من متعجبم مسئولین محترم کجا هستند که رئیس یک اداره اینطور تنها به نظر می آید؟؟ شعار تحصیل،تهذیب ،ورزش در عمل کجاست؟؟ اداره برق مگر در این دولت نیست که اداره ورزش و جوانان از خاموشی یک مکان ورزشی هراسان باشد؟؟؟!! و یا از قطع شدن گاز شکایت کند !! مدتها این سالن گازش وصل نبود و برای هر بار وصل شدن سیستم گرمازا باید در کانال ها و گروهها از آقایان تشکر می شد.از قدیم گفتن به مرگ بگیر که به تب راضی بشن.اشتباه فرد دیگر در این اداره را باید رئیس دیگر پاسخگو باشد و بدهکاری پشت بدهکاری.انتظار بنده از فرماندار و نماینده مردم فهیم شهرستان لاهیجان بیش از این است که به راحتی بگذارند چنین عمل غیر حرفه ایی در لاهیجان ثبت شود.به کمک رئیس ورزش شهر بشتابید که این شکوایه اولین و کمترین مشکلات ورزش شهر است.

 

سالها در ورزش لاهیجان مشغول به فعالیت هستم و هر ساله متاسفانه شاهد اتفاقات عجیب و غریب از سوی برخی از مسئولین بودم،اجرای مراسم غیرورزشی در مکان ورزشی.

به چند مورد اخیر اشاره می کنم و امیدوارم عکس العمل ها منطقی و قابل درک باشد تا بشود انعکاس داد و به ملت اطمینان خاطر.

*از 10 اسفند لغایت 19 قرار است در سالن ورزش شهدا لاهیجان نمایشگاه عیدانه برای عرضه محصولات نوروز در یک سالن ورزشی و تخصصی و به اصطلاح پایگاه قهرمانی برگزار گردد.از محوطه حیاط تا داخل سالن، قرار شد محل فروش آجیل،ماهی قرمز و خیارشور و شلوار و بلوز و...شود و مسابقات رسمی تمام رشته های سالنی اعم از فوتسال برتر گیلان و بسکتبال و... هم ظاهرا در آن تاریخ قرار است احتمالا داخل بازاروز شماره 1 و یا 3 برگزار گرددو یا دور استخر و یا داخل پارک بانوان و یا با رای زنی بتوانند در محوطه جنب میدان انتظام برگزار کنند.اما گذشته از زبان طنز تلخ،باید پاسخگوی اداره کل ورزش و جوانان گیلان و هیات های استان باشیم چون مسابقات رسمی به دلیل نمایشگاه باید لغو گردد و نماینده های لاهیجان در تورنمنت های قهرمانی بخاطر عدم تامین بودجه ی ورزش شهر که نشان از بی تفاوتی نگاه مسئولین به ورزش و سلامت است متضرر می شوند.

سوال اینجاست چرا اصناف باید بین این همه گزینه های دیگر در شهر مثل مکان قبلی و همیشگی نمایشگاه و یا روبروی آن مکان پارک بزرگ بانوان و یا محیط دور استخر لاهیجان با آن فضای خوب برای پارکینگ و مجموعه مهر با آن همه فضای مناسب و ... بیاید روی یک مکان ورزشی که مطمئنا پیش بینی می کنم 10 روز برپایی نماشگاه، اهالی اطراف سالن چهارهزار نفری را دچار چالش خواهد کرد و به دلیل مرکزیت مکان و بافت شهری با مشکلات بسیاری روبرو می شوند که حل آن مسائل بی شک، سخت تر از تشکیل یک کارگروه مناسب و مشورت روی تعیین مکان مناسب به شمار می رفت.

*برگزاری یادواره شهدا بسیار مثبت بود و شخصا از ارج نهادن به شهدا استقبال می کنم و برای تک تک افراد از واجبات است.اما اینکه برای برگزاری یک روز همایش بزرگداشت شهدا ،یک هفته ورزشکاران را از داشتن مکان ورزشی آن هم در این شرایط ناهنجار اخلاقی در جامعه دور سازیم.یک هفته آخر چرا؟؟ مطمئنم همین متن رو برخی از دوستان پیراهن عثمان می کنند اما غیر از اینست که جوانان امروز باید خودشان در برپایی این هماش بزرگداشت سهیم باشند؟؟ و کمک حال باشند؟؟یک هفته سالن تعطیل شد اما کسی سوال کرد ، جوانی که سانسش تعطیل شد کجا رفت؟؟ آیا امکان نداشت با همت و کمک ارگان ها و ادارات حتی خود ورزشکاران،در 2 الی 3 روز این پروژه ی مقدس رو برگزار کرد؟؟؟نه 7 روز.کسی به من نگفت از زیرمجموعه ات برای برپایی این مراسم طلب یاری داریم تا با جان و دل من و زیرمجوعه من به کمکشان بپا خیزیم.چون این مراسم هر سال برگزار می شد و طوری با این همایش با وجود دوستانمان در مجموعه برپایی کنار آمده بودیم، به ناگهان نمایشگاه مبل بلافاصله بعد از آن برپا شد.یعنی دو هفته تعطیلی.

*نمایشگاه مبل به بهانه نام جوان که از اتفاقات عجیب اخیر محسوب می شد که نکته قابل توجهش این بود که یک روزه به افرادی که از قبل با باشگاه قراراداد داشتند اعلام شد که از فردا نمایشگاه برپا می شود و باید 8 روز سالن دیگر را بجای سالن شهدا استفاده نمائید. دلیل برپایی این نمایشگاه بعدها به اینصورت اعلام شد که چون نام این اداره ورزش و جوانان می باشد علاوه بر ورزش می توانیم از قسمت جواناناش هم استفاده کنیم و نمایشگاه مبل برای سروسامان دادن به جهیزیه جوانان برپا کنیم.پس نتیجه میگیریم در آینده ی نه چندان دور باید شاهد برپایی جشن عروسی جوانان ورزشکار در سالن هم باشیم.با وجود اینکه با پادرمیانی آقایان علینیا و استاد داوطلب سالن سماء هماهنگ شد تا جایگزین سانس ها شود ، خیلی گروهها قبول نکردند و تاسف بار تر از آن که تعدادی هنرجویان رشته های مختلف در سنین پایه به دلیل اینکه اینطور اتفاقات برای مردم و اولیا قابل قبول نیست، از ورزش دور شدند و فرزندانشان را به دلیل عدم ثبات در زمان و روز معین،  از باشگاههای مربوط خارج کردند و کلاس های آموزشی با خالی شدن هنرآموز مواجه شد و از طرفی کلاس های آموزشی هم باید تعهدات مالی خود را در قبال کرایه سانس سالن شهدا بر اساس قرارداد متحمل شوند.

باید قبول کنیم امثال باشگاههایی که با مجوز سازمان مربوط و پروانه ی قانونی و اهداف حرفه ایی تمرین می کنند،چه گناهی دارند که باید تحت تاثیر چنین رخدادهایی قرار گیرند.سالن ورزشی برای ورزش است و مطمئن هستم جناب دکتر صادقی از دوستان نزدیک بنده هم این امر را تایید می کنند.بارها پیش آمده که برای ورزش این شهر هم بخواهیم اقدام کنیم باید ما را مدیون کنند.کلی هزینه ها برای قهرمانی به شکل خصوصی انجام می شود اما بر اساس قانون ماده 88 هیچ پولی به باشگاهها برگشت داده نمی شود.با اسپانسر قرارداد می بندیم تا نقطه قوتش باشد برای حمایت و باید با تعطیلی مسابقات روبرو شویم و علتش در نهایت نداشتن بودجه کافی برای مدیریت سالن یا ورزش شهر باشیم.این یک تحلیل کلی و یکطرفه از سوی یک فعال ورزشی بوده و طبیعتا باید انتظار پاسخ منطقی از سوی مسئولین باشیم.ریاست محترم قبلا به بنده قول داده بودند و امروز در رسانه رسمی به مردم قول دادند که دیگر این مکان ورزشی فقط برای ورزش استفاده شود.و با شناختی که از ایشان دارم سعی خودشان را خواهند نمود اما ادارات دیگر کمک می کنند؟ فرماندار محترم و نماینده محترم این موضوع را در راس کار قرار خواهند داد؟ یادمان نرود ما جامعه سالم نیاز داریم.روان را آموزش و پرورش می سازد و جسم را ورزش.

 

روزبه صفابخش  مربی رسمی فوتسال از AFC  و فعال سیاسی در لاهیجان
انتشار یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و بدون هر گونه تغییر و دخل و تصرفی جهت انتشار نظرات در رسانه منتشر می شود


نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"