كدخبر: ۹۷۱۰
تاريخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
گامی بزرگ به سمت توسعه گردشگری در شهرستان لاهیجان
جلسه توسعه گردشگری به ریاست مهندس جانبازی با حضور مدیران محترم کل محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرعامل آب منطقه ای و معاونین منابع طبیعی در اتاق کار فرماندار لاهیجان بر گزار گردید.
فرماندار لاهیجان در ابتدای این جلسه با اشاره به لزوم اجرایی شدن طرح های توسعه صنعت گردشگری در شهرستان تصریح کرد: بر اساس سیاست هایی که استاندار محترم به عنوان نماینده عالی دولت در گیلان برای این استان تبیین نموده اند، محور توسعه در شهرستان را گردشگری قرار دادیم.مهندس جانبازی با بیان اینکه طبیعتاً باید برنامه ریزی هایی جهت توسعه شهرستان در قالب گردشگری صورت می گرفت، افزود: لازم است بیش از گذشته به موضوعاتی که به بحث گردشگری در شهرستان لاهیجان مرتبط می شود بپردازیم.وی در ادامه اظهار کرد: بنا را بر این گذاشته ایم که به سایر مواردی که در قالب توسعه در شهرستان مطرح هستند، از قبیل مباحث مربوط به کشاورزی، اقتصادی، آموزشی، فرهنگی، درمانی و ورزشی، برای کمک به بحث توسعه در صنعت گردشگری نگریسته شود.مهندس جانبازی با تأکید بر اینکه شهرستان لاهیجان ظرفیت بالایی در حوزه توسعه گردشگری داشته و از این حیث بسیار غنی است، گفت: مطمئنم اگر یاری و نگاه ویژه مدیران استانی را همراه خود داشته باشیم شاهد پیشرفت و جهش قابل توجهی در این حوزه از شهرستان خواهیم بود.

فرماندار لاهیجان با بیان اینکه سواحل، تالاب ها، آب بندان ها و همچنین جنگل را برای توسعه صنعت گردشگری در شهرستان مناسب دیده ایم، یادآور شد: لازم است سیاست های مطرح شده از سوی استاندار محترم گیلان در خصوص توسعه بوم گردی و احیای نماها و ابنیه سنتی در روستاها به خوبی مد نظر قرار گیرد.وی با اشاره به سفر اخیر استاندار گیلان به شهرستان لاهیجان طی دهه مبارک فجر، تصریح کرد: ایشان در این سفر بازدیدی از منطقه ویژه اقتصادی که پتانسیل ویژه ای برای این شهرستان محسوب می شود بعمل آوردند و فضا را برای توسعه صنعت گردشگری در این مناطق بسیار مستعد ارزیابی نمودند و توصیه های بسیار سازنده ای در این خصوص داشتند.

وی با اشاره به جلسات متعددی که  دکتر سالاری در استان با حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی و سرمایه گذاران کشوری صورت دادند، گفت: در این نشست ها مسائل مربوط به گردشگری استان به خوبی مطرح و تبیین شد و راهکار مناسب جهت توسعه این حوزه ارائه گشت.
مهندس جانبازی ادامه داد: متعاقب برگزاری این نشست ها در سطح استان که مسیر حرکت را به درستی مشخص نمود، جلساتی به فوریت و با حضور سرمایه گذاران و مسئولین مرتبط در قالب توسعه گردشگری دریایی و بوم گردی در شهرستان لاهیجان تشکیل شد.
وی با اشاره به اعلام آمادگی سرمایه گذاران مختلف برای فعالیت در حوزه گردشگری به ویژه گردشگری دریایی لاهیجان اظهار کرد: در سطح شهرستان 15 آب بندان با مجموع مساحت بیش از 22 میلیون متر مربع داریم. که مساحت بیش از یک میلیون متر مربع آن میتواند به عنوان کشاورزی، پرورش آبزیان و زیستگاه پرندگان مهاجر مورد بهره برداری قرار گیرد.

فرماندار لاهیجان با بیان اینکه ظرفیت آب بندان ها برای رشد و توسعه شهرستان بسیار بالاست، افزود: 5 رودخانه با طول تقریبی 78 کیلومتر در این شهرستان جاریست که اراضی مجاور آنها قابلیت سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال و توسعه صنعت گردشگری را دارا هستند.وی با تأکید بر لزوم استفاده از فضای رودخانه ها و بهره برداری بهینه از آن گفت: 9 کیلومتر از سواحل دریای خزر متعلق به شهرستان لاهیجان است که با اعلام آمادگی سرمایه گذاران در این بخش، برنامه ریزی های خوبی برای مبلمان ساحلی روستای سحرخیز محله در دست انجام داریم.
مهندس جانبازی با اشاره به ظرفیت بالای تالاب های شهرستان لاهیجان گفت: تالاب بین المللی امیرکلایه از مناطق حفاظت شده و برخوردار از تنوع زیستی بالا بوده و یکی از مناطق چهار گانه سازمان محیط زیست به شمار می رود.

وی در ادامه به مساحت قابل توجه آببندان سوستان اشاره کرد و افزود: خشکی پیرامونی این تالاب برای اجرای انواع فعالیت های گردشگری، کشاورزی و پرورش آبزیان مناسب است.