كدخبر: ۹۶۴۵
تاريخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۷
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
فجر فاطمی
عرفان حیدری
سخن گفتن از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بسی دشوار است! فاطمه (س) نمونه ای کامل از یک زن در مکتب اسلام است! نمونه ای که رسم آن بدست پیامبر(ص) بوده است! رسمی دشوار در کوره های سختی و فقر و مبارزه! و نیز آموزش های عمیق و شگفت الهی ، انسانی و نابِ خویش پرورده از آن حضرت(ص)!
وی در همه ابعاد گوناگون « زن بودن » نمونه شده بود.به تعبیر مرحوم دکتر شریعتی ؛

“مظهر یک دختر در برابر پدرش
مظهر یک همسر در برابر شویش
مظهر یک مادر در برابر فرزندانش
مظهر یک زن مبارز و مسئول در برابر زمانش و سرنوشت جامعه اش”

وی خود یک پیشوا و رهبر است.یعنی یک نمونه مثالی، یک اسوه ، یک شاهد برای هر زنی که می خواهد شدن خویش را خود انتخاب کند.او با کودکی شگفتش، با مبارزه مدامش در دو جبهه داخلی و خارجی، در خانه پدرش ، خانه همسرش ، در جامعه اش ، در اندیشه و رفتار و زندگی اش ، چگونه بودن را به زن پاسخ می داد. تقارن ایام فاطمیه با ایام الله دهه فجر خود تقارن حائز اهمیت و جالب توجه ای است یعنی میتوان از پیوند نام و یاد صدیقه طاهره با نام و یاد امام و انقلاب، نکات خوبی را برداشت نمود اول آن که یادمان نرود فاطمه نمونه یک “زن انقلابی و مسئول در مقابل دین خدا “است و فراموش نکنیم که میراث تشیع از مجاهدت و تلاش های او برای دفاع از حریم ولایت و شهادت در این مسیر به ما به میراث رسیده است و همین باعث شده که انقلاب شکوهمند اسلامی با حضور بانوان فاطمی و زینبی در صحنه و جانفشانی و حتی شهادت در این راه به این بالندگی و اعتلای کنونی برسد و اگر میخواهیم روز به روز به آموزه های فاطمی نزدیک تر شویم باید برای تربیت دختران و زنان و فرزندانی تلاش کنیم که خود را در برابر کاستی ها و آلودگی ها و نابرابری ها و دروغ ها و تزویر ها مسئول و حساس می بینند و حاضر به پرداختن هزینه در دفاع از ارزش های حقیقی دین نیز می باشند و ثانیا فاطمه به تعبیر قرآنی کوثر است و کوثر چشمه ای همیشه جوشان در بهشت است و همچنین رمزی است از نعمت های بی شمار که خداوند به آدمیان اعطا کرده است و یکی از این نعمت ها و خیر ها،نعمت طلوع خورشید انقلاب اسلامی و رهبری بی بدیل امام راحل “رحمه الله علیه “است که این ها نیز به تعبیر امام از اهل بیت و مجالس مذهبی و محرم و صفر ها و حب فاطمه و فرزندان او به ما عنایت شده است و اگر میخواهیم انقلاب بماند باید هویت انقلاب یعنی دین بماند و دین نمی ماند مگر آنکه یاد فاطمه و نگاه فاطمه که دین بدون تحریف و کم و کاست و افراط و تفریط است بماند و یاد فاطمه باید گرامی داشته شود چون وقتی رهبری حکیم انقلاب می فرمایند ” که روزی یک ساله خود را از فاطمیه می گیرند “یعنی این که روزی انقلاب اسلامی نیز در فاطمیه نهفته است و باید ما نیز در پاسداشت این ایام کوشا باشیم در پایان ضمن تسلیت ایام فاطمیه پ، طلوع فجر انقلاب اسلامی را تبریک عرض می کنم و “فجر فاطمی”را گرامی می دارم
اینان مگر ز رحمت محض آفریده اند
کآرام جان و انس دل و نور دیده اند
لطف آیتی است در حق اینان و کبر و ناز
پیراهنی که بر قد ایشان بریده اند
این لطف بین که با گل آدم سرشته اند
وین روح بین که در تن آدم دمیده اند


“سعدی”
انتشار یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و بدون هر گونه تغییر و دخل و تصرفی جهت انتشار نظرات در رسانه منتشر می شودنام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"