كدخبر: ۹۴۵۲
تاريخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
خارج از نگاه حزبی با کمک مردم بخش رودبنه را به جایگاه واقعی مي‌رسانیم
گفت‌وگو با سید محمد علوی
در شهریور سال 96 بود که بخشدار رودبنه مهندس رضا مهدوی سکان بخش رودبنه را به مهندس سید محمد علوی که در سابقه وی ۱۴  سال فعالیت در حوزه سیاسی و اجتماعی فرمانداری  با پست سازمانی مسئول دبیرخانه شورای تامین لاهیجان در وزارت کشور و مدیریت اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشت دیده می شد تغییر یافت.

بعد از حضور مهندس علوی در بخشداری رودبنه اکثر جناح های سیاسی ،گروههای اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و مذهبی در بخش رودبنه با ایشان جلساتی داشتند که  ماحصل آن ، نماینده عالی دولت در بخش رودبنه را به عنوان یک چهره فعال و جوان متخصص معرفی نمود .

قرار مصاحبه پس از گذشت چند ماه از حضورشان و استقبال ایشان بهانه ایی شد تا گفتگویی در ارتباط با برنامه هایشان برای بخش رودبنه با وی داشته باشیم.


با سلام و خسته نباشید و با تشکر از وقتی که برای این گفتگو با سایت " لاهیگ " گذاشتید ، بخشدار جوان رودبنه در این مدت سه ماه حضورش محورهای توسعه بخش رودبنه را چگونه دیده و چه فعالیت هایی در راستای توسعه بخش خواهد داشت ؟

سلام عرض ادب خدمت مسئولین سایت " لاهیگ " و دنبال کنندگان این پایگاه خبری که اخبار شهرستان ، استان و کشور را منعکس می کنید برای اطلاع رسانی که بسیار وظیفه خطیر و رسالت با اهمیتی را دارید.

کمبود منابع بودجه عامل ساخت و سازهای غیر مجاز در روستاها

یکی از مهمترین محور های توسعه بخش رودبنه بدون شک کشاورزی است این در حالیست که این بخش دارای ۱۳/۵ هکتار سطح زیر کشت است و سهم تسطیح اراضی برای بخش رودبنه  1960 هکتار که معادل 80 درصد سهم شهرستان لاهیجان
برای امسال خواهد بود و با همکاری شوراهای اسلامی روستاها ، دهیاران و با محوریت  جهاد کشاورزی در حال اجراست .

یکی دیگر از عوامل توسعه بخش رودبنه که بدلیل کمبود منابع بودجه به کُندی پیش میرود بازنگری طرح های هادی روستاهاست که با ایجاد محدودیت هایی مهمترین عامل  ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاست که عملا باعث نارضایتی عمومی شده است .

یکی از موهبات بخش رودبنه نوار ساحلی است که فرصت خوبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و خوشبختانه با همکاری آب منطقه ای و ستاد بحران استان مطالعاتی در زمینه رفع موانع با روش های استاندارد در دست اقدام است که امیدواریم خروجی مطالعات در کنار حفظ ساحل ،محیط و بوم، رفع مشکل مردم و امکان فرصت سرمایه گذاری را فراهم اورد.

 سال هاست می شنویم منطقه ویژه اقتصادی برای بخش رودبنه مصوب شده است ، این طرح در چه شرایطی است و چه برنامه ایی از جانب شما برای این طرح اثر گذار در منطقه دنبال می شود ؟

ایجاد بیش از 1200 فرصت شغلی با احداث
منطقه ویژه اقتصادی

بیش از ۷ سال از تصویب این طرح بزرگ  در بخش می گذرد از شرکت عمران درفک تا سازمان بنادر متقاضی اجرای کار بودند که به دلایلی کار پیش نرفت . با پیگیری ها اکنون سرمایه گذار جدید تایید شده و استعلام دستگاه مربوطه گرفته شده و مقرر است با تایید استانداری ، بعنوان سازمان مسئول معرفی شوند فاز اول این سرمایه گذاری حدود  180 میلیارد بیش از 1200 نفر فرصت شغلی در زمینه های گردشگری ، کشاورزی و بنادر و تجاری که در منطقه ساحلی سحرخیز محله اجرا خواهد کرد .

 یکی از معضلات بخش و حتی شهرستان عدم وجود مسیر دسترسی مستقیم به دریا و منطقه ویژه اقتصادی خواهد بود ، در این مورد چه برنامه ایی را دنبال می کنید ؟

مسیر دسترسی مستقیم به دریا و منطقه ویژه اقتصادی از اولویت های بخش

مسیر دهبنه به سحرخیز   و جیرباغ به حسنعلی ده راه های دسترسی مستقیم شهرستان لاهیجان به دریای لاهیجان است که از سالهای قبل زیرساخت مسیر آمادست و با پیگیری های فرماندار محترم و رایزنی نماینده محترم با وزارت راه و شهرسازی به امید خدا اجرایی خواهد شد و جزو اولویت ها و خواسته بخش است .

 در بحث زیرساخت  آب روستایی و کیفیت برق در بخش از گذشته مشکلاتی بوده و همچنان نیز حل نشده است ، در این زمینه چه تدبیری اندیشیدید ؟

در بحث زیر ساخت ، توسعه آبرسانی روستایی از اولویت ماست و با تکمیل پروژه های آبفار سال آینده مشکل کم آبی نخواهیم داشت و از طرفی دیگر پروژه آب شهری ، برای شهر رودبنه از بازکیاگوراب  به نیمه ها رسیده و در حال حاضر فقط وصل شدن این خط آبرسانی به تصفیه خانه رودبنه باقیمانده که با توجه به ملی بودن این طرح سطح پیگیری ها متفاوت بوده ولی حساسیتها ایجاد شده و بزودی مشکلات از بین خواهد رفت .

سال آینده در زمان پیک مصرف برق مردم بخش مشکلی نخواهند داشت

در ارتباط با اصلاح و تعویض خطوط شبکه برق ، یکی از چالش هایی که وجود دارد قدیمی بودن سیم ها و تیر برق ها هست که با پیگیری مسئولین بخش و همکاری اداره برق امیدواریم سال آینده زمان پیک مصرف مردم بخش از برق محروم نشوند.

 بخش رودبنه در زمینه صنابع دستی نیز بسیار مستعد بوده ، در این زمینه چه برنامه ایی دارید ؟

ایجاد مزرعه بامبو با همکاری شورا و دهیار لاکمه سر و مرکز بامبوی ایران یکی از برنامه هاست که از پتانسیل منطقه هم از نظر گردشگری و هم از نظر صنایع دستی می توان بهره برد .البته مقرر است ابتدا اعتباری ملی از وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد اولین پژوهشکده بامبو در زمینی که در اختیار بخش خصوصی است توسط نماینده محترم پیگیری و جذب و به عبارتی مرکز بامبو کشور را در رودبنه داشته باشیم .
هدفمندی سرمایه گذاری در بخش صنایع دستی در اجرای اقتصاد مقاومتی

برای توسعه صنایع دستی در بخش اقتصاد مقاومتی هدف ما این است روی اولویت ها سرمایه گذاریها را سوق دهیم که به بهره برداری برسد و  با توجه به بهره برداری آن طرحها در بخش منابع مالی تزریق شود .

توسعه زمانی امکانپذیر است که فرآیند مجوز دهی به سهولت انجام گیرد

همانطور که اقتصاد مقاومتی باید هدفمند باشد بحث صدور مجوز نیز باید هدفمند و با سرعت بیشتری صورت گیرد تا فرآیند آن را در 2 هفته تا ۱ ماه به انجام برسونیم ، چون بدون شک توسعه زمانی امکان پذیر است که فرآیند مجوز دهی به سهولت انجام شود  تا ما بتوانیم در بحث گردشگری بتوانیم پیشرفت چشم گیری کنیم .باید قوای دیگر هم در مبحث امنیت سرمایه گداری در کنار قوه مجریه باشند.

در زمینه گردشگری و ایجاد شغل در توسعه گردشگری طرح بوم گردی پیش رو داریم ولی در توسعه بهتر است بوم گردی چند روستا رو در هر بخش به عنوان طرح اولیه شروع کنیم تا با توان و ضعف هر بخش این طرح ها استفاده شود .

 در بخش های دیگر چه برنامه هایی را دنبال می کنید ؟

ورود سرمایه گذار برای تولید برق از دریای خزر

 چندی پیش سرمایه گذاری را برای تولید برق از آب دریای خزر آوردند و جلسات خوبی نیز در این رابطه داشتیم و جا دارد از جناب دکتر نیکفر هم بخاطر پیگیری هایشان تشکر کنم.

تالاب امیرکلایه اولویت ما برای بخش گردشگری است

تالاب امیرکلایه یکی از اولویت های ما در بخش گردشگری است که با نشست های با  محیط زیست تصمیمات خوبی برای گردشگری شدن این تالاب و استفاده مردم و گردشگران بدون آسیب به این تالاب با سرمایه گذی بخش خصوصی به زودی آغاز خواهد شد البته شرکت تعاونی دهیاری ها هم آمادگی سرمایه گذاری در این تالاب رو دارد و همچنین مراحل اجرایی برای احیا تالاب نیز از ماه گذشته با همکاری ادارات آب منطقه ای و محیط زیست شروع شده است


 اگر سخنی در پایان دارید بفرمایید :

اینجانب بعنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید در بخش رودبنه که با اعتماد فرماندار محترم و مسئولین استانی و تایید نماینده شهرستان در این جایگاه قرار دارم بخود وظیفه می دانم تمام تلاش خود را برای اعتلای بخش در چهارچوب وظایف محوله بر اساس برنامه دولت و نظام داشته باشم.

خارج از نگاه حزبی با کمک مردم بخش رودبنه را به جایگاه واقعی برسانیم

سید محمد علوی دارای گرایش روشن سیاسی است و  در حال حاضر از اعضای  شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان شاخه گیلان بوده و سبقه سیاسی اجتماعی ام بخوبی مشخص است ، باور و اعتقادم این است که احزاب باید به اعتلای نظام کمک کنند و فضا برای فعالبت و مشارکت همه کسانی که نظام و قانون اساسی را قبول دارند و قلبشان برای کشور می تپد باز باشد اما در کار نباید نگاه حزبی را وارد کنیم اولیتمان شایسته سالاری و تخصص تعهد گرایی در راستای نیل به برنامه های پیش رو  باشد ضمن تشکر از مسیولین ادارات، اعضای محترم شوراهای اسلامی و دهیاران و همکاران خوبم در بخشداری از همه مردم بخش دعوت می کنم به ما در عمل گرا بودن و بهره بردن از ظرفیت های بخش کمک کنند و هم افزایی را داسته باشیم  تا بخش رودبنه به جایگاه واقعی خود برسد.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"