كدخبر: ۹۲۹۳
تاريخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
حجت الله جواد پور در نشست تخصصی «فرهنگ و رسانه» در نمایشگاه مطبوعات تهران:
سرانجام باید معلوم شود که حوزه ی مداخله دولت در امر رسانه ها چگونه است؟/ رسانه ها باید حاملان، ناقدان و متصدیان نشر فرهنگ در یک جامعه باشند
حجت الله جواد پور پژوهشگر و فعال سیاسی در نشست تخصصی «فرهنگ و رسانه» در نمایشگاه مطبوعات تهران؛ ضمن تبیین دو واژه فرهنگ و رسانه و تأکید بر اهمیت و گستردگی مفهوم فرهنگ گفت: فرهنگ کلمه ای است که به دلیل شمولیت در بسیاری از ویژگی ها و رویکردهای هر جامعه در ابعاد فکری، سیاسی ...

حجت الله جواد پور پژوهشگر و فعال سیاسی در نشست تخصصی «فرهنگ و رسانه» در نمایشگاه مطبوعات تهران؛ ضمن تبیین دو واژه فرهنگ و رسانه و تأکید بر اهمیت و گستردگی مفهوم فرهنگ گفت: فرهنگ کلمه ای است که به دلیل شمولیت در بسیاری از ویژگی ها و رویکردهای هر جامعه در ابعاد فکری، سیاسی، اعتقادی، باورها، آداب و رسوم، سنت ها، امور عرفی و مانند آن هنوز تعریف واحد و متفق القولی در باره ی آن ارائه نشده است. در این میان رسانه ها قرار است حاملان، ناقدان و متصدیان نشر فرهنگ در یک جامعه باشند و از این جهت وظیفه و رسالتی دشوار و متنوع را برعهده دارند.

این نویسنده حوزه فرهنگ و سیاست افزود: نمایشگاه مطبوعات یک رویداد فرهنگی و رسانه ای مهم است که باید در آن از این فرصت و ظرفیت کمال بهره را برد و بجای کارهای تکراری و صرفاً عرضه ی محصولات، به نقد و تحلیل جدی و اساسی مسایل حوزه فرهنگ و رسانه پرداخت. بر این اساس نمایشگاه باید محملی برای ایجاد یک گفتمان تخصصی و عمومی در این زمینه باشد.

جوادپور افزود: برای جستن راهکارهایی برای رفع مشکلات و نیز پاسخگویی به دغدغه ها و مطالبات جامعه از مطبوعات و نشریات ابتدا باید ضمن تبیین وظایف و آداب و اخلاق و قواعد کار رسانه ای پاسخی برای چند سوال اساسی یافته شود: ابتدا اینکه سرانجام باید معلوم شود که حوزه ی مداخله دولت در امر رسانه ها چگونه است؟ آیا دولت عهده دار مدیریت و تصدی گری همه ی ابعاد کار رسانه هاست یا باید صرفاً نقش نظارتی داشته باشد؟ کیفیت و گستره ی نظارت دولت بر مطبوعات چگونه باید باشد؟ دوم اینکه با گسترش و نفوذ فضای مجازی در میان آحاد جامعه و سهولت دسترسی و استفاده از آن، چگونه می توان همچنان رویکرد و استقبال مردم به مطبوعات و نشریات را حفظ کرد؟ اینها مسایلی هستند که خود رسانه ها و مطبوعات و نشریات باید به آن بپردازند.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"