كدخبر: ۹۱۷۶
تاريخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
برای "حسین محجوبی"
رنگی از خطه شمال
تاها بهبهانی
استاد حسین محجوبی از بنیانگذاران هنر مدرن در ایران است که توانست بین هنر سنتی و هنر مدرن ارتباط برقرار کند و تأثیری غیرقابل انکار بر نقاشی مدرن ایران گذاشته است. حسین محجوبی با آثار امپرسیونیستی و در بعضی مواقع اکسپرسیونیستی توانسته مخاطبان خاص خود را جذب کند.
بزرگترین ویژگی هنری این استادِ نقاش و معمارِ 87 ساله لاهیجانی، عِرق و تعلق به سرزمین و موطن خود یعنی خطه شمال ایران است؛ ویژگی‌ای که هیچ‌گاه از آن منحرف نشده است. به همین جهت است که سرسبزی و طراوت شمال همواره در آثار او به وضوح پیداست و روح هر مخاطبی را نوازش می‌کند.
نکته مهم دیگر در فعالیت هنری محجوبی این است که او بُعد عرفان را به آثار امپرسیونیستی و اکسپرسیونیستی وارد می‌کند. به‌عنوان مثال، در آثاری از او در رابطه با سماع، نگاه و دید از بالاست؛ درحالی که این مسأله در آثار هنرمندان دیگر، همیشه برعکس است. اما در کارهای محجوبی نگاه مخاطب از بالاست و به همین دلیل کارهایش هم در این حوزه به‌راحتی با دیگران متمایز می‌شود.
ویژگی بسیار مهم دیگر نیز شخصیت خود اوست. انسانی وارسته با قلبی پاک که در تمام مدت زندگی فردی خیرخواه و نیک نفس بوده و در هر جایی که وارد شده، تأثیر بسیار مثبتی از خود برجای گذاشته است. من حسین محجوبی را یکی از ده نفر تأثیر‌گذار در هنر مدرن ایران می‌دانم.
"اسب‌ها و درخت‌ها" نمایشگاه آثار حسین محجوبی  است که از فردا ساعت 17 تا 21 در گالری چهار واقع در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سید خندان، کوچه اشراقی، شماره ۴ برپا خواهد شد که تا آخرین روز شهریور از ساعت ۱۱ تا ۲۰ ادامه دارد.

• نقاش و مجسمه ساز
روزنامه ايران، شماره 6577، 2 شهريور 1396
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"