كدخبر: ۹۱۳۲
تاريخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۰
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
یک رسانه سوئیسی بررسی کرد
نقش اسرائیل در بحران قطر
الحسینی در ادامه تاکید کرد که اسرائیل و عربستان هر دو از نرمال شدن مناسبات با هم سود می برند. اسرائیل از زمان تاسیس این رژیم به دنبال متحد در این همسایگی خود است. پس اسرائیلی ها در مذاکرت با آل سعود چیزی برای از دست دادن ندارند.

یک کارشناس مسائل عرب با اشاره به اینکه عربستان علاوه بر تلاش برای انزوای قطر در منطقه همزمان به اسرائیل نزدیک می‌شود، به بررسی نقش این رژیم در این بحران و سودهایی که از آن می‌برد پرداخت.

"بیرول باسکان" از کارشناسان مسائل کشورهای حوزه خلیج فارس و استاد دانشگاه جورج تاون در پایتخت قطر در گفتگو با "اس ار اف" سوئیس به بررسی نقش اسرائیل در بحران قطر پرداخته و درباره این مسئله که تایمز انگلیس از مذاکرات محرمانه عربستان و اسرائیل خبر می دهد و این تا چه اندازه قابل قبول است، گفت: از آنجایی که این دو کشور اهداف استراتژیک برابری دارند خبر این گفتگوهای مخفیانه برای من غافلگیر کننده نبود. تنها این مسئله می توانست غافلگیر کننده باشد که این مذاکرات علنی انجام می شد. این دو کشور در زمینه های امنیتی مدتهاست که با هم مذاکره می کنند، اما این گفتگوها تنها پشت درهای بسته انجام می شود. نزدیکی به اسرائیل به دلیل مسئله فلسطین بسیار برای عربستان مهم و حیاتی است.

این نویسنده برجسته مسائل عرب در بخش دیگری از گفتگو با این رسانه سوئیسی تاکید کرد که از سال 1980 ایران برای عربستان سعودی به مسئله شماره یک تبدیل شده است. این مسئله بخصوص به دلیل شعارهای انقلابی ایران و تلاش برای صدور انقلاب به دیگر کشورها و مناسبات تنگاتنگ با شیعیان در لبنان، یمن ، عراق و سوریه وجود دارد. هم زمان عربستان سعودی به دلیل ضعف نظامی کشورهای عربی بر این باور است که اسرائیل نباید از نقشه جغرافیایی محو شود. بخصوص اسرائیل و عربستان سعودی متحدان نزدیک آمریکا هستند. اسرائیل نیز خود را از طرف ایران و بخصوص برنامه اتمی این کشور در معرض تهدید احساس می کند. همچنین اسرائیل این تهدید از طرف ایران را به دلیل حمایت این کشور از حماس و حزب الله احساس می کند.

الحسینی در ادامه تاکید کرد که اسرائیل و عربستان هر دو از نرمال شدن مناسبات با هم سود می برند. اسرائیل از زمان تاسیس این رژیم به دنبال متحد در این همسایگی خود است. پس اسرائیلی ها در  مذاکرت با آل سعود چیزی برای از دست دادن ندارند.

وی درباره اینکه عربستان هم زمان با بحران قطر و انزوای این کشور از طریق تحریم ها  به اسرائیل نزدیک می شود گفت: از سال های 1990 قطر یک کودک مشکل ساز برای کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بوده است. علاوه بر فرستنده منتقد سیاست اعراب (الجزیره) این کشور همزمان خود را به ایران نزدیک تر می کند. این دو کشور به صورت مشترک از یک میدان گازی بزرگ بهره برداری می کنند، بنابراین قطر نمی تواند مناسبات بدی با ایران را در پیش گیرد. اما عربستان سعودی این مناسبات دوستانه را همواره با دیده شک و انتقاد می نگرد.

این کارشناس مسائل عرب در بخش دیگری از این گفتگو سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان را عامل تشدید بحران قطر در منطقه دانسته و تاکید کرد که این طور به نظر می رسد که عربستان سعودی و امارات موفق شده اند ترامپ را درباره نظرات خود متقاعد کنند. رئیس جمهور آمریکا به ندرت اطلاعاتی درباره مناسبات در خاورمیانه داشت.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که حماس شاخه ای از اخوان المسلمین بوده و رهبری آن به صورت منظم به قطر سفرکرده و آنجا یک دفتر دائمی را دایر کرده است. قطر بخصوص حماس را به عنوان نماینده مشروع فلسطین دانسته و این به شدت اسرائیلی ها را اذیت می کند. اگر عربستان موفق شود در بحران فعلی با قطر این کشور را مجبور به دنباله روی از خود کرده و حماس را منزوی کرده و در مقابل ایران بایستد این همچنین به نفع اسرائیل خواهد بود.

تسنیم
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"