كدخبر: ۹۱۱۴
تاريخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
به مناسبت روز صنعت
حجت رفیع پرهیزکار
یاصانع کل مصنوع

دهم تیرماه روز صنعت مبارک.

امسال در حالی دهم تیر ماه را گذراندیم  که در آستانه تشکیل دولت دوازدهم و احتمال تغیرات شکلی در وزارت صنعت،معدن و تجارت هستیم.

وزارت خانه ای که در تیرماه ۹۰ با مصوبه مجلس شورای اسلامی با ادغام وزارت خانه های بازرگانی و صنایع و معادن اعلان موجودیت پیدا کرد.

و در آستانه تشکیل دولت دوازدهم این وزارت خانه خوره نشده مویز شد و دولت با تسلیم لایه دوفوریتی به مجلس شورای اسلامی خواستار انفکاک آن گردید و با برگشت به سال ۹۰و تشکیل وزارت بازرگانی و صنایع وارد آزمون و خطایی دیگر می شویم.

صرف نظر از موفقیت و عدم حصول و دست یابی وزارت صمت در شش سال گذشته مبنی بررسیدن اهداف سازمانی باید عرض کرد که هم ادغام ماضی و انفکاک کنونی غیر کارشناسی وعجولانه دارای موافقان و مخالفانی در برون و درون سازمان داشته و دارد.

عده ای ضعف در بازرگانی خارجی و کم توجه ای ستاد وزارت صمت به امر صادرات و واردات وعدهای هم کم لطفی به امورات بازرگانی داخلی و نظارت و سرسامان دادن به امور اصناف و تنظیم بازار و دادستد داخلی را بهانه ای برای این  انفکاک قرار داده اند.

هرچند در دولت یازدهم تراز صادراتی مثبت بوده است لاکن این میزان رشد منتقدین را قانع نساخته است و شاید کم واقع نباشد.چون باوجود فرصتهایی نظیر مباحث حاشیه های بوجود آمده در تحریم های روسیه و قطر وح اشیه های بازار خلیج و دریای خزر می توانست سهم بیشتری را از آن کشور ما کند.

البته دپلماسی ضعیف سازمان توسعه و تجارت وی اعدم مشارکت رایزن بازرگانی درکشورهای دارای بازار مناسب و همچنین وزارت امور خارجه وکوک ناهماهنگ ،دیگر مباحث منتقدین در حوزه بازرگانی خارجی در شش سال گذشته به حساب می آید.

و نگاه دیگرکه در حوزه داخلی است ضمن لحاظ تغییر سیاست تنظیم بازار داخلی و انتزای آن به وزارت جهاد کشاورزی خود از دیگر مباحث بوجود آمده در دولت بوده که در صفحه یاداشتهای منتقدین امور بازرگانی داخلی را پر نموده  است.

و در نقد بعدی نگاه های جزیزه ای در ادارات کل کشور و عدم موفقیت آنان و عدم سهیم کردن آنان و ایجاد یک پاور و قدرت عظیم در ایجاد فرصتهای گسترده از جهات بکارگیری متخصصین و کارشناسان و ایجاد لشکری توانمند در عرصه های مهم صنعت و معدن و بازرگانی داخلی  از دیگر موارد مهم در حوزه امور استانهای وزارت خانه است که یحتمل با یک فوریت در مجلس شورای اسلامی دچار تجزیه خواهد شد.

سخن پایانی اینکه وزارت صمت شاید تنها وزارت خانه ای است که از لحاظ سرمایه نیروی انسانی و تحصیلات تکمیلی در سطحی بسیار بالا ولی از لحاظ توجه به مباحث مالی و ریالی و اقتصادی  ومعیشتتی بسیار پائین تر از دیگر وزارت خانه هاست.

سهم عظیمی از این کارکنان طی بیست سال گذشته شاهد ادغام های متعدی بوده و امید به بهبود وضع معیشتی داشته اندکه میسر واقع نگردید.

و در سیاست انفکاکی جدید آنچه که مهم است و باید همگان به آن توجه بهتر و در شان قرار گیرد سیاست های ابلاغی دولت تدبیر وامید در حوزه صنعت و اقتصاد است که لازم وضروری است تا همه اجزای دولت در راستای آن افق وچشم انداز حرکت کنند.ومهم ترین ودر دست رس ترین اقدام پایان دادن به پروژه های نیمه تمام بالای ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی است که اخیرا مقام عالی وزارت به جهت حصول به اشتغال و کارآفرینی درکشور به آن توجه و گوشزد نموده و همگان را به رسیدن به آن سفارش نمودند.

درپایان مقال، دهم تیرماه روز صنعت را به همه صنعتگران و سربازان اقتصادی عرصه تولید و اشتغال تبریک عرض نموده امیدوارم بیش از پیش بتوانند از سد سخت و جمود موانع بگذرند.العاقبه للمتقین.

حجت رفیع پرهیزکار
رئیس اداره صنعت،معدن وتجارت شهرستان رودبار
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"