كدخبر: ۹۰۱۸
تاريخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
دریفت یا رانش اصلاحات
شوک‌های عدم موفقیت باعث هوشیاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟
مازیار صیادی
روند اصلاحات، کادر سازی و چارت بندی سازمانی جریان اصلاحات، بر طبق اصول و اهداف مترتّب بر آن نبوده و از سوی دیگر عدم تبیین اهداف و جانمایی چهره‌های مؤثر، موقعیت‌های سازمانی اصلاحات را منجر به شکست کرده است.
اصلاحات به‌صورت محفلی و هیاتی اداره شده است و در چنین ساختار متزلزل و بدون چارت معین، قطعا نگاه‌ و نگاره‌های بیرونی می‌توانند با تزریق نیات خاص، مسیر و اهداف اصلاحات را به انحراف ببرند.
با بررسی ساختار درونی اصلاحات باید اذعان کرد که چون مشی و منشور اصلاحات به‌طور قانون‌مند به مرحله‌ی اجرا درنمی‌آید، در چنین محفل و مجمع یا جبهه‌ی اصلاحات، هر فرد می‌تواند صرفاً با ذکر اینکه اصلاح‌طلب است، وارد کریدور اصلاح‌طلبان شده و مبادرت به سهم‌خواهی و لابی‌گری درون سیستم اصلاحات کند.
چنانچه شاکله و اجزا و ارگان اصلاحات مبتلا به تنش‌های درونی شود، همانند کالبد یک جاندار خواهد بود که در شرایط تشنج‌ و بیماری حاد نخواهد توانست به رفتار طبیعی خود ادامه دهد و اگر این اختلالات درمان نشود قطعا عوارض آن فاجعه‌بار خواهد بود.
در حال حاضر بدنه‌ی اصلاحات دچار ضعف‌ها و نقصان‌های جدی است و آثار این بیماری مهلک در مواقع حساس و بزنگاه‌های پر تنش، خود را نشان می‌دهد. تازه‌ترین ظهور این بیماری مزمن، در آزمون حساس انتخابات شورای شهر رشت و بعضی نقاط کشور رخ داد و منجر به آن شد که ما نتوانیم در این رقابت، سربلند و پر افتخار ظاهر شویم.
اگر به آسیب‌شناسی در این امور و رفع آن‌ها نپردازیم باید همچنان متحمل زیان‌هایی هنگفت در جبهه‌ی اصلاحات باشیم.
پارادایم اصلاحات از منظر راهبردی، اجرایی و تشکیلاتی اگر به‌صورت مبنایی دچار «دریفت» سازه‌ای و یا رانش ژنتیک شود، درمان آن مقدور نخواهد بود. چرا که ساختار حیات با چنین اختلالات عمیق، دگرگون شده و ادامه حیات میسر نمی‌شود.
با توجه به مجموعه حوادث و تصمیماتی که منجر به شکست‌هایی در انتخابات شوراها شده است، باید اقرار کرد که در کانون اصلاحات با دریفت خطرناکی مواجه هستیم که محصول بی‌نظمی، فقدان راهبردهای اجرایی و خط مشی واحد، عدم قدرت چانه‌زنی با حاکمیت و عدم هماهنگی با نهادهای اصلاحات است.
در چنین سازمان معیوبی به علت ضعف رهبری جریان و فقدان خود پالایی و ضعف در نظام ایمنی، هر عنصری می‌تواند با نقابی از اصلاحات وارد اکوسیستم سیاسی اصلاح‌طلبان شده و ادعای مالکیت بر اصلاحات کرده و به‌تدریج هویت و ساختار اصلاحات را استحاله کند.!
در پروسه‌ی اصلاحات لازم است به‌صورت مستمر، ساختار دریفت‌گونه‌ی اصلاحات درمان شود. دریافت چنین شوک‌هایی از عدم توفیق که نتیجه‌ی ناکارآمدیِ ساختار است، شاید باعث شود که اصلاح‌طلبان به خود آیند و به‌تدریج در کاهش اثرات بیماری دریفت اصلاحات بکوشند. در این صورت و در طی سالهای متمادی، پروسه اصلاحات تکمیل می‌شود.

• دبیر مجمع مهندسین گیلان
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"