كدخبر: ۸۹۳۲
تاريخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
دروازه های گیلان به همت دولت یازدهم، رو به جهان گشوده شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به افزایش صادرات و همچنین افزایش حضور گردشگران خارجی در استان تاکید کرد: تدبیر و امید دولت یازدهم، دروازه های گیلان را به دنیا گشوده است.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به افزایش صادرات و همچنین افزایش حضور گردشگران خارجی در استان تاکید کرد: تدبیر و امید دولت یازدهم، دروازه های گیلان را به دنیا گشوده است.

به گزارش " لاهیگ" رضا علیزاده : طی سال های 92 تا 95 ، میزان صادرات آثار هنرهای سنتی و صنایع دستی استان چهار میلیون و 400هزار دلار بوده است.

وی اضافه کرد : این رقم سال 92، 700هزار دلار بود که در سال 95 به یک میلیون و 500هزار دلار رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد : همچنین پروانه تولید انفرادی از 12هزار و 505 نفر در سال 92 ، به 20 هزار و 929نفر در سال 95 رسید و تعداد کارگاه ها نیز طی مدت یاد شده از 46 باب به 90 باب ارتقا یافته است.

علیزاده در ارتباط با تعداد فروشگاه ها، ایستگاه ها و غرفه های صنایع دستی گفت : تعداد غرفه های صنایع دستی و هنرهای سنتی از 305غرفه در سال 92 ، به 910 غرفه در سال 95 افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد بازارچه های این حوزه طی مدت یاد شده از 65 بازارچه به 132 بازارچه و از 260فروشگاه به 344 فروشگاه ارتقاء یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان یادآور شد: برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و هنرهای سنتی از 50 نمایشگاه در سال 92 به 77 نمایشگاه در سال 95 افزایش یافت.

رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی ، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.

بالغ بر 21 هزار هنرمند صنایع دستی استان در بیش از 80 رشته فعالیت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در بخش دیگری از گفت وگو با ایرنا، رویکردهای دولت یازدهم را زمینه ساز حضور گردشگران خارجی در استان دانست و بیان کرد: تردد اتباع خارجی در سال 92 ، 326 هزار و 784نفر بود که این رقم در سال 95 به یک میلیون و 291 هزار و 577نفر افزایش یافت.

علیزاده افزود: طی مدت یادشده، بر واحدهای اقامتی استان نیز افزوده شد و این رقم از یک هزار و 145واحد به یک هزار و 748واحد ارتقاء یافت.

وی ادامه داد: در زمان حاضر 114 پروژه سرمایه گذاری در حال اجراست؛ تسهیلات اعطایی بخش گردشگری در مدت زمان ذکر شده 407میلیارد و 500 میلیون ریال بوده است.

وی میزان یارانه پرداختی به طرح های گردشگری بهره مند از تسهیلات بانکی را 39 میلیارد و 167میلیون ریال عنوان کرد.

علیزاده اقدامات توسعه ای با محوریت گردشگری در روستاهای استان با مشارکت صندوق کارآفرینی امید را 103 طرح با اشتغال 274 نفر و تسهیلات 42میلیارد و 306میلیون ریال ذکر کرد.
وی یادآور شد: در زمان حاضر شش هزار و 381نفر در تاسیسات گردشگری استان مشغول فعالیت هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در زمینه میراث فرهنگی استان نیز گفت: یک هزار و 60 اثر ثبتی شامل 979 ثبت شده فرهنگی تاریخی، سه اثر ثبت شده طبیعی، 53 اثر ناملموس، 17 اثر منقول و هشت رخداد تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

به گفته علیزاده، همچنین 19 موزه شامل پنج موزه تحت پوشش اداره کل، 9موزه مشارکتی و پنج موزه مجموعه داران بخش خصوصی در گیلان فعال است.

وی با اشاره به ظرفیت های گیلان در حوزه های مختلف، بر لزوم بهره گیری از توان و پتانسیل های موجود در بخش تولید و اشتغال بعنوان شعار سال 96 تاکید کرد.

وی با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در گرو تدوین برنامه های جامع و نگاهی کارشناسانه است، اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در حوزه های مختلف اعم از فرهنگی، اجتماعی، گردشگری، مذهبی و ... در سراسر استان را گامی مهم در تحقق منویات مقام معظم رهبری و توسعه افزایی کشور دانست.

علیزاده انتخاب روستاهای داماش و قلعه رودخان بعنوان مناطق پایلوت گیلان در اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در 73 روستای منتخب کشور را یک رویداد مثبت برای استان معرفی کرد.

منبع: ایرنا
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"