كدخبر: ۸۷۹۰
تاريخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان:
کشف 110 قبضه اسلحه غیرمجاز و دستگیری 357متخلف در سال 95
کشف 110 قبضه اسلحه غیرمجاز و دستگیری 357 متخلف در خصوص تصرف غیرقانونی ، شکار و صید غیر مجاز در طول سال جاری


فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت از محیط زیست گیلان از کشف 110 قبضه اسلحه غیرمجاز و دستگیری 357 متخلف در خصوص تصرف غیرقانونی ، شکار و صید غیر مجاز در طول سال جاری در استان خبر داد.

به گزارش " لاهیگ " ساسان اکبری پور روز پنجشنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: علاوه بر سلاح غیر مجاز، 288 قبضه اسلحه مجاز دارای پروانه و با هویت نیز به دلیل تخلف صاحبان آن در خصوص شکار غیر قانونی پرندگان مهاجر توقیف شد.

وی همچنین به آزاد سازی بیش از 21 هکتار اراضی تصرفی در حوزه تالاب ها از افراد سود جو و فرصت طلب با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی اشاره کرد و افزود: همچنین در ایام فصل صید و شکار بیش از 26 فروند انواع قایق موتوری و پارویی از متخلفان شکار و صید توقیف شد.

اکبری پورهمچنین به جلوگیری از تخریب بستر رودخانه های گیلان در گشت های مختلف و توقف عملیات پنج واحد برداشت معدنی شن و ماسه در سطح استان اشاره و خاطرنشان کرد: در طول امسال حدود هفت هزار رشته تورهای زیر آبی و صدها رشته دام هوایی مخصوص زنده گیری پرندگان جمع آوری و حدود 180 کومه و کلبه صیادی غیر مجاز نیز در حاشیه مناطق حفاظت شده شناسایی و تخریب شد.

وی همچنین به برنامه ریزی یگان حفاظت محیط زیست گیلان برای جلوگیری از تصرف های غیر مجاز افراد سودجو و فرصت طلب در ایام تعطیلات نوروز اشاره و اظهار کرد: در ایام نوروز نیز برای جلوگیری از تصرفات غیر مجاز توسط عوامل مختلف و مرتبط از جمله منابع طبیعی ، نیروی انتظامی ، آب منطقه ای ، امور اراضی ، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی گشت های مشترک انجام می شود.

اکبری پور تصریح کرد: به خاطر اهمیت حفاظت از محیط زیست و همچنین لزوم بررسی و طرح شکایت مشترک در خصوص برخی از موارد تخلف از هر دستگاهی یک نفر با اختیارات کامل در راستای جلوگیری از تصرف و برخورد قانونی در محل، حضور داشته و به سرعت اقدام می شود.

با اعلام خطر شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان سازمان محیط زیست اقدام به لغو پروانه های شکار و هرگونه شکار پرندگان مهاجر را ممنوع اعلام کرده بود اما با این وجود برخی از شکارچیان سودجو علاوه بر نقض قانون ، به شکار غیر مجاز و فروش پرنده شکار شده در بازار اقدام می کنند .

همچنین به دلیل ارزش بالای شن و ماسه رود خانه ها ، پدیده استخراج آن از بستر رودخانه ها و به خصوص رودخانه های دارای جریان آب دائمی روز بروز افزایش یافته و با اینکه برداشت شن و ماسه در توسعه اقتصادی نواحی جغرافیایی نقش به ظاهر مناسبی دارد اما انجام این عملیات از بستر رودخانه ها پیامدهای زیست محیطی غیر قابل جبرانی را به دنبال دارد.

در گیلان بیش از 40 رودخانه جریان دارد که بستر این رودها عمدتا در مسیر دره‌ های کوهستانی و کوهپایه‌ای پوشیده از جنگل‌های سرسبز و انبوه قرار گرفته و حوزه‌های آبخیز کوچک و بزرگ این استان که از مناطق مرتفع در غرب و جنوب سرچشمه می‌گیرند ، به وسیله تالاب بین المللی انزلی و یا به صورت مستقیم ، به دریای خزر می ریزد.

محیط زیست گیلان 19 پاسگاه محیط بانی دارد و 196 محیط بان در راستای جلوگیری از تخریب و تصرف و جلوگیری از شکار و صیر غیر مجاز در آن انجام وظیفه می کنند.

منبع: ایرنا
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"