كدخبر: ۸۷۷۳
تاريخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
رییس اوقاف و امور خیریه لاهیجان و سیاهکل :
اوقاف مجری قانون است نه قانون گذار / نظارت بر هیات امناها بر عهده اوقاف است / حق موقوفه را به جایگاهش بر می گردانم / مگر قرار است خیریه مفت باشد
رییس اوقاف و امور خیریه لاهیجان و سیاهکل در سخنرانی قبل خطبه نمازجمعه سیاهکل با ارائه گزارش عملکردی از مرد خواستند برای هر گونه سوالی به اداره اوقاف و نزد ایشان مراجعه کنند.


رییس اوقاف و امور خیریه لاهیجان و سیاهکل در سخنرانی قبل خطبه نمازجمعه سیاهکل با ارائه گزارش عملکردی از مرد خواستند برای هر گونه سوالی به اداره اوقاف و نزد ایشان مراجعه کنند.

به گزارش " لاهیگ " حجت السلام مهدی بازدار در سخنرانی قبل از خطبه های نمازجمعه سیاهکل  سخنان خود را با آیه 105 مائده " یا ایها الذین امنو علیکم انفسکم " (ای کسانی که ایمان آورده اید ! مراقب خود باشید آغاز کرد و گفت : مردم از اوقاف نقد سازنده کنند و راهکار پیشنهاد دهند.

اوقاف مجری قانون است نه قانون گذار

مهدی بازدار با اشاره به اینکه برخی با سخن پراکنی می گویند اوقاف پول امامزاده ها را برای خود بر میدارد که این حرف کذب محض است ، تصریح کرد : طبق قانون اوقاف که توسط قانون گذاران تصویب شده پول ها به سه بخش عمرانی ، مدیریتی و فرهنگی تقسیم شده و در همان بقاع هزینه می گردد و اوقاف مجری قانون است و هیچ جز قانون را اجرا نمی کند و ما همه برای بازدید از سامانه اوقاف دعوت کرده ایم و باز هم دعوت می کنیم.

وی در ادامه در خصوص اینکه برخی فکر می کنند هیات امناها خانوادگی است ، بیان کرد : برای هیات امنا باید از همه مردم محل بهره برد الخصوص از جوانان محل جهت پیشبرد اهداف تعریف شده اوقاف و امام ملت که فرموند " بقاع باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند  " همچین لازم به ذکر است بالاترین مقاامات کشوری زمان حکمشان مشخص شده است و پس از مدتی جایگاهشان را به شخص دیگری می دهند ، هیات امنا هم اگر کار برای رضا خداست عرصه را برای فعالیت دیگران محیا سازیم.

نظارت بر هیات امناها بر عهده اوقاف است

مهدی بازدار در ادامه با اشاره به اینکه اوقاف در تعیین هیات امنا یک رای دارد و کمسیون هایی در این رابطه در شهرستان ها برگزار می گردد گفت : نظارت بر هیات امناها برعهده اوقاف است و با تخلف هیات امناها به صورت قانونی رسیدگی می شود و گزارش تخلفات مکتوب به استان ابلاغ شده و از طریق معاون محترم فرهنگی و مدیر کل محترم پیگیر هستیم وخدایی ناکرده اگر هیات امناها تخلف کرده باشد برابر قانون عزل می کنیم و با کسی تعارف و شوخی نداریم.

نرخ عادله روز ابتدا برای پرسنل اوقاف اجرا شد


بازدار در خوصوص نرخ اجاره بها موقوفات و اینکه چرا اجاره بها موقوفات در گذشته پایین بود و امروز افزایش یافته نیز گفت : برابر قانون باید تمامی اجاره بها موقوفات به نزخ عادله روز برسد و امروز رسید و چرا قبلا انجام نشده است ، گذشتگان به اندازه توان خودشان انجام دادند و بنده از تاریخ 95/03/22 را جوابگو هستم و اگر موضوعی از گذشته بود و قابل پیگیری باشد به وظیفه ام عمل می کنم.

وی با اشاره به این حرف که باید نرخ 10 درصد افزایش یابد گفت : بله این حرف درست است ولی وقتی به قیمت عادله روز رسیدنه اینکه هنوز میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمانست هر وقت اجاره بها به قیمت عادله روز رسید چشم سپس 10 درصد افزایش لحاظ می شود..

نماینده عالی سازمان اوقاف در شهرستان های لاهیجان و سیاهکل ، در ارتباط با برخی که اجاره سالانه شان 5 هزار تومان بود و پس از نرخ عادله روز به 100 هزار تومان تغییر یافته را ظلم بر خود می دانند  ، تصریح کرد : اوقاف بر این مستاجرین ظلمی نکرده بلکه این سوال را از مستاجرین می پرسیم که چرا تا این لحظه شما در خصوص حق و حقوق موقوفات جدیت خاص بر جای نگذاشتید تا به نرج عادله روز برسد.

حق موقوفه را به جایگاهش بر می گردانم

مهدی بازدار با توجه به اینکه نرخ عادله شدن اجاره بها ها  ابتدا از پرسنل این اداره که موقوفه ایی در اختیارشان است آغاز گردید ، بیان داشت : می گویند بازدار گفته اگر دلم بخواهد می بخشم ، نه بازدار و نه بزرگتر از بازدار چنین اختیاری ندارد که از اموال موقوفه ببخشد بلکه با تمام قدرت با کسانی که در فکر خوردن مال موقوفه هستند مقابل مثل می کنیم و حق موقوفه را به جایگاهش بر می گردانیم.

مگر قرار است خیریه مفت باشد


حجت السلام مهدی بازدار بر استیفای حقوق موقوفات و سود جویی برخی افراد در گذشته و حال از موقوفات در اجاره بها و خرید و فروش آن ، بیان داشت :  دست دلالان و برخی مشاورین املاک که سودجویی می کردند از اداره قطع شده چند مشاور املاک نیز شناسایی شده که اوقاف را تخریب می کنند دوستانه می گویم دست از این کارها بردارید و در غیر اینصورت اداره اوقاف برابر قانون با آندسته از افراد برخورد قاطع و جدی خواهد کرد و

وی در ادامه گفت : از همه مستاجرین و امانتداران استدعا داریم در خصوص پرونده موقوفات در فکر این نباشد که فلان کسی واسطه شود ، نرخ اجاره بها حتما پایین خواهد آمد زیرا اداره اوقاف امروز 100 درصد برابر قانون انجام وظیفه می کندو بنده به عنوان خادم مردم خیلی عرضه داشته باشم جواب خود را در قیامت بدهم نه موقوفات که توسط واسطه گر میزان اجاره را پایین می آورند.

رییس اوقاف و امورخیریه لاهیجان و سیاهکل گفت : بساز و بفروشها می گویند مگر موقوفات خیریه نیستند من در مقابلشان می گویم مگر قرار است خیریه مفت باشد در حالی که امروزه سازمان اوقاف برای این درآمد برنامه دارد و سخن رهبر معظم انقلاب و امام امت پشت آن است که می فرمایند " الحمدالله امروز سازمان اوقاف سازمان مفتخری است " .

بازدار در پایان با اشاره به شعری از سعدی " همه عیب خلق دیدن / نه مروت است نه مردی / نگهی به خویشتن کن که توهم گناه داری " بر نقد سازنده تاکید کرد و خاطرنشان کرد : عزیزان کمک کنند و پیشنهاد سازنده بدهند و ماهم استقبال می کنیم ودست عزیزان را نیز به رسم ادب می فشاریم و به کسی اجازه توهین ، تهمت و افترا را بر اوقاف را نخواهیم داد و برخلاف میل باطنی با این دسته از متخلفین برابر قانون برخورد خواهد شد.

در ادامه امام جمعه محترم سیاهکل با اشاره به بازدید خود از سامانه اوقاف از زحمات حجت السلام مهدی بازدار نیز تقدیر و تشکر کرد و از مردم خواست اگر شبهه ایی وجود دارد به اداره اوقاف مراجعه کرده و قطعا جواب خواهند گرفت .

حجت السلام شکسته دل با اشاره به اینکه انتخاب هیات امنا از طریق کمسیون می باشد ، گفت : دلیلی هم وجود ندارد ، افرادی که به عنوان هیات امنا هستند عرصه را برای دیگران خالی تا دیگران نیز در راه رضای خدا قدمی برای آخرت بردارند و از اداره اوقاف هم می خواهم افرادی که خوش نام هستند را برابر قانون اقدام کرده و در صورت امکان با تشخیص کمسیون برابر قوانین اوقاف اگر امکان دارد ابقا شود.

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"