كدخبر: ۸۷۱۰
تاريخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۲
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
لاهیجانی ها شایسته بهترین خدمات هستند
گفت و گو با سیدمحمد احمدی
در تیرماه سال 95 بود که فرماندار کهنه کار لاهیجان مهندس کسرایی جای خود را به مهندس احمدی فرماندار شهرستان رودبار دادند.

بعد از حضور احمدی در فرمانداری لاهیجان اکثر جناح های سیاسی ، گروهای اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و مذهبی در شهرستان با ایشان جلساتی داشتند که  ماحصل آن ، نماینده عالی دولت در لاهیجان را به عنوان یک چهره اعتدالی در شهرستان لاهیجان معرفی نمود .
قرار مصاحبه پس از گذشت دو بحران و استقبال ایشان بهانه ایی شد تا گفتگویی از ابتدا حضور ایشان تا برنامه ریزی برای انتخابات آینده با ایشان داشته باشیم.

با سلام و خسته نباشید به مهندس احمدی عزیز و با تشکر از وقتی که برای این گفتگو گذاشتید در این مدت محورهای توسعه لاهیجان را چگونه دیدید و چه فعالیت هایی در راستای توسعه شهرستان داشتید :

سلام عرض ادب خدمت جوانان خوب و فعال از سایت " لاهیگ "که اخبار شهرستان ، استان و کشور را منعکس می کنید برای اطلاع رسانی که بسیار وظیفه خطیر و رسالت با اهمیتی را دارید.نسبت به لاهیجان نا اشنا نبوده ام

غریب به 7 ماه هست که در شهرستان لاهیجان به عنوان فرماندار حضور دارم و از گذشته
نسبت به لاهیجان نا اشنا نبوده ام و مطالعات و فعالیت هایی قبل از ورود به این شهرستان با توجه به حوزه های مدیریتی که در استان در بخش های مختلف اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی  داشتم ، به وضعیت لاهیجان آگاهی داشتم.

در زمینه عملکرد بنده در این مدت دو دیدگاه وجود خواهد داشت ، اول اینکه باید نظر مردم در 7 ماه عملگرد فرمانداری را در بخش های ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و کشاورزی شنید و دیدگاه دیگر با توجه به محورهای توسعه خودمان هست که در برنامه ریزی و نقشه راه ما تاثیر می گذارد.

بنده در ابتدای حضورم و با توجه به مطالعاتی که از شهرستان لاهیجان داشتم ، محور های توسعه شهرستان را به سه بخش کلی تقسیم نمودم که  بخش اول آن بخش کشاورزی هست با توجه به اینکه بیشترین زمین های کشاورزی در استان را شهرستان لاهیجان دارد.صنعت برنج اقتصادی خواهد شد

یکی از محصولات مهم کشاورزی در استان گیلان برنج بوده که سهم لاهیجان 23816 هکتار مزارع زیر کشت برنج و 2800 بهره بردار برنج است و یکی از مهمترین منبع درآمد مردم شهرستان لاهیجان الخصوص کشاورزان است که خوشبختانه درسفر کاروان تدبیر و امید به گیلان کار خوبی که در زمینه برنج انجام شده طرح تجهیز و نوسازی اراضی است.

در این سفر مصوب شد که 50000 هکتار مزارع برنج در 5 سال تجهیز و نوسازی شود که سهم هر سال 10000 هکتار می باشد و از افتخارات لاهیجان است که  در سال اول این طرح موفق شد ، تجهیز 2800 هکتار یعنی حدود 28 درصد از سهم استان را به سرانجام برساند و در سال آینده نیز آمادگی تجهیز و نوسازی 2000 هکتار دیگر را برای شهرستان لاهیجان اعلام می گردد.

اهمیت این طرح با توجه به نظر ویژه دولت والخصوص جناب استاندار به دلیل کاهش هزینه تولید و سود بیشتر برای کشاورز زحمتکش و صرفه جویی در مصرف آب است باعث می شود صنعت برنج پویا و اقتصادی شود.

نوغان یکی دیگر از محورهای توسعه در بخش کشاورزی شهرستان می باشد که بالغ بر 720 هزار هکتار توتستان و 8000 بهره بردار در استان در این بخش فعالیت دارند و لاهیجان نیز بعد از شهرستان های لنگرود و شفت در رتبه سوم از نظر تعداد بهره بردار در استان با تعداد 1800 بهره بردار قرار گرفته که با آموزش و ترویج و پخش نهال اصلاح شده توت در شهرستان این بخش هم تقویت خواهد شد.

در کشور چای را به اسم لاهیجان می شناسند

چای یکی از محورهای مهم توسعه کشاورزی در لاهیجان است  چرا که لاهیجان را در کشور به اسم چای می شناسند و غریب به 4000 هکتار باغ چای در استان  و  8600 بهره بردار در این زمینه در حال فعالیت هستند.

در بحث ملی چای تمام تلاش دولت اقتصادی کردن چای بوده و
خوشبختانه امسال  افزایش 60 درصدی تولید برگ سبز چای را داشته که سازمان چای کشور بیشترین تلاش را در زمینه چای برعهده داشت و فرمانداری لاهیجان نیز پیگیر این مسایل در رابطه با چای است .

باید در گردشگری تغییر رویکرد بدهیم

محور دوم توسعه در لاهیجان بحث گردشگری است که در این بحث یک تغییر رویکردی بدهیم و از این مواهب و مناظر جذابی  برای جذب گردشگر بیشترین بهره را ببریم ، تا رونق اقتصادی را به همراه داشته باشه .

همانطور که لاهیجان یک شهر تاریخی  با پیشینه کهن بوده باید برنامه ریزی در زمینه جذب گردشگر به این شهرستان داشته باشیم که باز آفرینی محلات قدیمی یکی از راه های موثر بر جذب توریست است که ما این طرح مدتی است در شهر لاهیجان آغاز گردیده و همچنین نمی توان از ظرفیت بخش خصوصی نیز غافل شد و کارگزوهی برای جذب سرمایه گذار و حضور بخش خصوصی در صنعت گردشگری در شهرستان تشکیل شد و نتیجه بارز این کارگروه احداث هتل 5 ستاره روسپیناس و ابریشمی بوده که بزودی آماده پذیرایی از گردشگران خواهد بود است  که بی شک در اقتصاد شهرستان بسیار تاثیرگذار است.

تمام شهرستان لاهیجان باید به عنوان یه منطقه گردشگری شناخته شود همانطور که باغ های چای ما در روستاهای کوهپایه ایی از جذابیت خاصی برخوردارند و در جذب توریست بسیار تاثیرگذار هستند ولی این مهم بدون آمادگی زیرساخت ها امکان پذیر نیست که به کمک نماینده محترم ، مسئولان استان و کشور در زمینه مرمت راه های دسترسی روستاها که جز زیرساخت های مهم در گردشگری است  در دستور کار قرار گرفته و در این زمینه هم کارهای خوبی در حال انجام می باشد .


اختصاص 24 میلیارد اعتبار برای حمایت از صنایع شهرستان لاهیجان

محور سوم توسعه شهرستان بخش صنایع و صنایع ترکیبی است که شهرک های صنعتی توستان و  تموشل از موجودی لاهیجان در این زمینه است که زیرساخت های شهرک صنعتی تموشل در حال اجرا و ساخت است و در شهرک صنعتی توستان واحد های با ارزشی در حال فعالیت هستند و 5000 فرصت شغلی در صنایع شهرستان فعال هستند.

در بحث رفع موانع تولید کمسیونی با ریاست دکتر نجفی در استان فعال است که تا اکنون حدودا 470 میلیارد تومان برای واحد هایی که دچار مشکل نقدینگی هستند اختصاص داده شده و در شهرستان لاهیجان نیز 24 میلیارد از اعتبارات این کمسیون برای صنایع لاهیجان اختصاص داده شد  و همچنان هم نیاز هایی در این ارتباط حس می شود که سعی می کنیم آن را هم برای کمک به صنایع تامین کنیم.

در بحث صنایع غذایی نیز کلوچه جز برندهای شهر لاهیجان محسوب می شود و حتی صادرات این محصول نیز صورت می گیرد که نیازمند همراهی و تقویت می باشد که در دستور کار قرار دارد.

ستاد مدیریت بحران در دومین برف  موفق شد با مدیریت بحران آرامش را در شهرستان و مخصوصا شهر لاهیجان تثبیت کند ، در زمینه مدیریت بحران در برف نیز توضیح کوتاهی می فرمایید :

ابتدا باید بابت این موهبت الهی از خداوند شاکر باشیم که این نعمت بزرگ برای شهرستان و استان ما  ارزانی داشت ، ببینید برف لاهیجان در دو مرحله شهرستان را سفید پوش کرد که بیشترین سهم بارش ها را در شرق گیلان داشتیم

در دوره اول همه مسئولین تلاش و امکانات خود را بسیج کردند ولی سقوط درخت ها باعث خسارات و مشکلاتی برای مردم شد ولی در دوره دوم وزش باد 40 کیلومتر در ساعت نیز با توجه به تمعیدات چن روز قبل از بارش نتوانست خسارات و مشکلات آنچنانی برای مردم ایجاد کند و در فرصت باقیمانده تا پیش بینی هواشناسی اسیب شناسی شده و با مسئولین مربوطه جلسات در این زمینه برگزار گردید تا از اتفاقات و بروز مشکلات پیشگیری شود که خوشبختانه موفق هم بودیم.

 جا دارد از شهردار لاهیحان پرسنل زحمت کش شهرداری و دیگر مسئولین شهرستانی که دغدغه شان خدمت به همشهریان و مردم بود نیز بابت ایجاد  آرامش   در بحران برف تشکر ویژه ایی داشته باشم.

جناب آقای احمدی شیرین ترین و تلخ ترین خاطرات شما در بحران برف را بیان می کنید :

زیباترین خاطره بنده از بحران برف در سرکشی روز قبل از روستاها بود که چهره راضی و آرامش مردم رو شاهد بودم و این آرامش برایم بسیار لذت بخش بود و بهترین روز من هم روزی است که هیچ ارباب رجوعی دست خالی از فرمانداری خارج نشود.

 تلخ ترین خاطره بنده هم زمانی بود که نمی توانستم کاری رو با توجه به حدود اختیارات  و محدودیت های قانونی انجام بدهم  و بدترین روز من هم همچین زمانی است.با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا چه تمعیداتی اندیشیده اید :

در زمینه انتخابات جلسات متعدد و برنامه ریزی شده ایی در استان و شهرستان داشتیم و با مرور قوانین آمادگی خود را برای برگزاری انتخابات بالا می بریم ولی چند اصل بوده که رهبر معظم انقلاب در انتخابات گذشته  که اولین تجربه دولت تدبیر و امید بود برای ما بیان فرمودند و رییس دولت تدبیر و امید نیز بر این فرمایش که اولا مر قانون در انتخابات مدنظر است تاکید کردند.

منظور رهبری از مر قانون یعنی اینکه هیات نظارت و هیات اجرایی کار و وظیفه خودشان را انجام دهند و مردم هم تکلیف خود را می دانند  و ما هم وظیفه داریم از رای مردم که حق الناس هست بخوبی حفظ و حراست کنیم.

دولت تدبیر و امید در انتخابات گذشته ثابت کرد که امانتدار مردم است و انتخابات را به عنوان یک اصل در راستای مردم سالاری دینی  می شناسد و بی شک ما از این اصول هیچگاه عقب نشینی نخواهیم داشت و اصل بی طرفی در انتخابات برای دولت تدبیر و امید بسیار مهم است.

ایجاد فضایی با آرامش برای مردم جزیی از وظایف خود میدانیم و اجازه نمیدیم انتخابات به سمت جریان خاصی پیش برود و جریان ما قانون است و در مقابل متخلفین و قانون شکنان محکم می ایستیم و از تمام اختیارات قانونی خود برای مقابله با آنان بهره می بریم.جناب مهندس احمدی ممنون از وقتی که برای این گفتگو گذاشتید اگر در پایان صحبتی دارید بفرمایید :

لاهیجان مردمان بسیار ارزشمندی دارد و لاهیجانی ها شایسته بهترین خدمات هستند ، لاهیجانی ها لایق بهترین ها هستند چرا که  خودشان بهترین هستند همانطور که در مسائل اجتماعی  ، فرهنگی ، سیاسی و مذهبی یک شهر استخوان دار  با پیشینه کهن است باعث می شود خدمت رسانی به آن ها برای ما سخت تر باشد.

بنده در پایان از شما و مردم عزیز تشکر می کنم  و از اصحاب رسانه هم انتظار داریم مسایل شهرستان را در زمینه های مختلف را  شفاف و بی نقص منعکس کنید و تا فضای آرامی را برای مردمان که لایق آرامش هستند ایجاد کنیم.

گزارش : عمید پوربابایی - علیرضا خسروی
تصاویر : محمد پوربابایی

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"