كدخبر: ۸۳۲۰
تاريخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
اوپک گازی و اقتصاد ایران
دکتر هادی حق‌شناس
برگزاری مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی دارد. در حال حاضر اروپا به‌خاطر گسترش تروریسم با مشكلات عدیده‌ای روبه‌روست و به عبارتی، تروریسم مهم‌ترین چالش امنیتی حال حاضر کشورهای اروپایی به‌شمار می‌رود. همچنین ایران و روسیه چندی است درباره سوریه مواضع واحدی را اتخاذ كرده‌اند و روسیه نیز در کنار ایران به حمایت از دولت اسد می‌پردازد. حضور سران كشورهای صادرکننده گاز در تهران نیز بیان‌گر یك جهت‌گیری و قطب‌بندی جدید در منطقه و حتی جهان است. ورود روس‌ها به سوریه به معنی الحاق این کشور به مواضع ایران در سوریه بود. در نتیجه می‌توان گفت صف‌بندی‌ها در منطقه شفاف‌تر شده و ایران پسابرجام در یك قطب‌بندی مهم به‌عنوان یك بازیگر تأثیرگذار درحال ایفای نقش است.
ما در 35 سال گذشته همواره در معرض تبلیغات منفی غربی‌ها بوده‌ایم و اخیراً برخی از كشورهای عرب نیز برای ایران نقشه می‌كشیدند؛ نمونه آن، حمایت‌های این کشورها از قطعنامه‌های اخیر سازمان ملل علیه ایران است. بنابراین اجلاس تهران و رفتار آقای پوتین برای ملاقات با مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان کشورمان نشان می‌دهد نوعی قطب جدید سیاسی در منطقه به‌وجود آمده است و مهم‌تر از همه این‌كه كشور‌های بزرگ، ایران را به‌عنوان یك بازیگر مهم و اصلی و اثرگذار پذیرفته‌اند. ورود ایران به این قطب‌بندی‌ها یك فرصت اقتصادی و سیاسی خوب برای ایران به‌وجود آورده است.
در دولت گذشته به‌خاطر مواضع سیاسی و بعضاً اقدامات غیرکارشناسی در جنبه‌های مختلف داخلی و خارجی آسیب دیده‌ایم و در حال حاضر موقعیتی به‌وجود آمده كه مواضع ایران تحكیم پیدا كند و کشورمان بتواند از ظرفیت‌های خود در حوزه انرژی، از جمله نفت و گاز بهره ببرد.
اگر یك نگاه دقیق به منابع گازی ایران بیاندازیم، متوجه خواهیم شد كه دارای ظرفیت عظیم گازی هستیم كه با سامان دادن آن می‌توانیم از آن برای تحرك اقتصادمان استفاده كنیم؛ چرا كه ایران حدود 80 میلیون نفر جمعیت دارد و این جمعیت ظرفیت خوبی برای اقتصاد کشور به‌وجود آورده است. از طرف دیگر، سطح تحصیلات منابع انسانی، ایران را دارای ظرفیت و توانی کرده كه با جمع این دو مورد به‌نوعی فضا برای یك جهش بزرگ اقتصادی برای ایران در آینده به‌وجود خواهد آمد. سفر پوتین می‌تواند دستاورد‌های زیادی از نظر سیاسی و اقتصادی برای ایران داشته باشد و استفاده از این ظرفیت‌ها در دست ایرانیان است. دولت باید از این ظرفیت‌ها كمال استفاده را انجام دهد، چون اگر هوشمند نباشیم، این فرصت‌ها را از دست خواهیم داد.

• نماینده مردم بندر انزلی در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی
•• روزنامه آرمان امروز، شماره 2912، 4 آذر 1394
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"