كدخبر: ۸۲۱۲
تاريخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان:
قراردادهای شهرداری لاهیجان همانند قرارداد ترکمانچای جزیره نیست
ابراهیم مهربان گفت: ما به‌دنبال این هستیم که قطب جدید گردشگری برای لاهیجان و شرق گیلان و بلکه برای گیلان در حاجی آباد و در آن محدوده به‌وجود بیاوریم و سرمایه‌گذاران مختلف را جذب کنیم.
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان گفت: عملکرد تیم مدیریت شهری و شهردار لاهیجان در 9 ماه گذشته عالی بود.
به گزارش "لاهیگ"، ابراهیم مهربان در نشست خبری با رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی لاهیجان افزود: به‌عنوان سخنگو و عضو شورا که موکل شهروندان هستم و به‌عنوان شهروندی که از خدمات شهرداری در این شهر استفاده می‌کند، با توجه به درنظر گرفتن شرایطی که در تغییر و تحول شهردار در دی ماه سال گذشته انجام شد، در تمامی موارد نه‌تنها عملکرد شهرداری و تیم مدیریت شهری و برنامه‌ریزی‌های شهردار لاهیجان را خوب می‌دانم، بلکه فکر می‌کنم فراتر، یعنی عالی بود.
وی اضافه کرد: با توجه به حجم پروژه‌هایی که انجام شد، نقطه حائز اهمیت این است که این پروژه‌ها تنوع بسیاری از جهات مختلف داشت؛ یعنی هم به لحاظ اجرا و هم به لحاظ کاربری دارای تنوع بسیار بود و از همه مهم‌تر این‌که این پروژه‌ها در محلاتی که کم بهره یا بی بهره از خدمات شهری مثل آسفالت، زیباسازی و ... بودند، انجام شود.
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان با اشاره به این‌که هم‌اکنون تعدادی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و تعدادی هم در آستانه اتمام می‌باشد، اظهار کرد: جای دارد از شهردار، مدیران شهرداری و کارکنان بسیار زحمتکش شهرداری که باعث شدند ما بتوانیم این پروژه‌ها را شروع کنیم، تشکر و اعلام کنم که برنامه داریم این روند را ادامه دهیم.
مهربان با اشاره به روند بررسی میزان بدهی‌های شهرداری در دوره شهردار سابق لاهیجان گفت: طبیعتاً بدهی‌ها و رقم درست آن مشخص شده و حدود 40 میلیارد تومان است؛ اما پرداختن به این موضوع در این مقطع نمی‌تواند مشکلی را از ما حل کند و آن‌چه برای ما مهم است این‌که جناب شهردار با علم و آگاهی از این مسأله برای پذیرفتن مسئولیت شهرداری لاهیجان اعلام آمادگی کردند و قول‌هایی که آن روز دادند، فراتر از آن عمل کردند.
وی افزود: بدهی‌ها در اماکنی مثل شهرداری و خیلی از نهادها تا اندازه‌ای می‌تواند طبیعی باشد؛ اما شهر لاهیجان یک مقدار فراتر از آنی بود که ما انتظار داشتیم و آن‌چه که وظیفه ما بود، انجام دادیم و با توجه به حساسیتی که دولت "تدبیر و امید" در این‌خصوص دارد و با توجه به اولین سخنرانی رئیس جمهوری که اعلام نمودند دولتی را با ارقام بسیار زیادی از بدهی‌ها تحویل گرفتیم؛ وقتی که مقام اول اجرایی کشور چنین حرفی می‌زند، طبیعتاً زیرمجموعه‌های آن در استان، از جمله استانداری باید وسواس بیشتری در این‌خصوص داشته باشند و حتماً این کار انجام شده است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان تصریح کرد: هدف همه ما در سنگر شورای شهر، خدمت بیشتر به مردم است و شبانه روز تلاش خواهیم کرد تا با خدمات‌رسانی به مردم  باعث جلب رضایت شهروندان شویم.
مهربان ادامه داد: لاهیجان شهری است که پتانسیل بسیار بالایی دارد و می‌توان به‌عنوان یک شهر خاص در منطقه از آن نام برد. مردم لاهیجان نیز لیاقت این را دارند که بهترین خدمات شهری به آن‌ها ارائه شود و آن‌ها را با مردم کلانشهرهایی چون تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و ... مقایسه کنیم. این مقایسه هم دلیل دارد؛ زیرا مردم خوب لاهیجان در بسیاری از فصول سال در واقع هزینه‌های تقریباً یک کلانشهر را پرداخت می‌کنند و در بسیاری از فصول سال مشاهده می‌کنیم که میهمانان بسیاری وارد شهر می‌شوند و حجم تردد و آمار و ارقام در این زمینه متفاوت است.
وی اضافه کرد: این مسافران علاوه بر برکت، مقداری هم باعث ترافیک و آلودگی‌های صوتی و زیست‌محیطی می‌شوند و همه این‌ها را مردم تحمل می‌کنند. بنابراین وظیفه ما این است که به مردم خدمت و خدمات‌رسانی کنیم و مردم هم منصف هستند و کار را می‌بینند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان با بیان این‌که ما عهد بستیم که برای مردم کار کنیم و تا الآن هم نشان دادیم بر عهد خود پایبندیم، خاطرنشان کرد: در عرض 7 ماه، 200 هزار مترمربع آسفالت در سطح شهر انجام ‌شد؛ پروژه خانه پینگ پنگ در عرض 45 روز تا 2 ماه به بهره‌برداری رسید و باغ نارنج به‌عنوان یک بسته تفریحی ـ توریستی بسیار خوب و شاخص در منطقه با 80 درصد پیشرفت درحال انجام است.
وی افزود: ما به‌دنبال این هستیم که قطب جدید گردشگری برای لاهیجان و شرق گیلان و بلکه برای گیلان در حاجی آباد و در آن محدوده به‌وجود بیاوریم و سرمایه‌گذاران مختلف را جذب کنیم. قراردادهایی که منعقد می‌شود، به هیچ وجه قابل مقایسه با قراردادهایی همانند قرارداد ترکمانچای جزیره و ... نیست که می‌توان به قرارداد زیپ لاین اشاره کرد و همگی نشان دهنده این است که ما دنبال آن هستیم که کار برای مردم انجام شود و امیدواریم که در واقع این حرکت‌ها و این عزم ما در زندگی مردم تأثیر داشته باشد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان به واگذاری ساختمان اجرایی شهرداری در حاجی آباد اشاره کرد و گفت: هیچ پولی برای خرید ساختمان حاجی آباد داده نشده و حتی هیچ اجاره‌ای هم پرداخت نشده است که همین باعث شد ضررهای زیادی را مجموعه شهرداری متحمل شود که امروز بعد از دو سال و اندی به این نتیجه برسیم که بیایم پول معوقه را پرداخت کنیم و آن‌جا را تخلیه کنیم و در اختیار مالکش قرار دهیم، چون اساساً هیچ وجهی بابت اجاره و خرید آن ساختمان پرداخت نشده است.
مهربان به فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی شورای شهر و شهرداری لاهیجان اشاره و اضافه کرد: به‌عنوان فردی که کاملاً ورزشی هستم و نسبت به مسائل ورزشی از جنس حرفه‌ای، هم به لحاظ همگانی و از جنس مدیریتی آشنایی دارم، باید بگویم که سیاستگذار بحث ورزش در هر منطقه‌ای اداره ورزش و جوانان است و این یک اصل است؛ اما شهرداری با توجه به وظایفی که دارد، یکی از وظایفش پرداختن به امور فرهنگی و اجتماعی است و می‌بایست به این مسائل ورود کند. بنابراین ما هم با توجه به این‌که شورایی ورزشی هستیم؛ هرچند تا می‌گوییم ورزش، همه نگاه‌ها به سمت ابراهیم مهربان می‌رود، اما این‌طور نیست و خیلی از دوستان هستند که دلواپسی ورزشی آن‌ها شاید از بنده بیشتر باشد و خود شهردار هم یک مدیر ورزشی است.
وی ادامه داد: ما در واقع در کنار پرداختن به امور دیگر، به مسائل ورزشی نگاه ویژه داریم؛ اما وقتی که یک مکان ورزشی و یک امکان ورزشی فراهم می‌شود، این باعث خواهد شد که یک تعداد جوان فرصت بیشتری برای حضور در فضای ورزشی داشته باشند. بنابراین این می‌تواند در روند رو به رشد ورزش منطقه تأثیر داشته باشد؛ اما آن‌کس که باید سیاستگذاری و این‌ها را به سمت ورزش قهرمانی هدایت کند، اداره ورزش و جوانان است و ما آماده برگزاری هر تعاملی با این عزیزان هستیم؛ کما این‌که در عمل هم ثابت کردیم.
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان اضافه کرد: ما پس از بررسی‌های لازم متوجه شدیم لاهیجان با توجه به استعدادهای بسیار زیادی که در رشته پینگ پنگ دارد، ولی متأسفانه فاقد یک سالن اختصاصی است و در کوتاهترین زمان ممکن، این کار انجام و یک سالن پینگ پنگ اختصاصی برای پینگ پنگ آماده بهره‌برداری شد.
مهربان گفت: من باید با افتخار بگویم که خانه پینگ پنگ شهرداری تنها سالن اختصاصی است که به پینگ پنگ می‌پردازد؛ چون خانه پینگ پنگ رشت هم در بحث مزایده به هیأت پینگ پنگ گیلان واگذار نشده است و بعد از آن خانه کشتی شهرداری است که احداث خواهد شد.
وی افزود: موضوع خانه کشتی دارای سابقه است و این‌گونه نبوده که یک‌شبه احداث شود، بلکه روزی آقای وزیری آمدند این‌جا، صحبت کردیم و چون خودشان کشتی‌گیر بودند، بنده را خطاب قرار دادند که تو برای کشتی چه کردی؟ گفتم شما چه می‌کنید؟ گفت خانه کشتی بزنید و 50 درصد اعتبارات را ما می‌دهیم و این جرقه‌ای شد که ما بتوانیم ورود کنیم. بنابراین یک اعتبار و امکان برای شهرستان به‌وجود آمد و رقم قابل ملاحظه‌ای اختصاص داده شد. پس از آن هم اجرا و بهره‌برداری را شهرداری قبول کرد و ما هم زمین و پیمانکار را مشخص کردیم و انشاء الله به‌زودی به‌صورت جدی آغاز می‌شود.
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان گفت: در همین راستا، بحث چمن مصنوعی آکادمی فوتبال شهرداری هم پیگیری خواهد شد و به همین ترتیب باید جلو برویم و این کارها را انجام دهیم. اما من فکر کنم گل سرسبد همه این حرکت‌های ورزشی، برگزاری مسابقات محلات بود که یک حرکت بسیار بزرگی بود و شور و شوقی که شهروندان در محلات شهر شاهد بودند، برای من یک نوستالژی شیرین بود؛ یعنی بازگشت به همه تاریخ درخشان ورزش محلات لاهیجان؛ زیرا لاهیجان یک شهر محله محور است و محلات قدیمی در این‌جا تاریخ و سابقه و قدمت دارند. بنابراین امور اجتماعی و فرهنگی به‌صورت محله‌ای در لاهیجان باید در اولویت قرار گیرد و بنا داریم با قدرت و کارشناسی بیشتری این کار را ادامه دهیم.
مهربان به اجرای جشنواره تئاتر خیابانی شهروند نیز اشاره و اظهار کرد: مثبت‌ترین بحثی که در تئاتر خیابانی می‌توان گفت این‌که یک برند جدیدی است که برای شهر لاهیجان تعریف شده و حالا این‌که ما چه استفاده‌ای از این جشنواره ببریم، متخصصان و کارشناسان امر باید بیایند و نظر دهند.
وی افزود: به هر حال یک موقع بحث ورزشی است و من با اعداد و ارقام می‌گویم که بعد از این اتفاق ورزشی، مثلاً دو نفر به اردوی تیم ملی راه پیدا کردند، یا یک نفر قهرمان کشور شد. حالا در تئاتر خیابانی چون من خیلی با مقوله تئاتر به‌صورت تخصصی آشنا نیستم، نمی‌توانم این را مطرح کنم؛ اما باید بررسی کنیم که خروجی‌های تخصصی این جشنواره چه بود و از دل این تئاتر آیا توانستیم جوانان‌مان را به تئاتر کشور معرفی کنیم، یا اصولاً این جشنواره توانسته سکوی پرتاب باشد؟
سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان ابراز امیدواری کرد این روندی که شروع شده است را بهتر بتوانیم انجام بدهیم و تأثیرات آن را مردم بالشخصه در زندگی شهروندی خودشان احساس کنند. این‌که بنده بیایم مدعی شوم یک‌شبه می‌توانم خیلی از تحولات را انجام دهم، این‌طور نیست و امروز خوشبختانه دسترسی به دنیای مجازی باعث شده که دیگر من ابراهیم مهربان نمی‌توانم بیایم یک حرفی را بدون حساب و کتاب بزنم؛ یعنی اگر امروز بیایم ادعایی کنم، با یک جست‌وجو و ورود به دنیای مجازی ثابت می‌شود که حرف من پایه و اساس علمی و اصولی دارد یا ندارد؟ بنابراین ما امیدواریم که بتوانیم بر پایه منطق، واقعیت و صداقت با خودمان و با مردم صادق باشیم.
مهربان با اشاره به این‌که عدم صداقت در گذشته خیلی برای ما حاشیه درست کرد و خیلی ضربه خوردیم، تصریح کرد: صداقت باعث می‌شود خیلی از مسائل درست انجام شود. این‌که من امروز بیایم به‌عنوان یک فرد اجرایی ـ نه یک عضو شورا ـ صادقانه به مردم بگویم که امروز به‌دلیل این مشکلات نمی‌توانیم این خدمات را ارائه دهیم، این صداقت خیلی مهم است و مردم ما واقعاً مردمان خوبی هستند و از صداقت خوش‌شان می‌آید. تجربه خوبی که در ریاست اداره تربیت بدنی داشتم، از این نظر برای من یک درس داشت؛ حالا شاید نتوانستیم که آن‌طور شاید و باید برای مردم خدمت کنیم، ولی با مردم وقتی با صداقت صحبت می‌کردیم و وقتی در واقع آن "نه گفتن" را با یک لبخند به آن‌ها می‌گفتیم، این مردم به دل‌شان می‌نشست. ما در واقع باید بتوانیم به‌صورت منطقی دل‌ها را به‌دست آوریم.
وی در پایان نیز با تکذیب شایعاتی در مورد اعمال فشار برخی اعضای شورای شهر لاهیجان در مورد انتخاب شهردار جدید لنگرود گفت: به هیچ وجه نه بنده و نه هیچ‌کدام از اعضای شورای شهر لاهیجان اصلاً چنین تفکراتی نداریم و همان‌طور که طبیعتاً ما در انتخاب شهردار اجازه نمی‌دادیم کسی به ما فشار بیاورد، طبیعتاً آن بزرگواران در شورای شهر لنگرود با توجه به وظیفه‌ای که مردم در اختیارشان گذاشته‌اند، در واقع به سهم خودشان بهترین انتخاب را کردند و من خودم برای این عزیزان و مردم خوب و بسیار بافرهنگ لنگرود آرزوی بهترین‌ها را دارم و این شایعات هیچ پایه و اساس منطقی ندارد.
نظرات بینندگان:
شهروند: اي كاش به قرارداد تركمانچاي تله كابين هم اشاره مي‌شد كه در شوراي شهر دوره اول امضاء شد و براي هميشه واگذار شده و منفعت برخي‌ها... ايجاب مي‌كرد دائمي باشد؛ هرچند الآن كه رئيس شورا، عضو هيأت مديره احرار است، در مورد اين قرارداد نمي‌شود حرف زد و حتي "زبان گويا" نيز ساكت است!!!
شهروند: ای بابا باز هم که...
شهروند: حالا که این‌جوره، میشه یه توضیح درخصوص پروژه دریای سحرخیز محله، بودجه اختصاص یافته و مهندس طرح بدید تا مردم بدانند.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"