كدخبر: ۸۰۴۴
تاريخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۵
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
نروژ را سرلوحه خود کنیم
دکتر هادی حق‌شناس
با توجه به این‌که عنوان می‌شود نفت و درآمد و منابع حاصل از آن متعلق به همه نسل‌هاست، دولت‌های مختلف در مورد پول نفت، رویکردهای مختلفی داشته‌اند. در برنامه‌های توسعه سوم و چهارم با ایجاد حساب ذخیره ارزی و در برنامه پنجم توسعه هم به‌جای حساب ذخیره ارزی با ایجاد صندوق ذخیره ارزی، تلاش شده بود مازاد پول نفت، به‌نوعی در محل‌هایی هزینه و به نسل‌های بعدی منتقل شود.
در کشورهای مختلف نفتی، با موضوع پول نفت برخوردهای مختلفی شده و موفق‌ترین کشور در این حوزه، که بهترین تصمیم‌گیری را انجام داده، کشور نروژ است. نروژ پول حاصل از نفت و گاز را در خارج از کشور سرمایه‌گذاری و بخشی از سود حاصل از آن را به اقتصاد ملی وارد کرده است. این بهترین شیوه‌ای است که می‌توان در برخورد با درآمدهای نفتی پیش گرفت. به‌کار‌گیری این راهکار توسط نروژ باعث شده یک منبع ارزی نزدیک به ٨٠٠ میلیارد دلاری برای این کشور پنج میلیون‌ نفری ایجاد شود و نوسان قیمت نفت نیز هیچ تلاطمی در اقتصاد ملی نروژ ایجاد نکند.
برعکس این موضوع را در کشورهای عضو اوپک و ایران شاهد هستیم. وقتی قیمت نفت افزایش می‌یابد، اقتصاد این کشورها دچار بیماری هلندی و در زمان کاهش قیمت نفت، دولت آن‌ها با کسری بودجه و تورم روبه‌رو می‌شود. در هر دو حالت، همیشه اقتصاد این کشورها و از جمله ایران دچار مشکل شده است. نکته جالب این است که رشد اقتصادی این کشورها هم همراه با نوسانات درآمدهای نفتی، نوسان داشته و هیچ‌ وقت روند باثباتی نداشته است.
مبنای آن‌چه که مشاور اقتصادی رئیس‌ جمهور به آن اشاره کرده، این است که برای جلوگیری از تکرار حوادث ناخوشایندی که در سال‌های اخیر بر درآمدهای نفتی ایران رفت، یا به‌عبارتی برای این‌که از گذشته درس بگیریم و نگذاریم دوباره اقتصاد دچار اختلال شود، باید صندوق ذخیره ارزی با یک قاعده نظام‌مند ایجاد شود و اساس کار هم این باشد که اولاً از این صندوق، پول برای هزینه‌های جاری دولت برداشت نشود و ثانیاً منابع آن صرف خرید تکنولوژی جدید و ایجاد و توسعه زیرساخت‌های کشور شود. صرف پول برای ایجاد زیرساخت و خرید تکنولوژی جدید به‌مثابه ایجاد ثروت برای نسل‌های آینده است. در کنار این، باعث می‌شود نوسانات قیمت نفت نیز اثری بر بودجه کل کشور نداشته باشد.
بحث صندوق توسعه ملی به‌دلیل آزاد شدن پول‌های بلوکه‌ شده و اعلام دولت مبنی‌ بر تصمیم به افزایش تولید نفت مطرح شده است و اگر این دو اتفاق نبود، نیازی هم به مطرح‌ شدن این بحث در شرایط فعلی وجود نداشت، چون درآمدی باقی نمی‌ماند که بخواهد به صندوق توسعه ملی واریز شود. نسل فعلی، فارغ از این‌که این درآمدها چگونه صرف شده‌اند، به اندازه کافی از درآمدهای نفتی بهره‎مند بوده است؛ عمر چاه‌های نفت به نیمه رسیده و باید سهم نسل‌های آینده را نیز حفظ کنیم.
امسال بودجه عمرانی کشور در حداقل است؛ به این دلیل که در سنوات گذشته پیرو درآمدهای نفتی سرشار، به‌خصوص سال‌هایی که قیمت نفت بالای صد دلار بود، آن‌قدر هزینه‌های جاری دولت افزایش داده شد که امروز اگر درآمدی از نفت به‌دست بیاوریم، باید صرف هزینه‌های جاری دولت یا پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران و صندوق‌های بیمه شود. فرصتی هم نیست که باز به راه آزمون و خطای روش‌های گذشته برگردیم. حال که کشور درحال خروج از شرایط تحریم است و دستگاه‌های اجرایی نیز خود را با درآمد حاصل از فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت تطبیق داده‌اند و همچنین در راستای اهداف سند چشم‌انداز ٢٠ ساله و سیاست‌های کلی نظام، باید صندوق توسعه ملی، از استفاده برای هزینه‌های جاری یا مسائلی از این دست، مصون باشد. پس منابع صندوق توسعه ملی، یا باید برای توسعه زیرساخت‌ها و خرید تکنولوژی نوین صرف شود یا به سرمایه‌گذاری در خارج و واریز سود حاصل از آن به اقتصاد ملی اختصاص یابد. اگر این اتفاق بیفتد، قطعاً ذخائر ارزی مطمئنی نیز برای نسل‌های آینده ایجاد خواهد شد.
در سنوات گذشته بیش از هزار میلیارد تومان نفت فروخته‌ایم. اگر این مبلغ در هریک از نهادهای بین‌المللی سرمایه‌گذاری می‌شد، سود آن جوابگوی هزینه‌های جاری و پروژه‌های نیمه‌کاره بود. اگر توجه کنیم، در دو یا سه مقطع طی سی‌ و اندی سال گذشته، شاهد افزایش قیمت نفت و کاهش مجدد آن بوده‌ایم. باید از تجارب گذشته برای آینده استفاده کرد؛ به‌خصوص که در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه نیز هستیم.

• نماینده مردم بندر انزلی در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی
• روزنامه شرق، شماره 2375، 28 مرداد 1394
نظرات بینندگان:
احسان: گمان می‌کردم ما از این بحث‌ها عبور کرده‌ایم. آن اول انقلاب بود که می‌گفتیم چیز تازه‌ای آورده‌ایم که تا حالا نه شرق سوسیالیستی و نه غرب سرمایه‌داری نیاورده. بعد شروع شد به این بحث که می‌خواهیم بشویم ژاپن اسلامی. نشد. گفتیم می‌خواهیم بشویم کره جنوبی، مالزی، ترکیه، چین و این اواخر بورکینافاسوی اسلامی باز هم نشد! کشوری هستیم در رتبه آخر در تمام شاخص‌های توسعه. جناب حق‌شناس! نه ما نروژ می‌شویم، نه حتی نروژ اسلامی. می‌فرمایید در سنوات گذشته چقدر پول نفت فروش رفته‌مان شده؟ جناب! کسی می‌تواند راهبر توسعه باشد که خودش انسانی توسعه یافته باشد. ببینید در نروژ با قاتل آن 92 دانشجو در کمپ تابستانی چه کردند و ما بودیم چه می‌کردیم؟ نشستن و چند کتاب تودارو یا شولتز و دیگران را خواندن و نسخه توسعه پیچیدن همین می‌شود که می‌بینید. شش برنامه که سهل است، 60 برنامه توسعه هم بنویسند، وضع همین است. چون هدف نداریم به هیچ جا نمی‌رسیم و در درجه اول به همان اهداف تعیین شده در برنامه‌های توسعه‌مان!!! تجارب گذشته زمانی به‌کار می‌آید که اهل فن درپی اصلاح باشند. شما اول معلوم کنید آرمان شما چیست تا من نسخه توسعه را بپیچم!!!
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"