كدخبر: ۷۸۵۳
تاريخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
اقتصاد توليد محور؛ راه رشد اقتصادی
دکتر هادی حق‌شناس
بدترین وضعیتی كه اقتصاد ایران در آینده نزدیك می‌تواند درگیر آن شود، استمرار وضعیت فعلی، یعنی ادامه تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران است. در نتیجه چنین اتفاقی، فروش نفت ایران در سطح یك میلیون بشكه باقی می‌ماند و فرآورده‌های پتروشیمی و وضعیت بانكی كشور تغییری نمی‌كند. با توجه به این مسائل است كه بودجه سال 1394 با ارقامی مصوب شده كه پیش‌فرض آن بر اساس استمرار تحریم‌هاست. به‌طور مثال، در بودجه امسال، بودجه عمرانی در دو سطح "با تحریم" و "بدون تحریم" تنظیم شده كه امكان تطبیق با وضعیت را داشته باشد. در نتیجه بدترین حالتی كه ممكن است گریبان اقتصاد ایران را بگیرد، ادامه وضع موجود است.
شواهد و قرائن اما چیز دیگری را نشان می‌دهند. تحولات حاكی از این است كه برخی از كشورها بعد از بیانیه لوزان، به‌شدت مشتاق به همكاری تجاری با ایران هستند و به همین خاطر تصور استمرار تحریم‌ها كمی نامعقول است، زیرا افكار عمومی ایران و جهان، بعد از ماه‌ها توافقات ایران و كشورهای 1+5، پذیرای قطعنامه‌های تحریمی دیگر یا تثبیت وضعیت كنونی نیستند. به هر روی حتی در صورت تصویب تحریم‌های بیشتر، تنها وضعیت كنونی استمرار می‌یابد و اقتصاد ایران بدتر از وضع كنونی نخواهد شد و درنتیجه اعمال فشار، تنها رشد اقتصادی ایران آهنگ كندتری به خود خواهد گرفت.
اما مسأله‌ای كه حائز اهمیت است، این است كه چه تحریم‌ها لغو شود و چه نشود، باید اصلاحاتی گسترده در ساختار اقتصادی ایران صورت بگیرد. این اصلاحات باید در جهتی باشد كه اقتصاد ایران را به سمت تولید محور شدن سوق دهد؛ چرا كه در عرصه كشاورزی، صنعتی و خدماتی، كشور ایران ظرفیت‌های بالقوه فراوانی دارد و به همین خاطر دولت باید نگاه خود را بیش از پیش به داخل كشور معطوف كند. بخش صنعت ما امروز توانایی ساختن قطعات مهمی را در بخش‌های مختلف صنعت، اعم از برق، پتروشیمی و نفت دارد.
متأسفانه در سال‌هایی كه وفور درآمد از فروش نفت داشتیم، سالانه بیش از 100 میلیارد دلار واردات به كشور انجام شد و همین مسأله پایه‌های تولید را ضعیف كرد. باید از سال‌های گذشته درس بگیریم و به صنایع و منابع داخلی تمركز كنیم. در صورتی‌ كه تولید محور باشیم، حتی اگر تحریم‌ها ادامه یابد، شرایط قابل تحمل می‌شود و در صورت لغو تحریم‌ها، بر پایه اقتصاد تولید محور می‌توانیم تبدیل به یكی از اقتصادهای قدرتمند منطقه شویم. اقتصاد تولید محور ضامن رشد اقتصادی هر كشوری از جمله ایران است.

• عضو هیأت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی
•• روزنامه اعتماد، شماره 3227، 3 اردیبهشت 1394

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"