كدخبر: ۷۲۷۴
تاريخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
در نشست مجمع مشورتی رؤسای شوراهای کلانشهرهای کشور اعلام شد:
عمارت شهرداری رشت به موزه بلدیه تبدیل می‌شود
استاندار گیلان گفت: شوراهای اسلامی با تقویت حس مسئولیت‌پذیری شهروندان، بر توان مدیریت شهری بیافزایند.
نشست مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور در رشت آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، نشست مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور که اولین اجلاس دوره چهارم شوراها محسوب می‌شود، روز چهارشنبه با حضور احمد مسجدجامعی ـ رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها ـ در عمارت شهرداری رشت آغاز به کار کرد.
این اجلاس دو روزه است که در روز نخست، رؤسا و اعضای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور حضور دارند و روز دوم اجلاس نیز با حضور اعضای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها برگزار می‌شود.
دستور جلسه روز نخست این اجلاس که با حضور اعضای شوراهای اسلامی هشت کلانشهر مشهد، قم، تهران، شیراز، اهواز، اصفهان، کرج و تبریز درحال برگزاری است، بررسی لایحه اصلاح درآمدهای پایدار و نیز مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر ورود سازمان بازرسی به مصوبات شوراهای اسلامی عنوان شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت در این مراسم با خوشامدگویی به اعضای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور در سخنانی بیان کرد: شهر رشت، از بزرگترین شهرهای شمالی کشور و سکونتگاه جمعیتی در سواحل جنوبی دریای خزر محسوب می‌شود.
رضا جمشیدی چناری ادامه داد: مسائل کلانشهرها و تعیین شهرداران باید با تصمیم‌گیری و نظارت شوراهای اسلامی انجام شود.
وی اضافه کرد: طرح‌های عمرانی، اقتصادی و دیگر امور رفاهی نیز باید با مشارکت مردم و توسط شوراهای اسلامی صورت گیرد.
رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور نیز با اشاره به تهیه مسائل مشترک کلانشهرها در دوره چهارم شوراهای اسلامی و ارائه آن به دولت، گفت: رئیس جمهوری توجه ویژه‌ای به مسائل کلانشهرها دارد و بر همین مبنا، گروه جدیدی به گروه‌های چندگانه دولت اضافه شده است.
احمد مسجدجامعی افزود: کمیسیون شورای اسلامی کلانشهر تهران و کلانشهرها شکل گرفته که هدف آن، پیگیری توسعه پایدار محلی و ارتقاء محیط زیست است و اجلاسیه شهر رشت نیز بر همین اساس برپا شده است.
وی اظهار داشت: مشکلات مشترک کلانشهرها باید در سطح ملی پرداخته شود و این امور، نیازمند سیاستگذاری و برنامه‌ریزی واحد است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران بهبود نظام مدیریت کلانشهرها، انضباط شهری و شهروندی، نظارت کارآمد بر توسعه کلانشهرها، تحقق حداکثری حقوق شهروندی، افزایش سطح مشارکت مردمی و تحقق درآمدهای پایدار را به‌عنوان راهبرد این اجلاسیه دانست.
مسجدجامعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سلامت در کلانشهرها درحال کاهش و رشد جمعیت این شهرها دو برابر رشد جمعیت سایر شهرهاست و آلودگی‌های زیست‌محیطی در این شهرها بسیار جدی است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در کلانشهرها دسترسی به آب سالم دشوار شده و زمینی که منشاء تأمین غذای سالم باشد، کم شده است و این مسائل و مشکلات باید در سطح ملی مورد توجه قرار گیرد.
رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور سلامت را به معنای مقابله با بیماری‌ها ندانست و افزود: منشاء آلودگی‌ها در شهرهای مختلف، متفاوت است و این آلودگی‌ها دلایل مختلفی دارد.
وی افزایش بیش از حد افشانه‌های شیمیایی و مشکلات جمعیتی به‌دلیل مهاجرت به کلانشهرها را یکی از دلایل آلودگی‌های ذکرشده عنوان کرد.
مسجدجامعی با بیان این‌که سلامت شهروندان در کلانشهرها یک اولویت است، افزود: این حق علاوه بر انسان برای حیوانات و درختان نیز وجود دارد و باید ما با رفتار خود مانع مرگ تدریجی درختان، جنگل‌ها، تالاب‌ها، ماهیان و پرندگان شویم.
به گفته رئیس شورای اسلامی شهر تهران، کمیسیون سلامت در شورای اسلامی شهر تهران تشکیل شده تا نشان دهد که شهر، تنها کالبد نیست، بلکه حافظه، پیشینه، تبار اجتماعی، فرهنگی و فردی دارد و باید به آن توجه شود.
وی ادامه داد: برای حفظ سلامت شهر و سلامت رفتار اداری در شهر باید انضباط شهری ایجاد شود و این انضباط از طریق قانون و آیین‌نامه‌ها ایجاد خواهد شد.
مسجدجامعی این اجلاسیه را فرصت خوبی دانست که به مسائل کلانشهرها پرداخته شود.
رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور همچنین به سابقه تأسیس شهرداری (بلدیه) در کشور اشاره و اضافه کرد: پس از مشروطیت و استقرار نهاد جدید پارلمان، شهرداری‌ها از نخستین نهادهایی بودند که تأسیس شدند و در شهر رشت نیز با فاصله زمانی اندکی پس از تهران، شهرداری تأسیس شد.در ادامه این نشست، استاندار گیلان نیز گفت: شوراهای اسلامی با تقویت حس مسئولیت‌پذیری شهروندان، بر توان مدیریت شهری بیافزایند.
محمدعلی نجفی افزود: با اثرگذاری شهروندان در زندگی شهری و افزایش حس مسئولیت‌پذیری جمعی، هزینه‌های شهری کاهش می‌یابد تا بر توان مدیریت شهری افزوده شود.
وی با گرامیداشت بیست و چهارم خرداد اولین سالروز خلق حماسه سیاسی در کشور و تشکیل دولت "تدبیر و امید" ادامه داد: اعتماد عمومی در کشور و در مجامع بین‌المللی شکل گرفته و فضای مناسبی فراهم شده که کشور باید از این فضا بهره‌مند شود.
استاندار گیلان اظهار داشت: با مشاهده عملکرد یک ساله دولت یازدهم، تردیدها جای خود را به امید داده و شرایط عمومی کشور به‌سوی نشاط پیش می‌رود و دوران شعارها و وعده‌های آرمانی به پایان رسیده است.
وی با اشاره به این‌که در بخش اقتصادی شاهد ایجاد فضای کسب و کار و رونق اقتصادی هستیم، گفت: 45 درصد صنعت استان غیرفعال و 40 درصد آن نیمه فعال است و هنوز گرفتار تورم و رکود اقتصادی هستیم.
نجفی ادامه داد: طرح توسعه شهروندی و رعایت حقوق شهروندان باید در دستور کار ویژه شوراها قرار گرفته و عدالت در زندگی شهروندان مورد توجه قرار گیرد تا زمینه مشارکت شهروندان در حوزه‌های مختلف فراهم شود.
وی با اشاره به این‌که شوراها باید واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذارند، یادآور شد: همه باید تلاش کنیم که فرهنگ اصیل و همیاری در شهروندان احیاء شود و نباید در ارائه خدمات بدون این‌که شهروندان حضور داشته باشند، مسابقه گذاشته شود.
استاندار گیلان افزود: شوراها باید احساس تکلیف را در همه زنده کنند و این حس باید به گونه‌ای تقویت شود که مسافران و میهمانانی که وارد شهرهای گیلان می‌شوند، پسماندها و زباله‌ها را در هر جای شهر نریزند.
رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور روز پنج‌شنبه نیز در جمع اعضای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها در عمارت شهرداری شهر رشت گفت: شوراها به‌منزله دولت‌های محلی باید برای کسب درآمدهای پایدار مبتنی بر ظرفیت‌های محلی، برنامه‌ریزی کنند.
احمد مسجدجامعی افزود: شوراها به‌منزله دولت‌های محلی تلقی می‌شوند و این دولت‌های کوچک باید بدون اتکاء به بودجه‌های دولتی، امور را به‌صورت کارشناسی پیش ببرند.
وی شناسایی ظرفیت‌های محلی را از جمله کارکردهای دولت‌های محلی عنوان و اظهار کرد: چندین کمیسیون از جمله کمیسیون خاص تهران و کلانشهرها و کمیسیون اجتماعی ـ فرهنگی در شورای شهر تهران تشکیل شده که رویکرد این کمیسیون‌ها، پیگیری و حل مشکلات شهری است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: زمینه و امکان گفت‌وگوی شوراها با مدیران اجرایی کشور فراهم شده و این روند باید به ساختار اجرایی بین دولت ملی و دولت محلی منتهی شود.
مسجدجامعی تصریح کرد: بر اساس ماده 103 قانون شوراها، مسئولان اجرایی کشور باید برای تحقق نظام مالی محلی مبتنی بر درآمدهای پایدار از طریق شوراها اقدام کنند که تا کنون این اصل مغفول مانده است.
وی بر ضرورت امیدآفرینی و اطمینان‌بخشی به سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران در برنامه‌ریزی‌های توسعه تأکید کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست اظهار داشت: چالش زباله سراوان در شهر رشت، موضوعی ملی است و باید در سطح ملی برای آن برنامه‌ریزی شود.
رضا جمشیدی چناری افزود: این زباله‌ها تنها مربوط به شهر رشت نیست، بلکه شامل زباله 10 شهر دیگر استان گیلان و بخشی از آن زباله‌های مسافران و گردشگران است.
وی ادامه داد: تا کنون فقط درخصوص جمع‌آوری زباله‌ها، حرف زده شده و در عمل هیچ اعتباری برای جمع‌آوری زباله‌های شهر رشت اختصاص داده نشده تا بتوان نسبت به ساماندهی این معضل اقدام کرد.
به گفته جمشیدی چناری، دپوی زباله در منطقه سرسبز سراوان، بخشی از آب‌های زیرزمینی را نیز آلوده کرده و شورای چهارم شهر رشت قصد دارد برای رفع این معضل ملی، چاره‌اندیشی کند.
وی معضل زباله را فقط مربوط به رشت ندانست و گفت: اکثر کلانشهرهای کشور با این مشکل، دست به گریبان هستند.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان این‌که مشکل ترافیک شهر رشت مانند سایر مراکز استان‌ها متأثر از حمل و نقل استان است، یادآور شد: طرح‌های عمرانی که در سطح شهر رشت انجام می‌شود، با اعتباراتی که به مرکز استان اختصاص داده می‌شود، مطابقت ندارد.
جمشیدی چناری از نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد استان خواست نگاه ویژه‌ای به شهر رشت داشته باشند تا مشکلات این کلانشهر برطرف شود.در خاتمه برگزاری اجلاس رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌های کشور که در عمارت شهرداری رشت برگزار شد، با رأی اعضاء، مطالعه و تدوین طرح آمایش محیط زیست شهری به تصویب رسید.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور روز پنج‌شنبه در نشست پایانی اجلاس رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی اظهار کرد: با گسترش شهرنشینی، آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز درحال افزایش است و باید برای رفع آن، چاره‌اندیشی شود.
احمد مسجدجامعی ادامه داد: این طرح با توجه به روند رو به افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی در شهرها به تصویب رسیده است.
وی کاهش تصدی‌گری دولت و بازنگری شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری که در سال 1391 ابلاغ شده بود را از دیگر مواردی عنوان کرد که به تصویب رسیده است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت: مشکلات کلانشهرها با همکاری دولت، هماهنگی و همدلی دستگاه‌های اجرایی و مدیریت‌های محلی رفع شدنی است.
مسجدجامعی افزود: با هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و مدیریت‌های محلی، همچون شوراها و شهرداری‌ها، می‌توان برای مشکلات کلانشهرهای کشور راهکارهای اصولی اتخاذ کرد.
وی اظهار داشت: مشکلات در مسائلی مانند مسکن که بخشی از آن در شورای عالی مسکن و شورای عالی شهرسازی به دولت و قسمتی هم به شهرداری‌ها مربوط می‌شود، با همکاری مدیریت محلی شوراها و دولت قابل حل است.
رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور ادامه داد: طبق قانون، شهرداری‌ها، فرمانداران، بخشداران و دهیاران باید برنامه بودجه‌ای خود را به شوراهای اسلامی شهر و روستا بفرستند و با نظر آن‌ها در جهت تأمین اعتبارات اقدام شود، ولی تا کنون به این قانون توجه نشده است.
به گفته مسجدجامعی، هم‌اکنون راهبردی در شورای شهر تهران تدوین و توسط شوراهای کلانشهرها پیگیری می‌شود که دولت باید در تحقق درآمدهای پایدار به شوراها کمک کند.
وی یادآور شد: تلاش ما این است که دولت باید ابتدا صدای شوراهای کلانشهرهای کشور را بشنود؛ حال این‌که در گذشته دولت به این مسائل توجه نمی‌کرد و طرح موضوعاتی چون آلوده بودن هوای تهران، از سوی دولتمردان، تشویش افکار عمومی تلقی می‌شد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: اگر همکاری مشترک و همدلی وجود داشته باشد، برای برطرف کردن مشکلات کلانشهرها، به‌خصوص تهران راه حل وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: طی جلسه‌ای که با سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص آلودگی هوای تهران تشکیل داده‌ایم و با بررسی‌های انجام شده برای حل این موضوع با نگاه راهبردی، رفع معضل آلودگی هوای تهران روند بهتری پیدا کرده است.
مسجدجامعی اضافه کرد: تهران آینه شهرهای دیگر است و اگر مشکلات این کلانشهر حل شود، مشکلات سایر شهرها نیز رفع خواهد شد.
رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور با اشاره به نقش‌آفرینی مؤثر گیلان و مردم این استان در پیروزی جنبش مشروطیت افزود: از آن‌جایی که نشانه‌ای از مردم گیلان به‌عنوان نماد مشروطیت در این استان وجود نداشت، خانه مشروطیت در محل فعلی شورای اسلامی شهر رشت یا ساختمان کلاه فرنگی راه‌اندازی می‌شود.
وی بیان کرد: همچنین قرار است ساختمان ارزشمند و قدیمی کنونی شهرداری رشت که از آثار ماندگار تاریخی این شهر می‌باشد، به موزه بلدیه تبدیل شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بازدید انجام شده از خانه آوانسیان که از خانه‌های قدیمی شهر رشت است، گفت: این خانه و ترکیب معماری آن که به سبک روسی است، به خانه فرهنگی تبدیل می‌شود که تحقق این مهم، نیازمند درنظرگرفتن اعتباری مشخص است.
مسجدجامعی همچنین با قدردانی از تلاش‌های دکتر طالقانی ـ بانی موزه میراث روستایی گیلان ـ و دیگر تلاشگران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان ساخت: این پیشنهاد مطرح شد که بازارچه بزرگ صنایع دستی منطقه‌ای در این مکان ایجاد شود تا علاوه بر جذب گردشگران صنایع دستی، این سامان به مردم بیشتر شناسانده شود.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در جمع خبرنگاران، هدف از برگزاری این نشست را تعامل هرچه بیشتر شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها با یکدیگر عنوان کرد.
رضا جمشیدی چناری ادامه داد: امروزه شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان به فعالیت‌های مدیریت شهری به‌صورت جزیره‌ای نگریست؛ بلکه باید با تبادل نظر و تعامل، معضلات را برطرف کرد.
وی با اشاره به درگیر بودن شهرهای شمالی کشور با چالشی جدی در زمینه محیط زیست افزود: تصمیم‌گیری درباره مرکز دفن زباله سراوان رشت و ساماندهی دو رودخانه گوهررود و زرجوب این شهر از جمله مواردی بود که در این نشست به آن‌ها پرداخته شد.
جمشیدی چناری اجلاس برگزار شده در رشت را چهل و ششمین اجلاس رسمی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌های کشور عنوان و اضافه کرد: اجلاس چهل و هفتم در استان تهران برگزار خواهد شد.
گفتنی است، فعالیت‌های شهرداری (بلدیه قدیم) با تصویب قانون بلدیه در دوره اول مجلس شورای ملی در سال 1286 خورشیدی آغاز شد و در شهر رشت نیز اولین شهرداری در سال 1304 فعالیت خود را آغاز کرد.

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"