كدخبر: ۶۵۵۸
تاريخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
قفل جزیره لاهیجان کی باز می‌شود؟!
مرضیه غنی‌پور تفرشی
16 سال قبل طی قراردادی ننگین، نماد شهر لاهیجان به مساحت 11 هکتار به قیمت ثبت شده یک میلیون تومان و کرایه ماهیانه 25 هزار تومان توسط شهردار وقت ـ میرشمس‌الدین پورباقری ـ به‌صورت 99 ساله به فروش رسید. احداث "پارکینگ" و "شهر بازی" بندهایی از این قرارداد بود که بعد از عقد آن، هیچ‌کدام از آن‌ها اجرایی نشد. همچنین حتماً به‌یاد می‌آورید که با تأیید قرارداد درخصوص فروش جزیره، موجی از انتقادات مدیریت شهری لاهیجان را فرا گرفت.
حالا دیگر شعارهای تبلیغاتی انتخابات شورای شهر به گونه‌ای دیگر بود و به وضوح می‌توانستی اسم جزیره را در هر پوستر تبلیغاتی ببینی؛ اما نتیجه چه شد؟ اظهار نظرهای مختلف توسط افراد بی‌ربط و گاهاً ذیربط در این زمینه دردی از دردهای جزیره دوا نکرد و هر روز قفلی بزرگ بر در ورودی آن به مردم این شهر نیشخند می‌زد.
پس از روی کار آمدن دور اول شورای شهر، با اقامه دعوایی در دادگاه علیه مالک جزیره، بحث پیگیری وضعیت جزیره در دستور کار قرار گرفت و این بحث تا محافل قضایی پیش رفت، اما نتیجه مطلوبی نداشت. حتی با روی کار آمدن شورای دوم هم علی‌رغم وعده‌های اعضای آن درخصوص بازگرداندن جزیره به مردم، اقدامات نتیجه‌ای نداشت.
می‌توان به این شکل استنباط نمود که اظهارات مختلف اعضای شورای شهر در چهار دوره فعالیت این نهاد تصمیم‌ساز دلالت بر این موضوع دارد که جزیره تا پایان قرارداد ننگین خود به مردم این شهر باز نخواهد گشت! مرور اظهارات مسئولین شهر نیز هر از چند گاهی کورسوری امیدی در دل مردم ایجاد نموده، ولی با دیدن قفل این در به‌دست فراموشی و ناامیدی سپرده می‌شود.حسینعلی خدایگانی ـ رئیس دور اول و عضو چهار دوره
شورای اسلامی شهر لاهیجان ـ با کلیت طرح تنظیم الگو و مشخص کردن شرایط واگذاری برای عقد قرارداد با سرمایه‌گذاران به‌شدت مخالفت کرد و این اقدام را نامناسب ارزیابی کرد.
وی در واکنش به اظهارات فریدون برهانی ـ شهردار وقت ـ گفت: به‌جای این‌که بنشینیم و از قبل شرایطی برای واگذاری جزیره به بخش خصوصی بنویسیم که ممکن است تبعات منفی به‌دنبال داشته باشد، بهتر است به وضعیت شهر رسیدگی شود که هنوز هم برخی خیابان‌های ما آسفالت نشده و مردم مشکلات زیادی دارند.
مهدی شمس نیز دومین مخالف طرح در توضیح مخالفت خود گفت: باید ابتدا ببینیم که آیا موافق هستیم که جزیره به مردم (شهرداری) بازگردد یا این‌که همچنان به بخش خصوصی واگذار بماند که به‌عنوان یک عضو شورا با واگذاری مجدد به بخش خصوصی و این‌که معیار و چهارچوبی داشته باشیم تا قرارداد ببندیم، مخالفم.
وی همچنین در پاسخ به اظهارات مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری گیلان مبنی بر "بعد از خرید از صاحب آن در استخر لاهیجان یک هتل پنج ستاره ساخته می‌شود"، افزود: جناب آقای افضلی! آیا بهتر نبود قبل از این‌که فرد مذکور را صاحب استخر بشناسید و به تفاهم برای ساخت یک هتل پنج طبقه بر روی نگین شهر برسید(!) یک بار پرونده مذکور را بازخوانی و قرارداد کذایی آن را مطالعه و با وضعیت امروز جزیره و استخر مقایسه می‌کردید تا ببینید فرد مدعی، صاحب جزیره است یا مستأجری خاطی که حتی به مفاد قرارداد ترکمانچای گونه خود نیز عمل نکرده و همین یک دلیل کافی است که از او خلع ید گردد؟! لازم به یادآوری است که شورای فعلی شهر به وکالت از مردم شهر در تلاش است تا ظلم مذکور را با پیگیری از طریق مراجع ذیربط قضایی و اجرایی برطرف سازد. امید است همگان و از جمله شما در این مسیر یاور ما باشید.
وی همچنین در نامه‌ای به
روح‌الله قهرمانی چابک ـ استاندار سابق گیلان ـ فروش جزیره را سوء تدبیر مدیران وقت دانست و اضافه کرد: امیدواریم با هدایت و درایت شما در سفر آتی، ضمن پیشنهاد فرمانداری کل برای این منطقه به‌منظور به فعلیت رساندن توانایی‌های بالقوه آن، اقداماتی در جهت رفع معضلات برجای مانده از گذشته، از جمله ماجرای استخر و جزیره صورت پذیرد و با اتخاذ تصمیمی اساسی و انقلابی برای همیشه خیال مردم از هر جهت آسوده و اعتمادشان به مسئولان امر بیش از پیش گردد.
رحیم کشاورز نیز در همان تاریخ در پاسخ به اظهارات مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری گیلان گفت: چون اظهارات عنوان شده از طرف مدیرعامل شرکت مذکور درخصوص مالکیت و صاحب واقعی استخر لاهیجان منطبق با واقعیت نمی‌باشد، لذا برای آگاهی اعلام می‌دارد که جزیره استخر لاهیجان و تأسیسات موجود، از اموال عمومی شهرداری و متعلق به شهر بوده و به هیچ وجه قابل فروش نبوده و مستأجر فعلی ساختمان و تأسیسات موجود در داخل جزیره نیز به‌عنوان مستأجر شهرداری تلقی و دارای حق سرقفلی مستحدثات ساخته شده می‌باشد ولاغیر.
ابراهیم خوشحال ـ عضو تازه وارد شورای شهر لاهیجان ـ نیز در اظهار نظری جزیره را در توسعه گردشگری لاهیجان تأثیرگذار دانست و گفت: باید با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح، این مناطق را در امر گردشگری توسعه داد.
سیدرضی فلاح‌چای نیز که زمانی ریاست شورای شهر لاهیجان را برعهده داشت، بر لزوم توجه بیشتر به کارهای زیربنایی در دوره چهارم شورای اسلامی شهر، از جمله جزیره لاهیجان و همچنین پیگیری حقوقی زمین هتل در جاده شیخ زاهد تأکید کرد.
رضا کحالی ـ شهردار لاهیجان ـ نیز در جلسه علنی شورای شهر که در تاریخ 25 تیر 1391 برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام شده در این رابطه تصریح کرد که تعیین تکلیف ساختمان جزیره استخر، از اولویت‌های شهرداری لاهیجان است.
به هر حال با خطایی بزرگ و جفایی در حق مردم این شهر، سال‌ها قبل این قطعه زیبای شهر که نماد لاهیجان و یادآور خاطرات تلخ و شیرین است، در یک قرارداد یک‌طرفه و غیرعادلانه در اختیار فردی جهت سرمایه‌گذاری به‌صورت اجاره 99 ساله قرار گرفت که اینک خود را صاحب آن می‌داند. عملکرد اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان هم تنها به قطع گاز جزیره منجر شده و تا به امروز کار مؤثر دیگری نیز انجام نشده است.
حال به‌خوبی روشن است که نه‌تنها احیای مجموعه استخر در مسیر گردشگری، دروغی بیش نبوده، بلکه پوششی برای سودجویی‌های بیش‌تر بوده است که رفع این مشکل، همت جدی‌تر مسئولان شهری و عزم مردم لاهیجان را طلب می‌نماید.

• دانشجوی دکتری جغرافيا و برنامه‌ريزی شهری دانشگاه گيلان
gilan-plannig.blogfa.com

نظرات بینندگان:
با این‌همه پیگیری(!) و اراده‌ای(!) که ما در مسئولین ذیربط می‌بینیم و این‌همه حساسیت مردمی و توجهات مبذول شده به آن(!) انشاءالله به‌قول ما لاهیجانی‌ها: قاسمِ عروسی روز!
شهروند لاهیجی: با سلام و سپاس فروان از شما شهروند بسیار محترم. دیدگاه درست و به‌جای شما که به قرارداد منعقد شده در 16 سال گذشته اشاره داشته، نشان از اهمیت موضوعی است که گذشت زمان موجب یأس و بی‌توجهی در پیگیری این مهم نخواهد شد. اظهارات نمایندگان دلسوز نسبت به اقاله و بازگشت این مکان بدیع بسیار موجه بوده و جای قدردانی است. اما از جمله مواردی که در عمل انجام شده، قابل بررسی است و استناد به آن غیرقانونی بودن این انتقال را اثبات می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- این عمل به مثابه فروختن کل شهر به شخص است! همان‌طور که نمی‌توان برای شهر لاهیجان شماره ثبتی و یا سند مالکیت به نام اشخاص صادر نمود، برای گوشه‌ای از نماد این شهر که متعلق به مردم است هم نمی‌توان سند ثبتی و یا شماره مالکیت صادر کرد!
2- تمامی اعتبار برآورد شده برای مراحل عملیات اجرایی پروژه (خاک برداری، کف سازی، شیب بندی کناره‌ها، احداث پل و ساختمان واقع در جزیره) با پرداخت عوارض شهروندان و یا با استفاده از بودجه لحاظ شده توسعه شهری بوده است و مردم شهر هر روزه شاهد مراحل اجرای پروژه تا پایان بودند.
امید آن‌که قفل بزرگ سر در جزیره استخر مردم لاهیجان هرچه زودتر شکسته شود و این نگین زیبا به صاحبان اصلی‌اش بازگردد و همانند گذشته محلی برای تفرج مردم و گردشگران باشد.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"