كدخبر: ۵۷۱۱
تاريخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۱ - ۲۲:۱۵
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
آیین چهل منبر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
با غروب آفتاب و سیاه شدن آسمان شهر، سوگوارانی که نیازی در دل دارند، با پای برهنه درحالی که 72 شمع و 72 دانه خرما به یاد 72 شهید دشت کربلا در دست دارند، از چهل منبر می‌گذرند.
در شب عاشورا پیش از به‌راه افتادن سوگواران، مراسم چهل منبر در تمامی محله‌های قدیمی لاهیجان برپاست.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، در مراسم چهل منبر لاهیجان، خانه‌هایی که در طول سال مجالس روضه‌خوانی داشته‌اند، آن منبری را که بر آن روضه خوانده شده است، از خانه بیرون آورده و در کنار خانه قرار می‌دهند و تشتی که تا نیمه از گل انباشته شده بر روی منبر می‌گذارند و مقداری برنج در کنار تشت در ظرفی دیگر قرار می‌دهند.
با غروب آفتاب و سیاه شدن آسمان شهر، سوگوارانی که نیازی در دل دارند، با پای برهنه درحالی که 72 شمع و 72 دانه خرما به یاد 72 شهید دشت کربلا در دست دارند، از چهل منبر می‌گذرند.
سوگواران در کنار هر منبری که می‌گذرند، شمعی را برافروخته و بر گل درون تشت فرو می‌کنند و دانه‌ای خرما در کنار تشت می‌گذارند و چند دانه برنج از کنار تشت برمی‌دارند و پس از خواندن دعایی و ادای خواسته‌اش به‌سوی منبر دیگر می‌روند و از 40 منبر می‌گذرند و وقتی به خانه می‌رسند، برنجی را که در چهل منبر گرد آورده، با برنجی که در خانه دارند آمیخته و فردای آن روز آن را پخته و می‌خورند تا به خواست‌شان دست یابند.
مردم بر این باورند که منبرگذاران بر آن‌اند تا با برپا داشتن منبر در جلوی خانه خود، دلبستگی خود به خاندان حضرت علی(ع) و شهدای دشت کربلا نشان دهند.
در همین ارتباط، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: استان گیلان از لحاظ میراث معنوی دارای غنای بالایی است.
مصطفی پورعلی
در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا افزود: امید است بتوان جهت حفظ و صیانت از این آثار، آن‌ها را به ثبت برسانیم؛ چرا که همگی این مواریث، نمادی از فرهنگ و آیین مردمان استان هستند و باید حفظ شده و به آیندگان منتقل شوند.
وی از مراسم چهل منبر به‌عنوان یک اثر معنوی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور یاد کرد و گفت: دسته‌های عزاداری در عصر روز تاسوعا مهیا می‌شوند و در خیابان‌ها و کوچه‌ها، به‌ویژه به زنجیرزنی می‌پردازند.


















نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"