كدخبر: ۵۵۰۱
تاريخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
پس از گذشت 59 سال؛
كتاب "فرهنگ گیلكی" دكتر منوچهر ستوده تجدید چاپ شد
مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گیلان گفت: دكتر جهاندوست سبزعلیپور و بهرام كریمی به ترتیب بازخوانی نخست اثر و نمونه‌خوانی و ویرایش چند باره این كتاب را برعهده داشته‌اند.
مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گیلان از انتشار كتاب "فرهنگ گیلكی" به كوشش دكتر منوچهر ستوده خبر داد.
حامد پورشعبان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: نخستین چاپ کتاب "فرهنگ گیلكی" به كوشش دكتر منوچهر ستوده در بهمن ماه سال 1332 توسط نشریه ایرانشناسی منتشر شد و پس از آن نزدیك به شش دهه تجدید چاپ نشد.
وی اظهار كرد: نایابی این اثر و دسترسی نداشتن آسان پژوهشگران به آن، از دلایلی بود كه لزوم نشر مجدد این كتاب را گواهی می‌داد. از این‌رو كتاب یادشده با حمایت حوزه هنری گیلان امكان تجدید چاپ یافت.
پورشعبان خاطرنشان كرد: دكتر جهاندوست سبزعلیپور و بهرام كریمی به ترتیب بازخوانی نخست اثر و نمونه‌خوانی و ویرایش چند باره این كتاب را برعهده داشته‌اند.
مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گیلان با اشاره به اهمیت چاپ كتاب "فرهنگ گیلكی" بیان كرد: گویش‌های هر منطقه به‌طور بالقوه، پتانسیل گسترده كردن زبان معیار را در خود دارند و با توجه به دایره واژگانی متفاوت از زبان معیار، گاه می‌توانند منبع تغذیه‌ای برای آن محسوب شوند.
پورشعبان ادامه داد: امروز توجه به خرده فرهنگ‌ها در آثار ادبی و هنری اقبال عام‌تری یافته تا جایی كه تلاش می‌شود آثار داستانی، شعری و سینمایی رنگ و لعابی محلی به خود بگیرند و با بهره‌گیری از گویش‌ها و فضاهای بومی، شكل تازه‌تری از خود ارائه كنند.
وی با تأكید بر حفظ گویش‌های بومی گفت: سنت‌های صحیح و عرف و عادات منطقه‌ای از طریق گویش‌های بومی محفوظ می‌ماند. از این‌رو گویش‌های محلی باید حفظ و نگهداری شوند؛ چرا كه صرف‌نظر از حفظ تنوع زبانی جامعه، موجب تداوم آیین‌ها، سنت‌ها و رسوم معقول و صحیح بومی و منطقه‌ای خواهد شد و علاوه بر آن، منبع عظیمی از واژگان، اصطلاحات، تعابیر و ضرب‌المثل‌ها كه به‌طور بالقوه برای بقای زبان معیار ضروری است را حفظ خواهد كرد.
پورشعبان با بیان این‌كه یكی از راه‌های ثبت گویش‌ها از منظر علمی، جمع‌آوری و تدوین واژگان آن است تصریح كرد: واژه‌نامه گیلكی دكتر منوچهر ستوده نخستین واژه‌نامه گویش گیلكی است و می‌تواند منبعی مناسب برای پژوهشگران باشد.
مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گیلان یادآور شد: استاد منوچهر ستوده گیلانی نیست، اما بیش از 12 سال در گیلان به تدریس، تحقیق و پژوهش پرداخته و از این‌رو حوزه هنری گیلان به پاس زحمات بی‌شائبه ایشان، این واژه‌نامه را دوباره به چاپ رسانده است.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"