كدخبر: ۵۰۸۶
تاريخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
فائو آمار تولید غیرواقعی برنج ایران را بی‌اعتبار کرد!
بر اساس آمار فائو، تولید شلتوک در ایران سالانه 2.4 میلیون تن است که حداکثر 65 درصد برنج از این شلتوک تولید می‌شود و حداکثر 1.5 تا 1.6 میلیون تن برنج از این شلتوک حاصل خواهد شد.
درحالی که مدیران و مسئولان دولتی برای مثبت نشان دادن عملکرد خود، تولید برنج کشور را 2.5 میلیون تن در سال اعلام می‌کنند و حتی استاندار گیلان از تولید 8 تن برنج در هر هکتار خبر می‌دهد، آمار اعلامی فائو، میزان واردات سالانه، میزان درآمد کشاورزان و برداشت سالانه حکایت از این دارد که حداکثر تولید برنج ایران 1.5 میلیون تن است و کشاورزان نیاز به حمایت‌های جدی و اساسی دارند.
به گزارش "لاهیگ" به نقل از "پرایس نیوز"، بالا نشان دادن آمار تولید برنج در سال‌های گذشته توسط مسئولان دولتی و استانی در استان‌های برنج‌خیز برای مثبت نشان دادن عملکرد خود، باعث شده است درآمد کشاورزان برنجکار بالا نشان داده شود و نیازی به حمایت از کشاورزان نباشد و در نتیجه، کشاورزان برنجکار بدون حمایت رها شده‌اند.
بر اساس آمار فائو، تولید شلتوک در ایران سالانه 2.4 میلیون تن است که حداکثر 65 درصد برنج از این شلتوک تولید می‌شود و حداکثر 1.5 تا 1.6 میلیون تن برنج از این شلتوک حاصل خواهد شد.
سازمان جهانی خوار و بار و كشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی كرد، تولید غلات ایران در سال زراعی جاری با افزایش 100 هزار تنی نسبت به سال قبل به 20.8 میلیون تن برسد.
به گزارش خبرگزاری فارس، فائو در جدیدترین گزارش خود موسوم به "دورنمای محصولات و وضعیت غذایی" پیش‌بینی كرده است که تولید غلات ایران در سال زراعی جاری افزایش یابد.
بر اساس این گزارش، ایران در سال گذشته 20.7 میلیون تن انواع غلات تولید كرد كه پیش‌بینی شده است این رقم با افزایش 100 هزار تنی در سال جاری، به 20.8 میلیون تن برسد.
بر این اساس، تولید گندم ایران در سال جاری به 14 میلیون تن می‌رسد كه نسبت به سال قبل افزایش یا كاهشی نخواهد داشت. تولید شلتوك برنج در ایران نیز بدون تغییر نسبت به سال قبل در سطح 2.4 میلیون تن باقی خواهد ماند. اما تولید سایر غلات از 4.3 میلیون تن در سال گذشته به 4.4 میلیون تن طی امسال خواهد رسید.
این گزارش حجم ذخائر غلات ایران در پایان سال 2011 را نیز 5.2 میلیون تن اعلام و پیش‌بینی كرده است این رقم در پایان سال 2012 به 5.6 میلیون تن افزایش یابد.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"