كدخبر: ۴۶۳۶
تاريخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۹:۲۱
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
آتش تفرقه بر خرمن اصولگرایان گیلان افتاد
متأسفانه نتیجه این‌گونه اقدامات غیراصولی، عدم همراهی بدنه اصولگرایان با چنین جبهه‌ای خواهد بود، کمااین‌که هم‌اکنون اکثریت نیروهای ارزشی و اصولگرای شهرستان...
جبهه متحد اصولگرایان گیلان در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.
سخنگوی جبهه متحد اصولگرایان گیلان با اعلام این خبر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: حدود 10 روز قبل جلسه توجیهی جبهه متحد اصولگرایان استان با حضور زاکانی، عسگراولادی و متکی در تهران برگزار شد.
سیدحمزه طاهری با بیان این‌که جلسه جبهه متحد اصولگرایان گیلان دو هفته مکرر با حضور هیأت‌های شهرستانی برگزار شد، افزود: سرانجام جبهه متحد اصولگرایان به صورت رسمی فعالیت خود را در استان آغاز کرد و همایش این جبهه در آینده نزدیک در استان برگزار می‌شود.
وی نورالله توده، نقی علیزاده، اردشیر روحی ماسوله، سبحان‌الله علیپور، محمدرضا مقدادی، سیدعلی صدر، سیدحمزه طاهری و حجت‌الاسلام سیدکاظم میرحسینی اشکوری را اعضای جبهه متحد اصولگرایان گیلان اعلام کرد.
سخنگوی جبهه متحد اصولگرایان گیلان گفت: در حال حاضر مشغول رایزنی با تشکل‌های سیاسی شهرستان‌ها و دریافت نظرات آن‌ها درباره کاندیداهای اصلح و ارائه لیست واحد هستیم.
به گزارش "لاهیگ"، در همین ارتباط، پایگاه خبری "درفک نیوز" متعلق به طیفی از اصولگرایان گیلان در یادداشتی با عنوان "
جبهه متحد اصولگرایی گیلان یا محفل خانوادگی و صنفی؟!" نوشت: روز گذشته خبرگزاری نظامی فارس (شاخه گیلان) خبر از تشکیل جبهه متحد اصولگرایی در استان گیلان داد. با نگاهی به لیست اسامی منتشره که شامل دست‌اندرکاران و متولیان این تشکل سیاسی مرجع می‌باشد، حیرت و تعجب هر ناظر سیاسی اصولگرا و غیراصولگرای آشنا با فضای سیاسی گیلان برانگیخته می‌شود!
طبق ادعای فارس، افرادی چون حجت‌الاسلام سیدکاظم اشکوری (مدیرکل سابق و نام‌آشنای اوقاف و امور خیریه گیلان)، نقی علیزاده (از حواریون حجت‌الاسلام اشکوری، شاغل در هفته‌نامه سردار جنگل متعلق به جناب اشکوری و البته به سردبیری پسر ایشان)، سرهنگ پاسدار نورالله توده (فرمانده سابق حفاظت اطلاعات سپاه گیلان)، سرهنگ پاسدار محمدرضا (صادق) مقدادی (جمعی بازنشسته لشگر عملیاتی 16 قدس گیلان و راوی کاروان راهیان نور)، سبحان‌الله علیپور رودسری (مدیرکل راه و ترابری گیلان که همزمان شاخه گیلان حزب نوپای "رهپویان انقلاب اسلامی" متعلق به سرتیپ پاسدار زاکانی رئیس سابق بسیج دانشجویی سپاه را با کمک عبدالکریم علیزاده، فرزند سرتیپ پاسدار نظرعلی علیزاده رودسری، جانشین سابق سپاه گیلان و کاندیدای نمایندگی شهر رشت در مجلس شورای اسلامی اداره می‌نماید)، دکتر سیدعلی صدر (پزشک عمومی، کارمند دانشگاه علوم پزشکی و معاون کاروان‌های حج و زیارت گیلان)، حمزه طاهری (هم‌حزبی جبار کوچکی‌نژاد نماینده فعلی رشت) و اردشیر روحی ماسوله (رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان) به عنوان تصمیم‌گیرندگان اصلی جریان اصولگرایی گیلان معرفی و از حدود 10 روز پیش با شرکت در محافل سیاسی ـ حزبی اصولگرایان پایتخت و همچنین اجاره ساختمانی چند طبقه در خیابان پل عراق، روبه‌روی ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب رشت تحت عنوان "جبهه متحد اصولگرایان ولایی" فعالیت خویش را رسماً آغاز نموده‌اند.
صرف‌نظر از مقبولیت یا عدم مقبولیت جریان اصولگرایی در استان گیلان نزد عموم مردم، پاسخ متولیان امر به چند پرسش مهم پیرامون مقبولیت سیاسی افراد تعرفه شده، خاستگاه سیاسی یا حزبی، چگونگی انتصاب و از همه مهم‌تر، مرجع استانی معرف این افراد به تهران در اذهان بدنه اصولگرایی گیلان، ضروری به‌نظر می‌رسد:
1- با عنایت به نقش شیخوخیت و جایگاه مرضی‌الطرفینی جبهه متحد اصولگرایی و تعاریف ارائه شده از آن به عنوان مرجع بی‌طرف در روند بررسی و انتخاب همه نامزدهای جریان اصولگرایی، وابستگی‌های کاملاً واضح خانوادگی (سبحان‌الله علیپور با سرتیپ نظرعلی علیزاده) و ارگانی (حضور نورالله توده و صادق مقدادی دو تن از نیروهای رسمی و با سابقه کاملاً حفاظتی ـ امنیتی سپاه پاسداران گیلان که از مرتبطین با سرتیپ نظرعلی علیزاده یکی از نامزدهای انتخاباتی و سرتیپ آقازاده فرمانده اسبق سپاه گیلان و نماینده محترم رشت در مجلس هستند)، افراد مذکور با 3 نفر از کاندیداها چگونه قابل توجیه است؟
2- لازم است عزیزان پشت پرده این انتصاب‌ها که اکثراً از مسئولین یکی از نهادهای انقلابی استان بوده و یا هستند، پیرامون سوابق مشعشع(!) سیاسی آقایان نورالله توده و صادق مقدادی و همچنین نوع گرایشات سیاسی ـ حزبی نامبردگان (با توجه به تصدی سمت‌های حساس اطلاعاتی و امنیتی در سپاه گیلان، نامبردگان قانوناً و شرعاً مجاز به عضویت و هواداری فکری و عملی از جریانات و احزاب سیاسی نبوده‌اند)، چرایی و ضرورت حضور این بزرگواران در این مجموعه سیاسی که قاعدتاً مجال حضور سیاسیون قدیمی و موجه جریان اصولگرایی اصیل گیلان می‌باشد، نه اعضای بازنشسته واحدهای اطلاعاتی سپاه گیلان، توضیحات کافی را ارائه فرمایند.
3- مناسب است استاندار محترم (و غیربومی) گیلان ـ سرتیپ 2 پاسدار مهدی سعادتی ـ که با تلاش شبانه‌روزی سرتیپ 2 پاسدار سیدعلی آقازاده و جبار کوچکی‌نژاد (نمایندگان فعلی رشت در مجلس) و البته با محوریت و پشتیبانی کامل برخی فرماندهان عالی یک نهاد انقلابی استان گیلان به کرسی استانداری گیلان جلوس فرموده‌اند، درباره حضور دو تن از مدیران کل ادارات استانی، آقایان اردشیر روحی ماسوله (جهاد کشاورزی گیلان) و سبحان‌الله علیپور رودسری (راه و ترابری گیلان) در فعالیت‌های انتخاباتی یک حزب و دسته سیاسی و استنادات قانونی این حضور، توضیحات لازم را به مردم و نهادهای نظارتی و شورای محترم نگهبان ارائه فرمایند.
4- مناسب است عزیزان دست‌اندرکار پیرامون حضور فرد ناشناسی به نام دکتر سیدعلی صدر (کارمند دون‌پایه دانشگاه علوم پزشکی گیلان) در ترکیب جبهه متحد اصولگرایی گیلان توضیحات روشنی ارائه کنند. همچنین پسندیده است اگر گوشه‌ای از سوابق و فعالیت‌های سیاسی نامبرده برای تنویر افکار عمومی بدنه اصولگرایی استان و ناظران سیاسی افشا گردد.
بعدالتحریر: برخی سایت‌های خبری وابسته به اصولگرایان در روزهای اخیر لیست احتمالی مورد حمایت گروه مذکور را در شهر رشت بدین شرح اعلام نموده که با توجه به عدم انتشار و ارسال تکذیبیه‌ای از سوی تشکل مزبور و با توجه به نوع مهندسی چینش انتصابات و وابستگی‌های افراد معرفی شده به عنوان جبهه متحد اصولگرایی، تا حدودی قابل پیش‌بینی بوده و در واقع به مثابه تیر خلاصی بر پیکر نیمه‌جان و زخمی از تفرقه این جریان در گیلان خواهد بود:
الف) سردار سرتیپ پاسدار سیدعلی آقازاده دافساری (فرمانده سابق بسیج و سپاه و نیروی انتظامی گیلان)
ب) سردار سرتیپ دوم پاسدار نظرعلی علیزاده رودسری (جانشین سابق بسیج و سپاه گیلان)
ج) جبار کوچکی‌نژاد ارم‌ساداتی (مدیرکل سابق آموزش و پرورش گیلان و نماینده همه احزاب جناح راست در گیلان، اعم از جمعیت ایثارگران، جوامع اسلامی از مهندسین تا بانوان و دانش‌آموزان و ...!)
به گزارش "لاهیگ"، همچنین در واکنشی دیگر به این خبر، پایگاه خبری "گیلان آنلاین"
متعلق به طیف دیگری از اصولگرایان گیلان در یادداشتی با عنوان "عدم پایبندی جبهه متحد اصولگرایان به اولین اصل" نوشت: با نزدیک شدن 12 اسفند، لیست‌های انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان درحال قطعی شدن است. لیست 30 نفره این جبهه در تهران در حد نود درصد نهایی شده و این هفته لیست این جبهه در رشت نیز نهایی می‌گردد. خبرها حاکی از آن است که کوچکی‌نژاد، آقازاده و علیزاده کاندیداهای مورد حمایت این جبهه در رشت خواهند بود.
اما آن‌چه جلب توجه می‌کند این است که از مهمترین و اولیه‌ترین اصول وحدت انتخاباتی در بین اصولگرایان، تعیین سازوکاری منصفانه و معقول و جامع و در عین حال عدالت‌محور جهت تعیین کاندیداهای اصلح مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان است. آن‌چه در عمل رخ داده این است که مسئولین تعدادی از تشکل‌های سیاسی جناح اصولگرا، از جمله جبهه پیروان، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان و ... (که صرفاً بخش کوچکی از بدنه بزرگ اصولگرایان شهرستان را شامل می‌شود) در پشت درهای بسته و نه بر اساس معیارهای مشخص، قابل دفاع و عدالت‌محور و بلکه بر اساس منافع گروهی و شخصی و حزبی به تعیین و انتخاب سه کاندیدای مورد حمایت این جبهه در رشت پرداخته‌اند.
متأسفانه نتیجه این‌گونه اقدامات غیراصولی، عدم همراهی بدنه اصولگرایان با چنین جبهه‌ای خواهد بود، کمااین‌که هم‌اکنون اکثریت نیروهای ارزشی و اصولگرای شهرستان رشت در تلاش جهت حمایت از علی‌محمد جلوه و مظفر نامدار دو کاندیدای مطرح اصولگرای رشت هستند و بنابراین به علت پراکندگی آرای اصولگرایان، جز ضرر متوجه اصولگرایان نخواهد بود که مهمترین علت آن، عدم پایبندی جبهه متحد اصولگرایان به اولین اصل از اصول کار تشکیلاتی اصولگرایانه است!
مطالب مرتبط
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"