كدخبر: ۳۵۶۲
تاريخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۰
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
سلام سينمای پير شهر سبز
محمد وثوقی لاهيجانی
يادش به خير، چه برو و بيايي داشتي! چيزي به يادت مانده است؟ دلم براي آن روزها تنگ شده. روزهاي فيلم "عقاب‌ها" را مي‌گويم، كه 2 سئانس پشت سر هم مي‌نشستيم و مي‌ديديم و تخمه مي‌خورديم؟ آخر تخمه خوردن هنوز ممنوع نشده بود.
 

چقدر خنديديم با ديدن فيلم‌هاي اكبر عبدي و جبلي و خمسه روي پرده نقره‌اي‌ات. "تاراج" را بايد صف مي‌ايستاديم تا بليطش گيرمان بيايد و با ديدن بزن‌بزن‌هاي جمشيد هاشم‌پور كيف كنيم و فردايش در مدرسه همه جمشيد هاشم‌پور شويم و به جان هم بيفتيم! بزرگتر كه شديم، فهميديم آن بزن‌بزن‌ها همه خالي‌بندي است. دوره، دوره فيلم‌هاي ابوالفضل پورعرب بود و مهرجويي و هامون. و زمانه، زمانه عاشقي‌هاي نوجواني‌مان.
خلاصه با تو و فيلم‌هايت بزرگ شديم، خنديديم، گريستيم و عاشق شديم تا اين‌كه تعطيل شدي. شنيده‌ام قرار است تابستان 90 مجدداً بازگشايي‌ات كنند. اميدوارم كه اين خبر درست باشد. هرچند كه اين روزها فيلم‌ها هم چنگي به دل نمي‌زنند، اما دوست دارم يك بار ديگر بيايم پشت گيشه قديمي‌ات بليط بخرم و وسط سئانس برسم به سالن سينما تا متصدي سالن، در تاريكي، صندلي‌ام را با آن چراغ قوه قديمي‌اش نشان دهد.
آري! دلم براي آن چراغ قوه هم تنگ شده است.
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان:
عالی بود!
ابراهیم عابدین: انصافاً وجود سینما تو لاهیجان ضروریه... سینما شهرسبز خیلی بهتر از بعثت بود... آخرین فیلمی که تو بعثت دیدم توکیو بدون توقف بود... هم لباسم (واسه میخ صندلی) پاره شد... هم صدای فیلم رو نمی‌شنیدم... در هم باز بود و نور به صفحه می‌خورد... تنظیم صفحه هم کاملاً درست نبود (از طرف آپارات)... سرآخر هم این‌که رو سن کارگرهای سینما قدم می‌زدند!! با دوستان دوران دانشگاه (که از استان‌های دیگه بودند) رفته بودم، از خجالت آب شدم...
نیما محمدی: زيبا بود. من هم اميدوارم اين خبر درست باشد.
مرتضی اقبالیان: شاید گناه اصلی تعطیلی سینما به گردن ما باشد...
امیررضا دعایی: سینما؟ با این فیلم‌ها به چه درد می‌خوره؟ جاش یه مؤسسه فرهنگی می‌زدن، 4 تا کنسرت می‌ذاشتن، دو تا تئاتر درست و حسابی اجرا می‌کردن... سینما با این فیلم‌ها فقط به درد دختر پسرها می‌خوره، برن تو تاریکیش معاشقه کنن. تلخه ولی واقعیته! من که افتخار می‌کردم شهرم سینما نداشت، این یعنی مردم شهرم به دیدن فیلم‌های آبکی نمی‌رفتن!
ایلیا معظمی: چقدر قشنگ نوشتی... یک به یک واژگانت را با تمام وجودم درک کردم. لذت دیدن عقاب‌ها رو من هنوز یادمه... کانیمانگا رو نگفتی و البته تاراج... بعد اون با فیلم‌های ابوالفضل پورعرب لذت بردیم. واقعاً
تو خوب نوشتی... از ته دل گفتی و نوشته دلی به دل می‌شینه: "با تو و فيلم‌هايت بزرگ شديم، خنديديم، گريستيم و عاشق شديم تا اين‌كه تعطيل شدي."
مرتضی نصیری: بودن و نبودنش خیلی فرق نمی‌کرد. شاید باورتون نشه ولی وقتی هنوز باز بود، دو بار تنهایی رفتم و سینما رو باز کردم. بلیط فروشش بهم گفت باید سه تا بلیط بخری تا فیلمو نشون بدیم. من هم خریدمو به خاطر من آپاراتشو روشن کرد... دیدین، وقتی باز بود خیلی‌هامون قدرشو نمی‌دونستیم...
رامین سعادت: هی دل غافل... شاید اگه سینما بود، تو این چند سال یه‌کم سر به راه می‌شدیم...
کاوه مولایی: آره! یادش بخیر! چقدر قشنگ توصیف کردی.
عقیق ترازومند: خدا پدر [...] رو بیامرزه که این سینما رو هم از خودش به‌جا گذاشت. یعنی این شهرداری عرضه بازسازی یه سینما رو نداره؟! واقعاً خجالت‌آوره شهر بدون سینما.
علیرضا قیامتیون: خبر خوش این‌که شورای شهر لاهیجان قراره سینمای لاهیجان رو به زودی راه بندازه.
دلم واسه موش‌هاشم تنگ شده!!!
فعلاً که روی تابلوی سینما شهرسبز خزه بسته!!!
حمید اسماعیلی: آخ که گفتی یادش بخیر! هر دو سینمای لاهیجان که الآن هم فراموش نشده، چه برو بیایی که نداشت. ولی افسوس که هر دوتاشون تعطیل شدند!
مسعود اصمعی: این سینما روزهای درخشانی داشت، وقتی که همزمان با سینماهای تهران فیلم اکران می‌کرد، یا شب‌های پنج‌شنبه که دانشجویان دانشکده مدیریت لاهیجان فیلم‌های استثنایی بر روی پرده این سینما نمایش می‌دادند... یادش بخیر با همه خاطراتش.
سعید محمدپور: تابستان 90 افتتاح ميشه.
علی ذرویشی: حیف که حتی یه سینما هم نداریم!
وحید لون‌آمیز: همه لاهیجانی‌ها با این سینما خاطره دارن، مخصوصاً خود من. من تو این سینما تئاتر و نمایشنامه طنز و ... زیاد بازی کردم. برنامه‌هایی همچون جنگ شادی و جشن‌های مختلفی به همراه جمعی از هنرمندان لاهیجان اجرا کردیم. همشهریان عزیز در خاطر دارند و هنوزم هرجا منو می‌بینند، از من می‌پرسند: چرا دیگه تئاتر طنز نمی‌گذارید و برنامه اجرا نمی‌کنید، دلمون لک زده. منم در جواب می‌گم: چون آمفی تئاتر نداریم و سینما هم که بسته شده، سینمای جدید راه افتاد حتماً. چون واقعاً اون موقع هر 9-8 ماه یک‌ بار برنامه‌ای تو سینما شهر سبز داشتیم و مردم هم تو اون 1 هفته شاد بودند و من و گروه هم خوشحال بودیم که دل مردم رو شاد می‌کنیم. آرزوی قلبی من همیشه شادی دل همشهریان گلم بود و هست. امیدوارم آقای آصفی عزیز این سینما رو در سال 1390 افتتاح کنند و ما هم در خدمت مردم هنردوست لاهیجان باشیم.
یادش بخیر! سینما مولن روژ روزهای جمعه دو تا فیلم یک تومان بود!
فرانک حکیمی‌فر: واقعاً ما لاهیجانی‌ها باید خجالت بکشیم! لنگرود هم سینماش برپاست، اون وقت سینمای مارو ببین...
فریبا منتخب: لاهیجان افتخارش همین اسمشه فقط... البته من این‌جوری فکر می‌کنم. چه سینما داشته باشه، چه نداشته باشه. لاهیجان همون لاهیجان است که عروس گیلان بهش میگن.
غزال عابد: امیدوارم دوباره به عنوان سینما بازگشایی بشه. شنیدم می‌خوان تغییر کاربری بدن! حیف میشه... خاطرات بچگی و نوجوانی‌مون همه اون‌جاست. من عاشق طبقه دومش بودم. چقدر فیلمای گودزیلا می‌آورد، شلوغ می‌شد... یادش بخیر!
آیدین جمشیدبیگی: خبر کاملاً درسته! این دفعه با مدیریت عالی آقای آصفی، سینما شهر سبز بازگشایی میشه!
پیام: حیف که اون روزا دیگه برنمی‌گردن... فقط میشه با خاطراتش زندگی کرد و بس. یادش بخیر.
اگه بشه چی میشه!!!
حامد کوچکی: مرسی از این همه ذوقتون آقای وثوقی.
زهرا عبداللهی: حرف دل ما رو زدی!
حامد رمضانی: این روزها واقعاً درد همه لاهیجانی‌هاست. چقدر زیادن لاهیجانی‌هایی که برای دیدن یه فیلم مجبورن تا رشت برن. امیدوارم زودتر تابستان 90 برسه و شاهد بازگشایی دوباره سینما باشیم. سینمایی که برای تک‌تک لاهیجانی‌ها یادآور خاطرات بسیار زیبایی است.
اي كاش قدر داشته‌هامون رو بدونيم. سياهكل هم سينما داشت و حتي در كتاب "تاريخ سينماي ايران" اومده كه از نظر تعداد صندلي توي ايران اولي بود، نوژه همدان دوميش. افسوس به بهانه‌هاي مختلف دست به يكي كردند و در سال 1383 به بهانه برف سنگين تخريبش كردند. عكس‌هايي از آخرين پرده و حتي در حال تخريبش دارم که قصد دارم بفرستم براي برنامه سينما 7. و اما امسال ناچار شدم چند بار بچه‌ها رو ببرم سينماي لنگرود تا با سينما آشنا بشند. دلم سوخت وقتي ديدم فقط 3 رديف صندلي پر شده، آن‌هم نه كامل! دلم مي‌خواست چند تا بليط اضافه‌تر بگيرم تا نكنه به دليل كم‌استقبالي از سينما اون هم تعطيل بشه. يادش بخير آپارات زغالي سينما هوشيار سياهكل هر بار تعميرش مي‌كرديم...
امیرحسین فکری: این شهر از لحاظ تجهیزات و ابزار فرهنگی خیلی کمبود داره، سالن همایش و تئاتر، رادیو و خانه فرهنگ نداره. با وجود مردم بافرهنگی مثل مردم لاهیجان این عوامل ناراحت‌کننده هستن. بابت بازگشایی این سینما خوشحالم، مثل این‌که تا 2 سال آینده قرار شد برسه به 4 سینما.
شهرام فیروزی: از محمد آقاي وثوقي تشكر مي‌كنم و به ايشان و همه علاقه‌مندان پيشنهاد مي‌كنم مقالات زنده‌ياد مهدي دانش‌رفتار را راجع به سينما مطالعه كنن.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"