كدخبر: ۳۵۴۸
تاريخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
دفتر نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لاهیجان افتتاح شد
دفتر نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لاهیجان اولین شعبه این سازمان در سطح استان گیلان است که در محل خانه تاریخی محمد صادقی دایر شده است.
اولین دفتر نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در شهرستان لاهیجان افتتاح شد.
به گزارش "لاهیگ"، در هشتمین روز دهه فجر و با حضور معاون توسعه و مدیریت امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و مسئولان استانی و شهرستانی، عصر امروز دفتر نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لاهیجان افتتاح شد.
 


مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان در آيين افتتاح اين دفتر گفت: ساختمان اين مركز از خانه‌هاي قديمي لاهيجان بوده كه با نام "خانه صادقي" شناخته مي‌شود و دارای مساحتي بالغ بر يك هزار مترمربع است.
اميد عزيزي افزود: اين بناي تاريخي در سال 1383 با اعتباري بالغ بر 650 ميليون تومان از مالك خصوصي‌اش خريداري شد و به تملك اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان درآمد و در طي چندين سال، پس از انجام عمليات مرمت در بخش فوقاني و سقف، تجهيز و مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: همچنين در سال جاري با اعتباري بالغ بر 500 ميليون ریال بخش ديگری از اين بناي تاريخي مرمت خواهد شد.
وي اظهار داشت: اين دفتر نمايندگي به عنوان يك الگو در استان است كه با استفاده از بناي تاريخي و تغيير كاربري آن، زمينه آشنايي مردم با آثار تاريخي و صنايع دستي منطقه فراهم مي‌آيد.
دفتر نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لاهیجان اولین شعبه این سازمان در سطح استان گیلان است که در محل خانه تاریخی محمد صادقی دایر شده است.
 

 
خانه محمد صادقی كه در بافت تاریخی لاهیجان در کوچه توکلی قرار دارد، یكی از بناهای مسكونی دوره قاجار و از نظر تزئینات و گچ‌بری بسیار زیباست و دارای یك تالار و شاه‌نشین با طاق گنبدی و سقف مقرنس‌ كاری ‌شده است و ارسی‌های مشبك دارد. این خانه متعلق به دوره قاجاریه بوده و دارای شماره ثبت ملی 1498 سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور است.
همچنین طی حکمی از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، قاسم اصلانی قاسم‌آبادی که با مدرک کارشناسی ارشد باستان‌شناسی تا پیش از این عهده‌دار مدیریت موزه تاریخ چای ایران بود به عنوان سرپرست دفتر نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لاهیجان منصوب شد.
شهرستان لاهيجان داراي بناهاي تاريخي ارزشمندي بوده و مجموعه استخر و تأسيسات حاشيه آن هر ساله محل اسكان موقت مسافران بسيار زيادي است و به خاطر ويژگي‌هاي منحصر به فرد، به عنوان شهرستان نمونه گردشگري به تصويب هيأت دولت رسيده است.
اين شهرستان با وسعت حدود يك هزار و 470 كيلومترمربع داراي جاذبه‌هاي تاريخي و گردشگري نظير تالاب اميركلايه با انواع گياهان و پرندگان زيبا، پل خشتي لاهيجان مربوط به دوره صفويه، مقبره كاشف‌السلطنه، استخر زيبا و ... است.
بقعه چهار پادشاه، مسجد جامع، مسجد اكبريه مربوط به قرن چهارم، بقعه آقا سيدرضا كيا، آقا سيداحمد، آقا ميرشمس‌الدين، آقا سيدموسي، اقا سيدحسن و بقعه آقا ميرشمس‌الدين از فرزندان و نوادگان امام موسي كاظم(ع) از جاذبه‌هاي زيارتي لاهيجان است.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"