كدخبر: ۲۵۳۴
تاريخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۲:۲۸
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
حمایت قاطع شورای‌ شهر از مالکیت جزیره استخر لاهیجان
شورای فعلی شهر به وکالت از مردم شهر در تلاش است تا ظلم مذکور را با پیگیری از طریق مراجع ذیربط قضایی و اجرایی برطرف سازد. امید است همگان و از جمله شما در این مسیر یاور ما باشید.
درپی گفت‌وگوی مديرعامل شركت توسعه گردشگری گيلان با خبرگزاری فارس و انتشار آن در "لاهیگ" در تاریخ 15 اسفند و متعاقب آن، هفته‌نامه "صدای لاهیج" در تاریخ 17 اسفند، رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان در دو جوابیه جداگانه به اظهارات علی حاجی‌ علی افضلی درباره جزیره استخر لاهیجان پاسخ گفته‌اند که ضمن تقدیر از حساسیت به‌جا و شایسته نهاد قانونگذاری مدیریت شهری لاهیجان، توجه شهروندان فرهیخته لاهیجی را به این دو مطلب جلب می‌کنیم.جوابیه رحیم کشاورز، رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان
صاحب اصلی استخر لاهیجان و جزیره آن، مردم لاهیجان‌اند و نه هیچ‌کس دیگر!
در صفحه اول و دوم هفته‌نامه "صدای لاهیج" به شماره 229 مورخ دوشنبه 17 اسفند 1388 که اشتباهاً تاریخ آن 1387 تایپ گردیده است، از ناحیه مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری گیلان در ارتباط با جزیره استخر لاهیجان مطالبی درج و منتشر شده است مبنی بر این‌که صاحب این استخر، 13 سال حاضر به فروش آن نبوده و اکنون حاضر به فروش شده است!
چون اظهارات عنوان شده از طرف مدیرعامل شرکت مذکور درخصوص مالکیت و صاحب واقعی استخر لاهیجان منطبق با واقعیت نمی‌باشد، لذا برای آگاهی اعلام می‌دارد که جزیره استخر لاهیجان و تأسیسات موجود، از اموال عمومی شهرداری و متعلق به شهر بوده و به هیچ وجه قابل فروش نبوده و مستأجر فعلی ساختمان و تأسیسات موجود در داخل جزیره نیز به عنوان مستأجر شهرداری تلقی و دارای حق سرقفلی مستحدثات ساخته شده می‌باشد ولاغیر.
بنابراین خواهشمند است جوابیه فوق‌الذکر را جهت تنویر افکار عمومی، خصوصاً رفع هرگونه شائبه از اذهان مردم فهیم شهر لاهیجان در همان صفحه و با همان تیتر در هفته‌نامه مزبور درج و منتشر فرمایید. مزید تشکر خواهد بود.


جوابیه مهدی شمس، سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان
مدیرمسئول محترم هفته‌نامه صدای لاهیج
لطفاً وفق قانون مطبوعات، جهت تنویر افکار عمومی و نیز ثبت در تاریخ شهرمان و مهم‌تر از آن، به امید روشن شدن تکلیف استخر لاهیجان و جزیره آن برای همیشه به عنوان یک قطعه طبیعی و تاریخی، با همکاری همه مسئولین و نهادهای ذیربط اجرایی و قضایی استان، مرقومه ذیل را در پاسخ به اظهارات مدیرعامل محترم شرکت توسعه گردشگری گیلان، مندرج در شماره 229 مورخ 17/12/1388 آن هفته‌نامه، درج نمایید.
"بعد از خرید از صاحب آن(!) در استخر لاهیجان یک هتل پنج ستاره ساخته می‌شود."
این جمله به نقل از مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری گیلان به عنوان سرتیتر هفته‌نامه بر صفحه اول نقش بسته بود و همان‌گونه که از نوع ذکر خبر پیداست، دست‌اندرکاران نشریه آن را با نوعی علامت تعجب و توجه مطرح کرده‌اند و حق هم چنین است؛ چرا که استخر لاهیجان و جزیره زیبای آن یکی از مناظر طبیعی و چشم‌نواز شهر نمونه گردشگری ایران است که با توجه به سابقه آن به هر دلیل نمی‌توان صاحبی غیر از مردم برای آن شناخت و این را همه باید بدانند (خصوصاً متولیان امر گردشگری کشور و استان) که خطاهای گذشته نمی‌تواند دلیل بر مالکیت فرد یا افرادی بر مجموعه مذکور به حساب آید.
سال‌ها پیش این قطعه زیبای شهر که نگین انگشتری لاهیجان است و از دیرباز با خاطرات مردم گره خورده، در یک قرارداد سودجویانه و غیرعادلانه در اختیار فردی جهت سرمایه‌گذاری به صورت اجاره 99 ساله(!) قرار گرفته که اینک خود را صاحب آن معرفی کرده (و متأسفانه شما هم بر آن صحه گذاشته‌اید) و عملکردها تا به امروز به خوبی نشانگر آن است که ادعای فرد مذکور مبنی بر سرمایه‌گذاری به منظور احیای مجموعه استخر در مسیر گردشگری، دروغی بیش نبوده و تنها پوششی برای سودجویی‌های بیش‌تر بوده است.
جناب آقای افضلی!
آیا بهتر نبود قبل از این‌که فرد مذکور را صاحب استخر بشناسید و به تفاهم برای ساخت یک هتل پنج طبقه بر روی نگین شهر برسید(!) یک بار پرونده مذکور را بازخوانی و قرارداد کذایی آن را مطالعه و با وضعیت امروز جزیره و استخر مقایسه می‌کردید تا ببینید فرد مدعی صاحب جزیره است یا مستأجری خاطی که حتی به مفاد قرارداد ترکمانچای گونه خود نیز عمل نکرده و همین یک دلیل کافی است که از او خلع ید گردد.
علی ایحال در این‌باره سخن بسیار است و گفتنی‌ها بی‌شمار که بماند برای مجالی دیگر. اما چند سئوال و چند نکته:
1- آیا به نظر شما مکان‌هایی چون میدان امام (نقش جهان) اصفهان، اِل گُلی تبریز، تخت جمشید شیراز و ... قابل واگذاری و تصاحب است که استخر و جزیره ما باشد؟
2- آیا خبر دارید قرارداد جزیره لاهیجان چرا و در چه حال و هوایی تنظیم شده و چه کسانی در آن دخیل بوده‌اند که همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی افکار عمومی تلقی می‌شود؟
3- آیا خبر دارید یک بار با پیگیری‌های انجام شده از طریق شورای دوره اول، حکم به ابطال قرارداد مذکور توسط مراجع قضایی صادر و خلع ید از فردی که شما او را به عنوان صاحب استخر شناخته‌اید شده بود، ولی متأسفانه خیانت‌ها، غفلت‌ها و سهل‌انگاری‌ها نتیجه را به گونه‌ای دیگر رقم زد؟!
4- یقیناً شما هم قبول دارید که استخر و جزیره یک سرمایه ملی است، نه یک ملک ساده و معمولی در قسمتی از یک شهر که بتوان آن را معامله کرد. بنابراین وقتی کسی مدعی مالکیت آن شد، بهتر نبود شما به عنوان یک مدیر اجرایی حداقل با امنای مردم و وکلای آنان در مدیریت شهری (شورای اسلامی شهر) مذاکره می‌کردید و به تفاهم می‌رسیدید، نه با متصرف غیرقانونی آن و از این طریق چاره کار را جست‌وجو می‌کردید؟
5- ضمناً پس از روشن شدن تکلیف جزیره می‌بایست برای طراحی آن با استفاده از همه ظرفیت‌ها و توجه به همه جوانب، سازه‌ای را تعریف نمود که به لحاظ فنی و هندسی مخرب بستر طبیعی خود نبوده و به عنوان اثری ماندگار جاذب گردشگران داخلی و خارجی باشد.
لازم به یادآوری است که شورای فعلی شهر به وکالت از مردم شهر در تلاش است تا ظلم مذکور را با پیگیری از طریق مراجع ذیربط قضایی و اجرایی برطرف سازد. امید است همگان و از جمله شما در این مسیر یاور ما باشید.
و اما کلام آخر با مدیر ارشد استان، جناب آقای قهرمانی، استاندار گرامی گیلان.
استاندار محترم! سال‌هاست نگاه نگران مردم بافرهنگ لاهیجان به قطعه زیبای شهرشان (جزیره و استخر) است که بر اساس سوء تدبیر مدت‌ها خاموش و تاریک و بی‌رونق شده است و از آن‌جا که شما به گردشگری و جاذبه‌های آن عنایتی ویژه دارید و با عنایت به این‌که لاهیجان و سیاهکل و دیلمان با ظرفیت‌ها و جاذبه‌های خاص خود، بسته مناسبی برای رونق گردشگری در منطقه می‌باشد و در دوره اول سفر ریاست محترم جمهور به گیلان، لاهیجان هم به عنوان شهر نمونه گردشگری ایران به لحاظ طبیعی و تاریخی شناخته شده است، امیدواریم با هدایت و درایت شما در سفر آتی، ضمن پیشنهاد فرمانداری کل برای این منطقه به منظور به فعلیت رساندن توانایی‌های بالقوه آن، اقداماتی در جهت رفع معضلات برجای مانده از گذشته، از جمله ماجرای استخر و جزیره صورت پذیرد و با اتخاذ تصمیمی اساسی و انقلابی برای همیشه خیال مردم از هر جهت آسوده و اعتمادشان به مسئولان امر بیش از پیش گردد... ان شاء الله.
و من الله التوفیق و علیه التکلان
مطالب مرتبط
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"