كدخبر: ۱۲۰۷۱
تاريخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۲
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
ندیمی: رسانه‌ها بیشترین نقش را در مشارکت مردم در انتخابات خواهند داشت
نماینده اسبق لاهیجان و سیاهکل در مجلس در خصوص نقش محوری رسانه‌ها در رونق بخشی به فضای انتخابات، گفت: بنای انتخابات بر اصل مشارکت و رقابت است بنابراین رسانه‌ها بیشترین نقش را در این زمینه بر عهده خواهند داشت.

ابوذر ندیمی نماینده سه دوره ششم، هفتم و نهم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه توانا در راستای نقش محوری رسانه در رونق بخشی به فضای انتخابات آتی مجلس، گفت: بنای انتخابات بر اصل مشارکت و رقابت است. طبیعتاً در خصوص تبلیغات نیز رسانه‌ها بیشترین نقش را در این زمینه و برخی موارد دیگر بر عهده خواهند داشت.

وی با بیان اینکه به طور طبیعی نسبت به انتخابات بدبینی‌هایی از جهت اصل مشارکت وجود دارد، افزود: در این خصوص یا مجلس در حد انتظار ظاهر نشده و یا اینکه بخشی از قانون‌گذاری به دیگر مجموعه‌های قانونی واگذار شده است که همین مسئله باعث شده بخشی از انتظارات مردم برآورده نشود.

نماینده اسبق لاهیجان و سیاهکل در مجلس با اشاره به اینکه اگر اصل مشارکت و رقابت را محور کار قرار دهیم نیازمند توضیح حقوق اساسی هستیم، اظهار کرد: باید قانون اساسی، جایگاه و نقش مردم به درستی برای جامعه تبیین شود همچنین آثار عدم حضور در انتخابات نیز برای آنها روشن شود زیرا هر اندازه مردم از صندق‌ها فاصله بگیرند، مشخص نیست آثار انتخابات به نفع آنها رقم بخورد و نوع وابستگی بین منتخب و مردم نیز از بین می‌رود زیرا نه مردم به اندازه لازم به نمایندگان رجوع می‌کنند و نه نمایندگان خودشان را وابسته به مردم می‌دانند. از این رو لازم است، در راستای تحقق اصل مشارکت از رسانه‌ها یاری بگیریم.

رسانه‌ها سبب کاهش هزینه‌ها و دسترسی بیشتر مردم به نشست‌های انتخاباتی می‌شود 

ندیمی با بیان مزیت‌های رسانه‌‌ها در ادوار انتخابات‌، گفت: رسانه‌ هزینه‌های اضافی مردم و نامزدهای انتخاباتی را کاهش می‌دهد به عنوان مثال برای تشکیل یک جلسه یا نشست انتخاباتی عدد قابل توجهی از سوی کاندیدا هزینه می‌شود، در مقابل مردم نیز برای حضور در نشست هزینه‌هایی را در راستای رفت و آمد تقبل می‌کنند بنابراین حضور نامزدهای انتخاباتی در رسانه‌ها و گفت وگوهای متوالی با آنها سبب کاهش هزینه می‌شود. دوم اینکه رسانه‌ها منجر به استفاده حداکثری و دسترسی بیشتر مردم به نشست‌های انتخاباتی می‌شود. سوم اینکه در نشست‌های رسانه‌ای این امکان وجود دارد که فرصت‌های بیشتری را به مطبوعات و فضاهای مجازی در راستای مدیریت فضای انتخاباتی و نشست‌ها بدهیم.

وی با بیان اینکه قدرت رجوع به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های رسانه‌ است،  افزود: با توجه به شرایط کنونی فناوری و مباحث دیجیتال امکان بازگشت به عقب برای مردم آسان‌تر شده و گفته‌ها به نقل واقعی تبدیل می‌شود و نیز هر اندازه ما به رسانه‌ها فرصت دهیم این فایده را خواهد داشت که بار اساسی فرهنگ‌سازی، نقد و گفتمان و تحقق اصول چهارگانه مشارکت، رقابت و امنیت و سلامت را عهده دار شوند. بنابراین حمایت همه جانبه از رسانه و فرصت دادن به آن، یکی از ارکان مردم سالاری دینی تعریف شده و این امر یک ضرورت و پرداخت به آن یک وجوب است.

احزاب یکی از واقعیت‌های قانونی است 

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی به خبرنگار باشگاه توانا، در خصوص تأثیر فعال شدن احزاب بر انتخابات، گفت: به طور طبیعی انسان یک موجود اجتماعی است به‌گونه‌ای که این موجود نیازمند انواع ارتباطات است که در قانون اساسی با نام انجمن‌ها و احزاب و ... ذکر شده است.

وی در ادامه افزود: احزاب یکی از واقعیت‌های قانونی بوده به‌گونه‌ای که چندین مجموعه ذیل آن دارای مسئولیت هستند، علاوه‌براین انجمن‌ها و مجموعه‌های قانونی نیز تحت عنوان نهادهای مدنی حضور داشته و می‌توانند در این امر مشارکت داشته باشند.

ندیمی با بیان اینکه شاید فکر ساخت مسجد نیز از ابتدا با هدف مشارکت از سوی پیامبر اکرم(ص) تشکیل شده باشد، عنوان کرد: این تفکر و کارکرد جمعی را پیامبر (ص) از ابتدا در آیاتی همچون آیه اعتصام و ... تأکید و اشاره داشته است تا از این طریق کار جمعی اولویت پیدا کند.

نماینده اسبق لاهیجان و سیاهکل در مجلس با اشاره به اینکه احزاب هم در قانون اساسی وجهه قانونی داشته و هم به لحاظ اخذ مجوزها از وزارت کشور، وجهه عینی دارد، گفت: احزاب با توجه به اینکه با عناوین مختلفی در انتخابات‌ها حضور دارند لذا کارکردهای بسیاری داشته و بر ما لازم است تا از اولویت‌های آنها استفاده کنیم.

وی ضمن اشاره به اینکه براساس حقوق اساسی مجموعه دیگری که بعد از رسانه باید به کارکرد آن بیاندیشیم، احزاب است،  تأکید کرد: احزاب و گروه‌هایی که دارای مجوزهای قانونی هستند باید شرایط و امکان حضور آنها فراهم شود زیرا قطعا بخشی از گرایشات مردم وابسته به انواع این احزاب است که باید به آن توجه جدی شود .

ندیمی در پایان با تأکید بر اینکه بخشی از کارکرد اساسی احزاب به انتخابات بر می‌گردد، گفت: هیچ حزبی نبوده که نسبت به انتخابات بی اعتنا باشد زیرا از چند جهت از جمله اصل ظهور، تحرک اعضا و نتیجه وابسته به انتخابات خواهد بود، بنابراین بی‌تردید به این موضوع نیازمند خواهیم بود.

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"