كدخبر: ۱۱۹۷۹
تاريخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
اصحاب فرهنگ لاهیجان "گلزار سپهر " را رونمایی کردند
کتاب "گلزار سپهر" نوشته کیومرث سپهر لاهیجی شاعر فقید هم عصر و مرید استاد شهریار در لاهیجان رونمایی شد.

به گزارش گروه خبری لاهیگ به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان ؛ آیین رونمایی از کتاب گلزار سپهر نوشته کیومرث سپهر لاهیجی عصر روز شنبه 22 اردیبهشت 1401 با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر به مجری گری بانو گلشاهی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان برگزار شد.

در ابتدای این برنامه احمد پرمهر یابنده نویسنده و محقق در خصوص کتاب گلزار سپهر گفت : من به عنوان ویرایشگر و تصحیح کننده این کتاب آن را گنجینه ای ارزشمند می دانم. کتاب گلزار سپهر تذکره ای است از ۱۲۰ تن از شاعران شهیر لاهیجان قدیم از جمله : حزین لاهیجی ،فیاض لاهیجی ،صنایع شیخ بهایی لاهیجی و ...

وی اضافه کرد: از سپهر لاهیجی می توان به عنوان یکی از نخبگان شهر نام برد او در طی ۵۶ سال عمر خود جزو انسان های برجسته جامعه بود.

پرمهر افزود: مرحوم کیومرث سپهر لاهیجی این کتاب را در سال ۱۳۴۲ زمانی که دانشجوی دانشگاه تبریز بود به عنوان پایان نامه در کارشناسی زبان و ادبیات فارسی چاپ کرد. این کتاب فقط زندگینامه نیست بلکه محتوای تاریخی دارد از قوم گیلک ، زبان گیلکی ، لاهیجان ، چای و در آخر تصاویری از لاهیجان که من جابجایی هایی را در آن انجام دادم .

این ویرایشگر در پایان صحبتهایش افزود: در این کتاب فقط دو قطعه از اشعار این شاعر گنجانده شده است و بنا داریم الباقی را در کتاب دیگری به چاپ برسانیم .

عباس مهری آتیه نویسنده و پژوهشگر دیگر سخنران این برنامه ؛ در خصوص کیومرث سپهر لاهیجی گفت : کم هستند افرادی که پایان نامه هایشان تبدیل به کتاب شود  ولی این امر برای این شاعر محقق شد و این نشان از درجه ی توانمندی وی دارد. مهری آتیه در ادامه از تلاش‌های ارزنده احمد پرمهر یابنده بابت ویرایش و تصحیح کتاب گلزار سپهر تقدیر کرد او همچنین از انتشارات پیام اندیشه نیز به نیکی یاد برد و زحماتش را شایسته تقدیر دانست .مهری آتیه در ادامه در خصوص تذکره نویسی نیز مطالب تخصصی را عنوان کرد .

در ادامه حسن فرهنگ فر ، فاطمه قنبری زیازی، آقای تکلمی و بانو عبداللهی اشعاری را از سروده های خود برای حضار خوانش کردند .

پس از آن دکتر بهمن مشفقی پزشک و نویسنده مطلبی را تحت عنوان "سرمایه های فرهنگی ، هنری ، علمی و ادبی هر شهر،شناخت تاریخ و ارزش‌های آن شهر است " در وصف کتاب گلزار سپهر را برای حاضرین خواند.

در پایان کتاب گلزار سپهر توسط نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان ؛ پیام یوسفی مدیر انتشارات الهام اندیشه و همسر زنده یاد سپهر لاهیجی رونمایی شد.

کیومرث سپهر لاهیجی شاعر غزل سرا در سال ۱۳۱۸ خورشیدی در خانواده ای هنرمند و ادب پرور متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه اش را در زادگاهش گذراند و سپس از دانشگاه ادبیات تبریز موفق به دریافت دانشنامه لیسانس شد و همزمان به تحصیل در رشته زبان و ادبیات عرب پرداخت.وی به  شیوه قدما شعر می سرود و بیشتر به مثنوی و غزل نظر داشت .این شاعر فقید در سال ۱۳۴۲ کتاب گلزار سپهر را به صورت پایان نامه ارائه داد و بعد از اتمام تحصیلاتش به تهران رفت و در دستگاه ژاندارمری سابق به عنوان سردبیر ماهنامه ژاندارمری مشغول به کار شد و پس از بازنشستگی به تدریس در دو رشته ادبیات عرب و فارسی پرداخت . وی هنگامی که مشغول تدوین مجموعه اشعارش بود در سن ۵۶ سالگی در محفل شب شعر گلستان تهران دار فانی را وداع گفت و تدوین مجموعه اشعارش ناتمام ماند .

" گلزار سپهر " مشتمل بر 120 تذکره از شاعران قدیم لاهیجان در 202 صفحه چاپ شده است که چاپ جدید ان در سال 1400در شمارگان 500جلد توسط انتشارات الهام اندیشه   به قیمت 850000ریال منتشر شده است .نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"