كدخبر: ۱۱۹۵۷
تاريخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
فرماندار رشت در جلسه شورای پدافند غیر عامل شهرستان، تاکید کرد؛
لزوم مقابله به موقع با مهاجرت اقلیمی به عنوان عامل اصلی آسیب های زیست محیطی در آینده
فرماندار رشت با بیان این مطلب که بیشترین آسیب های زیست محیطی از ناحیه مهاجرت های اقلیمی متوجه مناطق شمالی کشور خواهد بود، بر فوریت چاره اندیشی در زمینه افزایش نا متعارف جمعیت استانهای شمالی تاکید کرد.
به گزارش گروه خبری لاهیگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان رشت، دکتر امام پناهی در جلسه شورای پدافند غیر عامل شهرستان با اشاره به اهمیت توجه به پدافند غیر عامل به عنوان مجموعه ای از اقدامات در راستای کاهش شدت آسیب پذیری و جلوگیری از خسارات مالی، جانی و زیست محیطی و نیز تقویت بنیه دفاعی کشور در حوزه های گوناگون، اظهار داشت: برای دستیابی به نتایج موثر باید نسبت به مشارکت مردم در جنبه های مختلف پدافند غیر عامل اقدام کرد.
 
وی افزود: از موارد مهم در تاثیر گذاری پدافند غیر عامل ؛ توجه به ارائه هشدارهای به موقع ، آگاهی رسانی، افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در مورد آسیب های ناشی از تهدیدات و همچنین ایجاد آمادگی برای مواجهه با شرایط بحران می باشد.
 
دکتر امام پناهی با بیان این موضوع که در چارچوب پدافند غیر عامل تمامی دستگاه ها و نهادها باید نسبت به عوامل تهدید زیستی احساس مسئولیت و کسب آمادگی کنند، اظهار داشت: اقدام به موقع در مقابله با تهدیدات، از تحمیل هزینه های بالای مالی، جانی و زیست محیطی به کشور جلوگیری خواهد کرد.
 
فرماندار رشت با اشاره به تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی بر کره زمین و تهدید حیات انسانی مانند شکسته شدن رکورد دما در بسیاری از مناطق جهان، کاهش متوسط بارش ها، کاهش دبی رودخانه ها، افزایش برداشت از سفره های زیرزمینی، وقوع خشکسالی و آتش سوزی، گفت: بر اساس اعلام نتایج مطالعات سازمان هواشناسی، اقدامات برخی از کشورهای همسایه مانند ترکیه در زمینه سدسازی موجب افزایش خطرات زیست محیطی در منطقه و تاثیر پذیری کشور ما از تبعات آن مانند ورود توفان گرد و خاک به کشور، افزایش روند مهاجرت ساکنان مناطق جنوب، جنوب شرقی و مرکزی به سواحل شمالی گردیده است.
 
نماینده عالی دولت در مرکز استان با اشاره به ضرورت جلوگیری از تغییر کاربری اراضی ساحلی و کشاورزی و ممانعت از کوه خواری و جنگل خواری و نیز ساخت و سازهای غیر مجاز، افزود: زیر ساخت های موجود در زمینه تامین آب شرب و برق و سیستم دفع بهداشتی زباله شهری و روستایی به هیچ وجه جوابگوی افزایش نامتعارف ظرفیت جمعیتی نبوده و مهاجرت اقلیمی به عامل گسترش غیر قابل کنترل آسیب های زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی بدل خواهد شد.
 
دکتر امام پناهی با تاکید بر لزوم برخورد علمی با پدیده مهاجرت اقلیمی به عنوان عامل اصلی افزایش آسیب های زیست محیطی و تهدید سکونتگاه ها در آینده ، گفت: مجموعه فرمانداری رشت آمادگی دارد تا با برگزاری همایش علمی و با دعوت از صاحب نظران و اساتید، تبعات بروز این پدیده و راهکار های علمی و عملی مقابله با آن را مورد بررسی قرار دهد.
 
فرماندار رشت با بیان اینکه پدافند غیر عامل در طول تاریخ همراه همیشگی زندگی بشری بوده و تا امروز نیز جایگاه خود را حفظ نموده است؛ عواملی چون سنبل آبی، خطر ورود ملخ ها به استان و موضوع پسماند را از دیگر عوامل تهدید و نیازمند تصمیمات و اقدامات فوری و جدی مقابله ای برشمرد.
 
دکتر امام پناهی با اشاره به آلوده شدن دشت قزوین بوسیله ملخ های مراکشی و مشاهده آنها در مرز استان گیلان، بر اقدام هماهنگ و به موقع دستگاه های مسئول مانند جهاد کشاورزی و محیط زیست در اجرای راهکارهای پیشگیرانه و ارائه آموزش های ضروری به ساکنان مناطق در معرض تهدید تاکید کرد.
 
وی با بیان ضرورت نظارت بر چگونگی دفع زباله های بیمارستانی و پزشکی، خواستار حساسیت بیشتر علوم پزشکی و محیط زیست و سایر دستگاه های مرتبط نسبت به این مسئله شده و اظهار داشت: بسیار ضروری است تا با بکارگیری تعداد بیشتر شرکت های عامل و پیمانکار متقاضی حمل و دفع زباله های بیمارستانی و پزشکی، سطح کیفی ارائه خدمات در زمینه دفع این نوع زباله ها و جداسازی و رفع عوامل خطرناک و بیماری زا از آنها را به سطح قابل قبول رسانید.
 
دکتر امام پناهی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در طی 37 سال گذشته برای مردم سراوان و تبعات زیست محیطی آن برای کل استان از ناحیه لندفیل سراوان مانند افزایش حشرات موذی، بوی نامطبوع، نفوذ شیرابه به دو رودخانه زرجوب و گوهر رود و ورود نهایی آن به تالاب انزلی و دریاچه خزر؛ با تاکید بر اجابت خواسته به حق مردم منطقه، اظهار داشت: دولت با شهامت، درایت و جدیت به مسئله ورود کرده و اراده مسئولین کشوری و استانی بر رفع اساسی مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن قرار دارد.