كدخبر: ۱۱۹۴۶
تاريخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
ّفرماندار رشت در جلسه شورای جامع عمران شهرستان، اظهار داشت؛
اجرای طرح کشت قراردادی، آغازی بر پایان واسطه ها در چرخه تولید برنج
فرماندار رشت با اشاره به مزایای اجرای طرح کشت قراردادی از جمله حذف نقش واسطه ها و دلالان در چرخه تولید و عرضه برنج، اظهار داشت: ضرورت دارد تا بخشداران و دهیاران نسبت به تشریح فوائد این طرح برای کشاورزان اقدام کنند.

به گزارش پروه خبری لاهیگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان رشت، دکتر امام پناهی در جلسه شورای جامع عمران که به منظور بررسی مسائل بخش کشاورزی، وضعیت منابع آبی و بحران های احتمالی در سال زراعی پیش رو و با حضور مدیرکل تعاون روستایی استان برگزار شد، با اشاره به اینکه حجم آب ذخیره شده پشت سد سفیدرود و پیش بینی های هواشناسی از بارش های آینده نشان از سال زراعی سختی دارند، اظهار داشت: میتوان با برنامه ریزی دقیق در زمینه مدیریت منابع و توزیع عادلانه آب و همچنین حضور جهادی تمام مدیران و دست اندر کاران‌، فصل کشاورزی 1401 را با کمترین زیان ممکن پشت سر گذاشت.

وی افزود: در صورت عمل کشاورزان محترم بر اساس تقویم زراعی، شاهد کاهش 10 درصدی مصرف آب و در نتیجه پایین آمدن خطر آسیب به محصول از ناحیه مواجهه با بحران کمبود آب خواهیم بود.

دکتر امام پناهی با بیان این مطلب که بر اساس آخرین برآوردها 633 میلیون متر مکعب آب موجود در پشت سد سفیدرود شامل 59 درصد از حجم مخزن پشت سد میباشد‌، گفت: با توجه به ذخیره یک‌ میلیار و 75 میلیون  متر مکعبی آب در مخزن پشت سد در مدت مشابه سال قبل، ضرورت مدیریت منابع آبی در سال زراعی پیش رو بیشتر احساس می شود.

فرماندار رشت با اشاره به مزایای متعدد اجرای طرح کشت قراردادی برای کشاورزان، اظهار داشت: در چارچوب این طرح با تامین تسهیلات مورد نیاز، انواع بذر، نهاده های کشاورزی و در نهایت خرید تضمینی محصول به قیمت روز ؛ دست واسطه ها و دلالان از چرخه تولید و عرضه محصول استراتژیک برنج کوتاه شده و کشاورزان فارغ از دغدغه های مختلف با افزایش کیفیت و راندمان برداشت محصول و کاهش ریسک خسارات احتمالی‌، از ثبات درآمدی تضمین شده برخوردار خواهند شد.

دکتر امام پناهی با تاکید بر فوائد استفاده از بذر گواهی شده برای کشاورزان در قالب طرح کشت قراردادی، اظهار داشت: بر این اساس مقدار مصرف بذر مورد نیاز از 80 کیلوگرم در هکتار در کشاورزی سنتی به 50 کیلو گرم کاهش یافته و از هدر رفت آب نیز به میزان 5 تا 7 درصد جلوگیری بعمل خواهد آمد.

نماینده عالی دولت در مرکز استان با اشاره به لزوم آشناسازی کشاورزان با مزایای متعدد طرح کشت قراردادی خاطر نشان کرد: تمامی دستگاه های مرتبط و دست اندرکاران نظیر جهاد کشاورزی، بخشداران، دهیاران، شوراهای اسلامی، اداره آبیاری، تعاون روستایی و بانک های عامل مانند بانک کشاورزی باید نسبت به معرفی فوائد این طرح به کشاورزان محترم اهتمام ورزند.

دکتر امام پناهی با عنوان این مطلب که در سال زراعی پیش رو جبران خسارات وارده به محصولات زراعی تنها از طریق صندوق بیمه کشاورزی صورت خواهد پذیرفت‌، از کشاورزان خواست تا هر چه سریعتر نسبت به بیمه محصولات خود اقدام کنند.

فرماندار رشت با تاکید بر لزوم اتمام هر چه سریعتر عملیات لایروبی تا آغاز زمان آب گذاری انهار ، خاطر نشان کرد: تعمیر، تجهیز، راه اندازی و در صورت نیاز برق دار نمودن ایستگاه های پمپاژ آب باید در اولویت کاری دستگاه های مرتبط قرار گیرد.

دکتر امام پناهی عدالت در امر توزیع آب در مواقع بحران کم آبی را یکی از شاخص های رضایتمندی مردم از عملکرد مسئولین معرفی و گفت: لازم است تا در تعیین افراد دارای صلاحیت به عنوان میراب شاگردهای محلی، با حساسیت بیشتری عمل شود.

نماینده عالی دولت در مرکز استان با تاکید بر ضرورت عبور از کشت سنتی به سمت کاشت مکانیزه و صنعتی در کشاورزی ، اظهار داشت: در حال حاضر 75 درصد از اراضی شالیزاری شهرستان رشت بصورت مکانیزه کاشت می شود و در راستای حرکت به سمت کشت مکانیزه در سال گذشته مبلغ 34 میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات در قالب اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی برای خرید ادوات مورد نیاز در اختیار کشاورزان محترم قرار داده شده است.

فرماندار رشت اظهار داشت: با هدف نظارت بیشتر بر نحوه توزیع عادلانه کودهای مورد نیاز یارانه ای، عاملین مجاز بر اساس حواله الکترونیکی اقدام به توزیع کود شیمیایی خواهند نمود.

وی ادامه داد: امسال در جهت کمک به کشاورزان و کاهش هزینه ها‌، قیمت کودهای شیمیایی نظیر فسفات و پتاس تا 45 درصد کاهش قیمت داشته است.

دکتر امام پناهی با تاکید مجدد بر ضرورت رعایت تقویم زراعی از سوی کشاورزان‌، خاطر نشان کرد: تا کنون در بیش از 21 هزار و900 هکتار از شالیزارهای شهرستان رشت شخم اولیه انجام و همچنین 792 هکتار خزانه برنج احداث گردیده است.