كدخبر: ۱۱۹۴۲
تاريخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
پرورش نیروی کارآمد زمینه ساز فعالیت های دانش بنیان آینده استان
دکترمحمدعلی خداجو _ فعال فرهنگی
شعار سال 1401 مبنی بر تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین نمادی است که میتواند بالاترین ظرفیت ها را در زمینه تولیدات اقتدارآور، قدرت آفرین فراهم آورد ولی آنچه باید در عمق این شعار زیبا و پرمعنا به آن توجه کرد پرهیز از اقدامات نمادین و کلیشه ای و زودگذر است که در سفارشات و منویات مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید بود. پس از اعلام شعار سال، اقدامات عملی و موثر در استان گیلان آغاز شد که شخص جناب استاندار بعنوان نماینده عالی دولت ، برآن هدایت و نظارت داشتند که بدون شک در آینده این استان را بعنوان پیشرو در این زمینه مطرح خواهد نمود. اما آنچه برای آینده سرزمین پرافتخار گیل و دیلم باید پیش بینی کرد نیروهای نخبه و خبره جوان و کارآمد برای ظرفیت های سخت افزاری است که احداث و تجهیز آنها آغاز شده است. تفاوت شعار امسال با سالهای گذشته تاکید بر توانمند کردن تولیدات با ظرفیتهای دانش بنیان است. اشتغال آفرینی بر پایه علم و دانش ، تولیدی اقتدارآور، قدرت آفرین و ممتد را به ارمغان خواهد آورد. ازبین بردن مسائل پرپیچ و خم اداری و تجاری از مسیر نخبگان حاضر از یکسو و آینده نگری در نخبه پروری استان از سوی دیگر مهمترین اقداماتی است که در کنار احداث و تجهیز زیرساختهای تولید میتواند استان گیلان را درسالهای آتی با استانهای برتر و پیشگام، همسان نماید.

امروز آموزش و پرورش نوین و پیشگام دنبال تربیت نسلی  است که باتوجه به نیازهای آینده کشور پژوهشگرانه به علم و دانش بنگرند . متاسفانه به نظر میرسد درسالهای گذشته این نهاد پراهمیت  در استان گیلان با فاصله گرفتن از این مهم، بیشتر مسیر سیاسی و اجتماعی دولت قبل را دنبال میکرد و از اصول مهم شعارهای سال، دور می ماند. با تغییرمدیریتی موثر و مورد اقبال قشر فرهنگیان در ماههای اخیر  به نظر میرسد زمینه  برای ورود به عرصه های علم و عمل فراهم شده است.

یکی از نقطه‌های ضعف آموزش وپرورش طی چند سال گذشته عدم تمرکز و ورود تفکر کارآفرینانه در حوزه دانش‌آموزی بوده است. همین اتفاق  باعث شد نخبگان این امر در سالهای اخیر در حاشیه اقدامات سیاسی این حوزه قرار گیرند و اقبالی برای  مدیریت و پرورش اصولی نخبگان  آینده استان نداشته باشند. امید است با استمرار تغییرات مدیریتی در لایه های اجرایی و زیرین آموزش و پرورش و استفاده از نیروهای توانمند ارزشی و همراه دولت، زمینه پرورش نیروهایی کارآمد برای زمینه سازی فعالیت های دانش بنیان آینده استان فراهم آید.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"