كدخبر: ۱۱۷۴۸
تاريخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
فرماندار رشت همزمان با روز «وقف» مطرح کرد؛
اثرگذاری مشکلات اقتصادی بر جایگاه «وقف» در جامعه/ نقش ورزشکاران و هنرمندان در اشاعه فرهنگ «وقف» و ترغیب نسل جوان/ اختصاص بیش از دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار عمرانی روستایی در حریم امامزاده هاشم(ع)
فرماندار رشت با بیان اینکه بدلیل شرایط اقتصادی، مردم نسبت به گذشته کمتر تمایل به وقف دارند، گفت: شرایط اقتصادی جامعه و مشکلات عدیده‌ای که مردم دارند سبب شده روی نگاه به وقف غبار نشسته و قدم نهادن الگوهای محبوب در میان ورزشکاران و هنرمندان می‌تواند موجب تقویت رغبت و اشاعه فرهنگ وقف شود.
به گزارش گروه خبری لاهیگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری رشت، علی فتح اللهی فرماندار رشت در دیدار با رئیس و مجموعه اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت ضمن تبریک روز «وقف» و تقدیر از تلاش‌های این مجموعه اظهار داشت: در حوزه کاری با کوشش‌های سخت و طاقت فرسایی روبرو هستید که با فعایت‌های گذشته تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

وی افزود: وقف از موضوعات مهم در دیدگاه اسلام است و جایگاه ویژه‌ای در نگاه دینی و باورهای مذهبی ما دارد که با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و مشکلات عدیده‌ای که مردم دارند روی نگاه به وقف غبار نشسته است که با تلاش سخت شما باید نگاه به وقف و امر خیر در بین افراد تقویت شود. 

فتح اللهی جایگاه وقف را در زندگی مردم در سالیان گذشته به عنوان یک اصل یادآور شد و گفت: مردم در سالیان گذشته وقف را بعنوان یک اصل در زندگی خود دانسته و برای بخشیدن املاک خود بمنظور استفاده عموم، با توجه به باورهای دینی که در آنها وجود داشت، اقدام می‌کردند. 

وی در ادامه ترغیب نسل جوان را به آشنایی با وقف در شرایط امروز یک دغدغه دانست و افزود: اما اینروزها این اتفاقات کمتر رقم می‌خورد که از دلایلش این است که نتوانستیم آن تفکرات را در نسل جدید توسعه داده و در این راستا فرهنگ سازی درستی کنیم.

فرماندار رشت همراهی دستگاه‌ها با اداره اوقاف و امور خیریه را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: آنچه مردم بعنوان ارث معنوی در اختیار اوقاف قرار می‌دهند در حقیقت مسئولیت خطیری را بر عهده شما قرار می‌دهد که بتوانید از اموال موقوفه که در اختیار شماست به نحو درست استفاده کنید.

وی افزود: این موقوفات حساب حسنه‌ای است که افراد برای بهره‌مندی از فیض معنوی آن در دنیای آخرت از اموال خود می‌بخشند که مجموعه اوقاف را علاوه بر وظیفه اداری از نظر شرعی نیز پاسخگو قرار می‌د‌هد و این فعالیتی است بسیار سخت که همه دستگا‌ها و ادارات و ما نیز بعنوان دستگاه حاکمیتی و خدمتگذار باید شرایط را به‌گونه ای فراهم کنیم که مشارکت مردم تقویت شود.

فتح اللهی نقش الگوهای محبوب در میان ورزشکاران و هنرمندان در ترغیب افرادِ دارای توانمندی مالی به موضوع وقف را بسیار مهم دانست و گفت: واقعیت این است که زمانی که افراد مطرح همچون ورزشکاران و بازیگران در کارهای خیر پیش‌قدم می‌شوند اثرات حضورشان نتیجه کار خیر را متفاوت کرده و سبب می‌شود سایر افراد جامعه نیز در راه خیر قدم بگذارند.

وی با ذکر کارهای خیریه ارزشمند دو فوتبالیست مطرح کشورمان «هادی طباطبایی» و «علی دایی» در امور وقف و آزادی زندانیان گفت: شاید بنظر برسد که این افراد بخواهند نقش پررنگ‌تری را در سرمایه‌گذاری و مسائل اقتصادی داشته باشند اما برخلاف انتظار،آنان خیرانی هستند که باید از ظرفیت و توانمندی آنها به نحو شایسته‌ای برای تقویت رغبت و اشاعه فرهنگ وقف بهره ببریم.

فرماندار رشت در ادامه امامزاده هاشم را بعنوان پیشانی مذهبی ورودی استان گیلان دارای جایگاه ویژه و یک اعتبار برای گیلان دانست و گفت: طی بازدید از مرقد مطهر مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار فقط برای امام‌زاده هاشم در نظر گرفته شد که این اقدام سبب کددار شدن این بقعه متبرک شده که پیش از این اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده بود.

نماینده عالی دولت در مرکز استان در پایان ایجاد امکانات رفاهی برای زائران بمنظور بهره‌مندی معنوی از امامزاده هاشم را یک ضرورت دانست و گفت: در راستای این هدف تاکنون تنها برای یک روستای امامزاد هاشم بیش از دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای پروژه‌های آب آشامیدنی، آسفالت و سایر خدماتی عمرانی در روستا توسط فرمانداری رشت در نظر گرفته شده است.