كدخبر: ۱۱۷۳۷
تاريخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۷
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
دست سازه های سیمرغ در لاهیجان رونمایی شد
دست سازه های سیمرغ دستاوردی در حوزه هنر وادب هنرمندان لاهیجان به مناسبت روز شعر وادب پارسی رونمایی شد.
به گزارش گروه خبری لاهیگ به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان ؛طی مراسمی در روز یکشنبه بیست و هشتم شهریور دست سازه های سیمرغ تلفیقی از هنر وادب موسسه فرهنگی هنری سروسپید سهی رونمابی شد.

سمیه منجم از موسسین موسسه سرو سپید سهی در باره طرح واجرای چنین ایده ای اظهار داشت: مجموعه سیمرغ شامل 12 جلد دفترچه دست ساز است که با رویکردبه ادبیات کهن پارسی و توجه به اهمیت آن و الهام از منطق الطیر عطار نیشابوری شکل گرفته است.

این هنرمند در باره این دست سازها و چگونگی ساخت آنها افزود:روی هر جلد طرحی از پرنده با چاپ دستی نقش بسته که این پرنده ها از طرح های موجود در سفالینه های نیشابور استخراج شده اند و همچنین هر جلد حاوی چند بیت از توصیفات هر پرنده در کتاب منطق الطیر می باشد.

مجموعه سیمرغ طرح وایده موسسه فرهنگی هنری سرو سپید سهی و ساخته شده در کارگاه صحافی سنتی سین مین با هدف توجه بیشتر به نقوش اصیل ایرانی و ادبیات کهن ایران است. این مجموعه حاصل یک سال پژوهش و بررسی و مطالعه بر روی تمام زمینه های مرتبط با آن است.

گزیده ای از پرندگان توصیف شده در کتاب منطق الطیر برای این مجموعه به کار رفته که این پرندگان عبارتند از : هد هد،کبوتر،طاووس،عندلیب،تذرو،باز،فاخته ، طوطی، موسیچه و قمری.

مراسم رونمایی از دست سازهای سیمرغ به مناسبت روز شعر وادب پارسی به دلیل رعایت پیمان نامه بهداشتی کرونا ساده و بدون حضور مدعوین برگزار شدوعلاوه بر نگار نادری رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی لاهیجان ، پروانه محسنی آزاد همسر نویسنده فقید بیژن نجدی نیز در این برنامه حضور داشت.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"