كدخبر: ۱۱۴۳۸
تاريخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
افزایش رقابت‌پذیری صنعت چای ایرانی با اقدامات حمایتی دولت
استاندار گیلان با اشاره به افزایش رقابت‌پذیری صنعت چای ایرانی با اقدامات حمایتی دولت گفت: از تولید چای برای کاهش واردات این محصول به کشور، پشتیبانی‌های لازم صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی لاهیگ به نقل از خبرگزاری فارس ، ارسلان زارع عصر امروز در حاشیه مراسم آغاز برداشت برگ سبز چای در بخش کومله شهرستان لنگرود در گفت‌وگو با خبرنگاران، چای را یکی از مهم‌ترین محصولات گیلان و ایران دانست و اظهار داشت: صنعت چای سهم ۵۰ هزارنفری اشتغال را به خود اختصاص داده است. 

وی به گردش مالی سالانه بالغ‌بر ۵۰ هزار میلیارد ریال صنعت چای اشاره کرد و گفت: با توجه به استفاده مردم در نقاط مختلف کشور عزیزمان، به هر میزان که زمینه خودکفایی این محصول مهم را فراهم کنیم از وابستگی کشور نسبت به واردات چای، کاسته می‌شود.

استاندار گیلان حمایت‌های گسترده دولت از صنعت چای طی سالیان اخیر برای افزایش تولید را یادآور شد و تصریح کرد: افزایش نرخ خرید تضمینی و تأمین اعتبار موردنیاز و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات چای ازجمله اقدامات مهم دولت در حمایت از این صنعت بوده که افزایش رقابت‌پذیری تولید داخل برای چای‌کاران و صنعتگران این حوزه را به دنبال داشته است.

به گفته زارع، خوشبختانه سازمان‌های جهاد کشاورزی و چای نیز با اقدامات ترویجی و آموزشی، زمینه افزایش بهره‌وری، تولید و کیفیت محصول را به‌ویژه در سال‌های اخیر فراهم کرده‌اند.

وی به تولید ۹۰ درصد چای کشور در گیلان اشاره کرد و گفت: همان‌طور که سال گذشته شاهد افزایش پنج‌درصدی میزان تولید چای در گیلان بودیم امسال نیز شاهد سیر صعودی این شاخص باشیم و خوشبختانه در این محصول طی ماه‌های گذشته شاهد آفت نبوده‌ایم و از بابت کیفیت چای استان و کشور اطمینان صددرصدی وجود دارد.

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"