كدخبر: ۱۰۹۲۳
تاريخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
آستانه اشرفیه در سوگ سید جلال الدین اشرف سیاه پوش شد
همزمان با فرارسیدن چهاردهم ماه مبارک رمضان و در سالروز شهادت سید جلال الدین اشرف (ع) برادر امام هشتم شیعیان ، شهر مذهبی آستانه اشرفیه سیاه پوش شد.

به این مناسبت پرچم های سیاه عزا در حرم مطهر آن حضرت برافراشته شد و شب گذشته نیز تعدادی  از مداحان اهل بیت (ع) با حضور در حرم مطهر آقا  سید جلال الدین اشرف (ع) در غم شهادت فرزند امام موسی کاظم (ع) به نوحه خوانی و مداحی پرداختند .

حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) در سال ۱۸۰ قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود.آن حضرت کوچکترین فرزند حضرت امام موسی کاظم (ع) بوده و نام مادر بزرگوارشان نیز نجمه است.

سید جلال الدین اشرف (ع) دومین چهره علوی مشهور است که بعد از یحیی بن عبدالله بن الحسن بین سال های ۲۰۶ تا ۲۱۰ هجری قمری وارد سرزمین گیلان شدند.

سید جلال الدین اشرف (ع) پس از شهادت امام رضا (ع) برادر بزرگوارشان وارد گیلان شدند که هنگام ورود به این منطقه اولین نبرد و مقابله را در حوالی زنجان و قزوین که در آن زمان دارلمرز بین اعراب مسلمان و دیلمیان بود، با خوارج و لشکریان خلفای عباسی داشته است.

پس از شهادت آن بزرگوار؛ پیکر پاک آن حضرت طبق وصیتش در تابوت گذاشته شده و در رودخانه خروشان سفیدرود رها می شود.

پیکر آن حضرت بعد از گذشت یکصد کیلومتر در حوالی لاهیجان و در قریه 'اکیم' به ساحل رسید و توسط مردم از آب گرفته و در همان کنار ساحل به خاک سپرده شد.

'گوهر شاد خانم بنت کیا رستم' که از خاندان شیعی آل بویه بود در سال ۳۱۱ هجری قمری گنبدی زیبا بر روی قبر آن حضرت بنا نهاد و محل دفن سید جلال الدین اشرف (ع) که در آبادی بی نام و نشانی قرار داشت؛ بعدها به نام های کوچان ، جلالیه، اشرفیه و هم اکنون آستانه اشرفیه معروف است.

حرم مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) هم اکنون زیارتگاه عاشقان اهل بیت (ع) از سراسر نقاط کشور است و این حرم همه ساله پذیرای خیل بسیاری از زائران است.

شهر آستانه اشرفیه با داشتن حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گیلان واقع شده است.

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"