كدخبر: ۱۰۳۵۷
تاريخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
راهکارهای عملی بهتر از فرستادن ۳۰۰ هزار نیروی خانگی
شجاع‌الدین طایفه و رضا بژکول
وزیر بهداشت اعلام کرده که می‌خواهد ۳۰۰ هزار نیرو به خانه‌های مردم بفرستد تا ویروس کرونا را کنترل کنند؛ کاری که در هیچ کشور توسعه یافته یا غیر توسعه يافته‌اي اتفاق نیفتاده است. از طرفی با شعار این وزارتخانه که از مردم خواست از خانه‌ها خارج نشوید نیز منطبق نیست!
 
به‌نظر می‌رسد مقابله با کرونا عزمی ملی و عملی با داشتن امکانات نرم افزاری و سخت افزاری احتیاج دارد تا بسیج نیروهای بهداشتی برای تست و کنترل خانه به خانه و احتمالاً مبتلا شدن شهروندان همان خانه!

برای این‌که عزم ملی وزارت بهداشت جزم‌تر شود و ویروس همچنان فراگیر نشود، کارهای زیر می‌تواند کمک بزرگی باشد برای پیشگیری در روزهای آتی در یک کمپین ملی و مردمی:
 
۱- ارائه مواد خوراکی در تمام بازار روزهای کشور توسط تیم بهداشتی کنترل و یا چاره اندیشی شود. باز بودن مواد غذایی بدون پوشش قطعاً اثر منفی در روند بهداشتی شهروندان دارد.
 
۲- هلال احمر را مجاب کنید تا با دایر کردن واحدهای امدادی در تمام شهرها و میدان‌های اصلی شهر، نسبت به ارائه وسایل خدمات بهداشتی، از قبیل ماسک، دستکش، پد، الکل سفید کمک و ... مساعدت نمایند.

۳- وزارت بهداشت دستور دهد تا با همکاری شهرداري‌ها و یا نهادهای مردمی (که امروز جای خالی آن دیده می‌شود)، نسبت به ضد عفونی کردن تمامی معابر و مکان‌های عمومی و ضروری اقدام نمایند (در این کار می‌توان از کمک نیروهای  نظامی نیز بهره گرفت).

۴- وزارت بهداشت با مجوز مقامات بالا دستور دهند تا تمامي ادارات کشور با حداقل پرسنل و کارهای شیفتی و یا در صورت نیاز دور کاری از مبتلا شدن شهروندان جلوگیری به‌عمل آورند.

۵- وزارت بهداشت با استقرار مأموران آشنا و آگاه بهداشتی در هر شهری نسبت به کنترل و آموزش شهروندان به‌صورت عملی اقدام نماید.

۶- وزارت بهداشت در یک اقدام فوری و ضربتی و با حمایت همه حوزه‌ها و همکاری نهادهای امنیتی، به قدر لازم و کافی به رفع کمبود دارو در سطح داروخانه‌ها اقدام تا خللی به نیاز شهروندان وارد نشود.

۷- وزارت بهداشت به کمک همه دانشگاه‌های پزشکی در یک فوریت ضربتی تمام امکانات حفاظتی و تأمین تمام قطعات مورد نیاز ضروری را در اختیار تمامی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی  و کادرهای زحمتکش درمانی قرار دهند تا کادرهای درمانی بیمارستانی بتوانند در رسیدگی به شهروندان دچار کمبود امکانات نشوند. بر اساس اطلاعات واصله، چندین استان كشور، به‌خصوص گیلان نیازمند عزم ملی است.

۸- رفت و آمد تمام مسافران در استان‌های درگیر ویروس کرونا، به‌خصوص گیلان و قم تا عادی شدن شرایط ممنوع و توسط نیروهای نظامی و امنیتی کنترل و جلوگیری شود.

۹- به‌جای فرستادن نیرو به خانه‌ها، با تبلیغات شبانه روزی از طریق شبکه‌های اجتماعی و حضور رسانه‌ای و رفع نیازهای پزشکی، مردم را به ماندن در خانه به‌جای رفتن به مسافرت ترغیب و در صورت لزوم و اضطرار تحمیل نمایند.

۱۰- تمام لوازم وارداتی، اعم از ماسک، ژل و دارو توسط وزارت بهداشت و تیمی بی‌طرف و مورد وثوق کنترل و اجازه ندهند که مردم در مضیقه نبود لوازم پزشکی بسوزند و عده‌ای در بازار آزاد احتکار و با قیمت بالا بفروشند.

موارد دیگری که ضروری به‌نظر می‌رسد، برنامه بهداشتی و پزشکی در رسانه ملی هر شب و در ساعت خاص، ایجاد کانال پیام رسانی موثق توسط وزارت بهداشت، ایجاد سایتی براي به اشتراک گذاری اطلاعات جامع، به‌روز رسانی اطلاعات استانی در موارد اضطراری و راهکار عملی به‌صورت آنلاین و فوری، تعیین صدها شماره تلفن برای پاسخگویی یا استقرار مأموران آگاه و کارشناس بهداشتی در سامانه ۱۱۸ و پاسخگویی به دغدغه شهروندان، تشکیل تیم پزشکی در تمام استان‌ها توسط پزشکان و کادر متخصص بیمارستانی و پزشکی، حضور تمام قد پزشکان در رسانه‌های تصویری در همه استان‌ها برای پاسخگویی و ارائه اطلاعات روز بهداشتی، گرفتن مجوز از مقامات و تعطیلی همه اجتماعات ملی و مذهبی در همه شهرها تا پایان سال بدون هرگونه تأخیر و تعلل اجتماعی، و اعلام حالت اضطرار در کشور تا پایان اسفند و در صورت استمرار تا پایان فروردین، و دعوت و تشکیل کمپین ملی برای ماندن در خانه توسط وزارت بهداشت و تیم پزشکی، و تشکیل درگاهی برای شنیدن اعتراض‌ها، نقدها و یا پیشنهادهای مردمی و کارشناسان سایر حوزه‌ها برای سرعت بخشیدن به روندهای جاری و ... .

بیاییم در یک وفاق ملی و همراهی، جان هزاران نفر از شهروندان کشور را نجات دهیم. به امید فردای بهتر و سلامتی هموطنان.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"