كدخبر: ۱۰۳۳۲
تاريخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
در بحبوحه شیوع بیماری؛
دادستانان گیلان و اقدامات باارزشی که انجام داده‌اند
محمد رحیمی

روزنامه‌نگارها و خبرنگارها با سوژه‌ها زندگی می‌کنند، غمگین‌ می‌شوند، می‌خندند، خشمگین می‌شوند و گاهی جانبداری می‌کنند؛ این تجربه در همه خبرنگارها مشترک است. اما خبرنگارانی که حوادث کار می‌کنند، یک حس دیگر‌ را با سوژه‌ تجربه می‌کنند: اضطراب. این حس‌ هفته‌ها و شاید ماه‌ها به‌خاطر یک سوژه با آن‌هاست‌. این حس را خبرنگاران جنگ هم بسیار تجربه می‌کنند. این را گفتم تا برسم به اضطراب چند‌ روزه که گیجم کرده! اضطراب از لحظه‌ای جانم را گرفت که درگیر ویروس کرونا و ماجراهای آن شدم، ناخودآگاه به یاد داستان ژاپنی نعل و میخ افتادم که در نهایت به علت عدم انجام صحیح امور کوچک، یک سپاه با شکست مواجه شد.

با توجه به اين‌که ویروس کرونا در ابتدای ورود خودش به ایران قابل کنترل و مدیریت بود، متأسفانه از سوی برخی نهادهای ذیربط جدی گرفته نشد و تا به امروز به علت عدم درک صحیح جامعه از رخدادها و اتفاقات پیش آمده، با سرعت در مسیر تخریب جان و روان جامعه است. اما در این میان جای بسی امیدواری است که دادستان‌های استان گیلان و در رأس آن‌ها دادستان مرکز استان با تمام توان در مقابل این ویروس خانه برانداز قد علم نموده‌اند که آثار و برکات آن به وضوح قابل مشاهده است.

بسیاری از مدیران کشور آموزش لازم برای مدیریت بحران را یا ندیده‌اند و یا اصلاً با مدیریت بحران غریبه‌اند، اما به لطف خداوند، سال‌ها کارزار قضایی، از دادستان‌های استان امیری کارآزموده ساخته که در این چند روز اخیر و آثار و تبعات آن حداقل در شهرهای رشت، انزلی، صومعه سرا و ... به عینه برای مردم به نمایش درآمده است.

اقدام بزرگ و به‌دور از هیجان مردان بزرگ را می‌طلبد. کنترل بازارهای هفتگی و اماکن عمومی، نظارت بر امحاء زباله‌های بیمارستانی، اتخاذ تصمیمات حیاتی درخصوص اماکن توریستی، ورود به‌موقع در جلوگیری از خروج اقلام بهداشتی ضروری از استان و مکلف نمودن تمامي مراکز درمانی، اعم از خصوصی و دولتی به خدمات رسانی و ... گوشه‌ای از اهم فعالیت‌های دادستان‌های استان گیلان است.

امکان دارد در پاره‌ای از مواقع مردم شریف استان نسبت به بعضی تصمیمات و سختگیری‌ها گلایه‌هایی را داشته باشند، اما باید به این امر توجه داشت که کنترل و مدیریت بحران با تعارف و قربان و صدقه رفتن قابل حل نيست. با احترام به نظرات دادستان‌های محترم، بنده همچنان معتقدم باید اتخاذ شرایط جنگی، از جمله منع رفت و آمد در مناطق پر رفت و آمد و شلوغ لحاظ شود، برای مناطق محروم و آسیب پذیر بسته‌های بهداشتی تهیه تا در اختیار نیازمندان قرار گیرد، امور بانکی با حداقل حضور افراد انجام گیرد، پزشکان و مراکز درمانی متخلف از طریق رسانه ملی به مردم معرفی و در اسرع وقت به پرونده آن‌ها بدون هیچ‌گونه ترحمی رسیدگی شود، ارتباط مستقیم دادستان‌ها از طریق رسانه‌ها درخصوص کنترل بازار و مبارزه با محتکران در تنظیم بازار از طریق رادیو و تلویزیون مستمراً انجام گیرد، حضور نیروهای نظامی در مراکز درمانی و عمومی براي کنترل عمومی و اجرای دقیق خدمات رسانی نیز مد نظر باشد. البته این را می‌دانم که تمامي دادستان‌های عزیز بسیاری از این مسائل مطروحه را از پیش تدارک دیده‌اند و اینجانب از باب دغدغه‌مندی خود این چند خط را به رشته تحریر درآورده‌ام.

از همه مردم گیلان زمین انتظار می‌رود با سعه صدر بالا و حس مسئولیت شناسی تاریخی خود یک بار دیگر با اعتماد به متولیان دولتی، اعم از استاندار محترم، دادستان‌های گرامی، فرمانداران سختکوش و متولیان بهداشت و درمان جان بر کف مسیر مبارزه با این ویروس را هموار سازند تا دست در دست هم با پیروزی بر کرونا همبستگی و اراده خود را بار دیگر در تاریخ برای آیندگان ثبت نماییم.


www.gilkhabar.ir

نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"