كدخبر: ۱۰۲۴۳
تاريخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
پروفسور فضل‌الله رضا درگذشت
پروفسور فضل‌الله رضا ـ دانشمند ایراني و رئیس پیشین دانشگاه تهران ـ در ۱۰۵ سالگی و در اتاوای کانادا چشم از جهان فرو بست.
پروفسور فضل‌الله رضا ـ دانشمند ایرانی ـ در سن ۱۰۵ سالگی چشم از دنیا فروبست.

به گزارش "لاهيگ"، پروفسور فضل‌الله رضا ـ دانشمند ایراني و رئیس پیشین دانشگاه تهران ـ در ۱۰۵ سالگی و در اتاوای کانادا چشم از جهان فرو بست.

وی مهندس برق، استاد دانشگاه، چهره ماندگار، رئیس سابق دانشگاه تهران، دومین نائب‌ التولیه دانشگاه صنعتی شریف، سفیر سابق ایران در یونسکو و کانادا و برادر بزرگتر عنایت‌الله رضا ـ فلسفه‌دان، نویسنده، مترجم و محقق تاریخ و جغرافیای تاریخی ایرانی ـ بوده است.

"رضا" طی سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۴ عضو گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی دانشگاه کاتولیک آمریکا و سپس دانشگاه ‌MIT در بوستون آمریکا بود. این دانشمند ایرانی در سال ۱۹۶۵ به‌دلیل مشارکت در نظریه شبکه و اطلاعات، به‌عنوان عضو پیوسته مادام‌العمر IEEE برگزیده شد. او همچنین عضو پیوسته AAAS است. "رضا" عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی نيز بوده است.

وی از سال ۱۳۵۷ تا کنون استاد دانشگاه‌های کنکوردیا در مونترئال در کبک کانادا و دانشگاه مک‌گیل مونترئال بوده و در سمت‌های استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رئیس انجمن علمی ایرانیان در آمریکای شمالی، رئیس گسترش زبان و ادب فارسی و مشاور و همکار فعال مؤسسات علمی و ادبی فراوانی مشغول به فعالیت بوده‌ است.

"رضا" یکی از پایه‌گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در جهان است و تحقیقات گسترده‌ای در زمینه ظرفیت شنون و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال‌های مخابراتی نویزدار، نظریه اطلاعات و فرآیندهای تصادفی، سیستم‌های خطی آنالیز عمومی، نظریه سیستم‌ها و مدارها، نظریه کنترل سیستم‌های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه‌های n دهانه‌ای انجام داده‌ است.

"رضا" یکی از بنیان‌گذاران نظریه اطلاعات و ارتباطات در جهان است. او تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌هایی مانند نظریه حداکثر انتقال اطلاعات در کانال‌های ارتباطی، نظریه اطلاعات و فرآیندهای تصادفی، سیستم‌های خطی، تجزیه و تحلیل شبکه، نظریه سیستم‌ها و مدارهای الکتریکی، نظریه کنترل سیستم‌های دینامیکی، فضاهای خطی در مهندسی، اپراتورهای خطی، انتقال و استهلاک انرژی در شبکه‌های دروازه را انجام داده است.

از او تا کنون بیش از ۱۰۰ مقاله علمی به زبان‌های انگلیسی و فرانسه در مجلات و کنفرانس‌های معتبر خارجی و بیش از ۵۰ مقاله ادبی و فرهنگی به زبان فارسی در نشریات خارجی و داخلی منتشر شده است.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"