كدخبر: ۱۰۲۲۵
تاريخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
اختصاصی "لاهیگ"
"جامعه و بازار در عصر ناصری" معرفی می‌شود
نشر تاریخ ایران آئین معرفی و بررسی کتاب "جامعه و بازار در عصر ناصری" نوشته فیاض زاهد و هدی موسوی را از ساعت ۱۷:۳۰ روز چهارشنبه ۲۴ مهر در خانه گفتمان شهر و معماری (خانه وارطان) برگزار می‌کند.
آئین معرفی کتاب "جامعه و بازار در عصر ناصری" نوشته فیاض زاهد و هدی موسوی برگزار می‌شود.

به گزارش "لاهيگ"، نشر تاریخ ایران آئین معرفی و بررسی کتاب "جامعه و بازار در عصر ناصری" نوشته فیاض زاهد و هدی موسوی را از ساعت ۱۷:۳۰ روز چهارشنبه ۲۴ مهر در خانه گفتمان شهر و معماری (خانه وارطان) برگزار می‌کند.

در این نشست، منصوره اتحادیه، نعمت احمدی نسب،
سعید لیلاز و نویسندگان کتاب برای حاضران سخنرانی خواهند کرد.

"جامعه و بازار در عصر ناصری: با نگاهی به اوضاع اجتماعی و اقتصادی در عصر قاجار" نوشته فیاض زاهد و هدی موسوی با شمارگان يك هزار نسخه و در ۴۹۱ صفحه و بهای ۵۰ هزار تومان از سوی نشر تاریخ ایران روانه کتابفروشی‌ها شده است.


نویسندگان در این کتاب ضمن تمرکز بر وضعیت بازار و مؤلفه‌های اقتصادی، شیوه معاش و داد و ستد اقتصادی، وضعیت آموزش و پرورش و نهادهای اجتماعی مرتبط، زنان و منزلت آنان، پول و مسائل اقتصادی مرتبط با آن، تجارت داخلی و خارجی، بیماری‌های واگیردار و ... را نیز مورد بررسی قرار داده‌اند.

هدف نویسندگان نشان دادن وضعیتی است که اجداد تهرانی‌ها در دوران قاجاریه با آن مواجه بودند. این رویکرد به مخاطبان در درک بهتر نهضت‌ها و پویش‌های سیاسی، مذهبی و اجتماعی آن دوران کمک می‌کند. فراموش نکنیم که مکانیزم‌های استعماری از این دوران وارد اقتصاد ایران می‌شود و نویسندگان با تمرکز پژوهش بر مسأله بازار در دوران ناصری بررسی خواهند کرد که نهاد بازار تا چه میزان تأثیر و کارآمدی بر مؤلفه‌های اجتماعی داشته است.

به باور نویسندگان، اقتصاد کشاورزی و شبه فئودالی ایران در دوره قاجار در نتیجه تغییرات بین‌المللی و ملی اساساً نیازمند بازبینی بود و انقلاب مشروطه به این دلیل رخ داد که اقتصاد دوره قاجار پاسخ مطالبات اجتماعی را نمی‌داد.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند در روز و ساعت اعلام شده به خانه گفتمان شهر و معماری (خانه وارطان) واقع در تهران، میدان فلسطین، ابتدای خیابان طالقانی غربی، پلاک 514 مراجعه کنند.

برای دريافت و مطالعه فهرست و مقدمه کتاب "جامعه و بازار در عصر ناصری: با نگاهی به اوضاع اجتماعی و اقتصادی در عصر قاجار"، به اين‌جا مراجعه كنيد.
مطالب مرتبط
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"