كدخبر: ۱۰۲۱۸
تاريخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
پوست اندازی یا رونمایی از گزينه جدید اصولگرایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی
علیرضا لاهیجی
با نزدیک شدن به کارزار دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی طیف‌ها و گروه‌های سیاسی بر آن می‌شوند كه ذائقه همگون با جامعه را به خود گرفته و مطالبات مردمی را در کانون برنامه‌هاي تبلیغاتی‌شان قرار دهند. پس از گذشت چهار دهه از شکل‌گیری حاکمیت جمهوری اسلامی، در کش و قوس مناسبات و منازعات سیاسی و غربال‌گری شکل گرفته زیر پوست بلوک بندي‌های سیاسی، جامعه ایرانی به‌خوبی دریافته است كه شاکله جریان شناسی سیاسی بر اساس کدام طبقه‌بندي استوار شده است؟

بر همین اساس اگر بخواهیم جدی‌ترین دسته‌بندی سیاسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی را با همین رویکرد دنبال کنیم، قطعاً هر دوره از مجلس شورای اسلامی شاهد آمد و رفت گروه‌های مختلف سیاسی متناسب با حال و هوای زمان خود بوده و طیفی از گروه‌های سیاسی زیر لوای جبهه‌ها، جمعیت‌ها و احزاب خواه اکثریت و خواه اقلیت، ادوار مختلف مجلس را تجربه کرده‌اند.

پیش از این در شهرستان‌های لاهیجان و سیاهکل، ابوذر ندیمی درحالی که از سوي همه جناح‌های سیاسی و اجرایی مورد حمایت قرار گرفت و طی چند دوره وارد مجلس شوراي اسلامي شد، اما در آن سوی دیگر نیز افرادی چون کامل خیرخواه، بهرام یعقوبی، یوسف قاسمی و ذبیح نیکفر چهره تمام عیاري از اصولگرایی را در طول ادوار مختلف مجلس به نمایش گذاشتند.

تردیدی وجود ندارد كه لاهیجان و سیاهکل به لحاظ فکری و سیاسی در ردیف پیشروترین شهرستان‌های استان گیلان محسوب می‌شوند؛ چرا که صبغه تاریخی و برآمدن نحله‌ها و ‌گروه‌های مختلف سیاسی از این دو منطقه، جریان سازی تاریخی را بر همگان گوشزد می‌کند، لیکن در بازه زمانی حاضر، فضای انتخاباتی پیش رو بیش از آن‌که متأثر از فضای سیاسی باشد، مسائل و مشکلات اقتصادی کشور را نشانه گرفته است و مردم که دغدغه معیشت و ‌گذران امور زندگی هر روز، فشار مضاعفی را بر آنان تحمیل می‌کند، فارغ از دسته‌بندی‌های سیاسی به دنبال کسانی خواهند بود كه در طبقه‌بندي قدرت، تصمیمات کلان کشور و دستیابی به رفاه عمومی، نقش اثرگذاری داشته باشند.

بی‌تردید باید دید نشست اخیر نامزدهای احتمالی اصولگرایان لاهیجان و سیاهکل با حضور ذبیح نیکفر، یوسف قاسمی، رضا حیدری‌نژاد، سید رضا علوی و کیانوش امانی با غیبت رسول فرخی کدام بخش از مطالبات مردمی را مورد توجه قرار داده است؟ آیا کارنامه‌ها و برنامه‌ها در تلفیق با مشی سیاسی در مقاطع مختلف تصدی مسئولیت هریک، نقشی از توسعه یافتگی و یا گشایشی در امور مردم داشته است؟ و بالاخره آن‌که، چهره‌های جدید رونمایی شده اصولگرایان با توجه به استخوان بندی اجرایی ـ مدیریتی و نیز تجربه آزموده شده این جریان سیاسی، می‌تواند جامعه را به آینده روشن و نویدبخش امید دهد؟

پاسخ به این سئوالات اگرچه با نزدیک شدن به انتخابات مجلس روشن‌تر می‌شود، اما نباید غافل از این موضوع بود که مردم در این مقطع، بیش از آن‌که بخواهند به جهت گیري‌های سیاسی روی خوش نشان دهند، بیش از پیش به دنبال کسانی هستند تا راه حلی برای برون رفت از مشکلات روزمره کشور، شهر و روستای خود را بیابند.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"