كدخبر: ۱۰۲۰۱
تاريخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
نماینده مردم لاهیجان و سياهكل در مجلس شورای اسلامی:
چرا هزینه درمان عوارض زخم‌های مزمن بسیار بیشتر از سرطان‌ است؟
ذبیح‌ نیکفر ليالستاني گفت: مردم با وجود شرایط اقتصادی کنونی کشور برای تأمین هزینه درمان برخی بیماری‌ها، به‌ویژه بیماری‌های خاص با مشکلات جدی مواجه هستند. بنابراین لازم است که در حوزه حمایت از این بیماران تجدید نظر شود.
يك عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با بیان‌ این‌که یک و نیم میلیون نفر به زخم پای دیابتی مبتلا شده‌اند، به تشریح دلایل گران‌تر بودن هزینه درمان عوارض زخم‌های مزمن نسبت به برخی سرطان‌ها پرداخت.

ذبیح‌ نیکفر ليالستاني در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت در واکنش به انتشار خبری مبنی بر این‌که هزینه عوارض زخم‌های مزمن بسیار بیشتر از برخی سرطان‌هاست، گفت: هم‌اکنون بهترین راه برای کاهش هزینه‌های ناشی از عوارض زخم‌های مزمن، از جمله زخم پای دیابتی که حدود یک و نیم میلیون نفر به آن دچار شده‌اند یا بیماری روماتیسم و بیمارانی که به‌صورت طولانی مدت در بستر هستند، این است که به منظور پیشگیری از ابتلا به این نوع زخم‌ها، آن‌ها را آموزش دهیم.

وي ادامه داد: ما باید تمام تلاش خود را در این جهت متمرکز کنیم که بیماری را قبل از این‌که منجر به بروز زخم‌های شدید یا سایر عوارض ناشی از بیماری شود، درمان کنیم؛ ضمن این‌که باید آموزش برای سالم زیستن و توجه به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها را از مدارس آغاز کرده و در این مورد فرهنگ سازی کنیم، همچنین به بیماران دیابتی از طریق رسانه‌ها آموزش دهیم.

نماینده مردم لاهیجان و سياهكل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که بیمه‌ها از توانایی مالی لازم برای تأمین هزینه‌های بیماران خاص برخوردار نیستند، اظهار کرد: هم‌اکنون بیمه‌ها هزینه درمان بیماران خاص را نمی‌پذیرند و سقفی را برای تأمین اعتبارات درمانی مورد نیاز این بخش تعیین کرده‌اند که مشکلاتی را برای بیماران خاص ایجاد کرده است. بنابراین لازم است بیمه‌ها و مسئولان حوزه سلامت تکلیف خود را با این بیماران مشخص کرده و در برخورد با مشکلات‌شان فرصتی برای درمان آن‌ها ایجاد کنند.

نيكفر یادآور شد: مردم با وجود شرایط اقتصادی کنونی کشور برای تأمین هزینه درمان برخی بیماری‌ها، به‌ویژه بیماری‌های خاص با مشکلات جدی مواجه هستند. بنابراین لازم است که در حوزه حمایت از این بیماران تجدید نظر شود.

وي در پاسخ به این‌که چرا هزینه‌های درمان زخم‌های مزمن از سرطان بالاتر است، تصریح کرد: اگر این نوع زخم‌ها، به‌‌ویژه برای بیماران دیابتی گسترش پیدا کند، به قطع عضو منتهی می‌شود. بنابراین به‌عنوان عارضه مزمن نیاز به مراقبت جدی و مداوم دارد. به همین دلیل در شرایط کنونی که هزینه تأمین تجهیزات در حوزه سلامت افزایش یافته است، قطعاً هزینه درمان این نوع زخم‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"