كدخبر: ۱۰۱۹۱
تاريخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
"حقابه تالاب" مطالبات جوانان نیست که پشت گوش می‌اندازید!
مانیا شیرین بخش
خبر باز هم آوار شد؛ سنگین تر از زلزله دیروز، تلخ تر از قصه سراسر غصه ای که برای شب های پاییزمان نوشته اند. یعنی خداحافظی کنیم؟! با تالاب؟! با جنگل های هیرکانی؟! با شمشادهای خزری؟! اکوسیستم منحصر به فرد هم لیاقت می خواهد. چه بسیار رودها، که مأمن زباله شد، جنگل ها که بهشت زمین خواران و قاچاقچیان چوب شد، دریا که مقصد شیرابه های ترسناک عفونی شد، و تالاب، که ضربه آخری که خورد، سهمگین تر از آن خواهد بود که تاب بیاورد، که تاب بیاوریم...
مهدی افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در خانه ملت افتخار دیگری به افتخاراتش افزود. آن چه تعبیر او از سنگ اندازی و کارشکنی است، تلاش دوستداران محیط زیست است که رقمی بر جان و تن شان نمانده است. بالاخره انتخابات نزدیک است. سیاهه رزومه ها باید با چیزی پر شود.
محسنی فرماندار شفت گفته در هفته دولت خبر خوش شروع به کار ساخت سد لاسک را به مردم خواهد داد. باید هم خبر افتتاح سد لاسک، خبر خوش تلقی شود. آن قصه پرغصه که می گوید، از قضا گریبان گیر کل اکوسیستم استان می شود. چه بی فایده سعی می کنند وانمود کنند نفع مردم شهرستان شفت، در زیر آب رفتن هکتارها جنگل ارزشمند و خشک کردن تالاب است. تالابی که اگر نفسی برایش مانده، درحال بریدن است.
فعالان استان سپاسگزار انتصابات خوش آتیه استاندار هستند؛ اما طرح هایی که تصویب و اجرا می شوند، بعضاً نوید دهنده روزهای خوش نیستند. آن ها که به دغدغه مندی و اعتماد مصطفی سالاری به کارشناسان باور دارند، دست یاری به سوی نماینده عالی دولت در استان دراز کرده اند. شایسته نیست سایه بی تدبیری و ناامیدی سنگین تر از آن چه شده است، شود.
حسن خسته بند معلوم نیست نماینده کدام مردم انزلی است. چیزی اگر برای انزلی مانده بود، به لطف خواب آلودگی و بی تفاوتی اش، در آستانه نابودی است. اردکانیان وزیر نیروی روحانی، جان خسته رودها و جنگل های گیلان را به ضرب تازیانه آن چه "تدبیر" می خواند، به آغوش مرگ روانه می کند؛ تصمیماتی غیرکارشناسی که دود می شود و به چشمان کل نسل هایی می رود که بعد از ما زندگی می کنند.
مرگ تالاب، مرگ آینده فرزاندان مان است؛ نه ربطی به سیاست دارد، نه به پول، نه به ضرب شست های مثلاً دیپلماتیک. داد تالاب اگر ستانده شود، کمین زمین خواران خواهد شکست. باید معلوم شود منتفعان این طرح، در سایه حمایت چه کسانی نقشه پررنج نابودی شهر را می کشند؟ بریدن روبان افتتاح سد لاسک، به منزله فشردن طناب بر گلوی یکی از ارزشمندترین ذخائر زیست محیطی ثبت شده کشور است. تالاب انزلی سرمایه بقاء و زیست کل گیلان است. خدا کند فردا که بیاید، خیلی دیر نشده باشد.

• سردبیر
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"