كدخبر: ۱۰۱۵۳
تاريخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۴
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان :
۵۱ درصد اراضی شالیکاری گیلان به مرحله "خوشه‌دهی" رسید
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان ‌با اشاره به برداشت نخستین خوشه‌های برنج گیلان در اوایل مرداد گفت: ۵۱ درصد از اراضی شالیکاری گیلان به مرحله خوشه‌دهی رسید.
به گزارش " لاهیگ " به نقل از تسنیم ، لیلا بذرکار اظهار داشت:‌ ‌در حال حاضر 51 درصد از اراضی شالیکاری گیلان به مرحله خوشه‌دهی رسیده‌اند و با توجه به مساعد بودن شرایط آب و هوایی نخستین خوشه‌های طلایی برنج اوایل مرداد در مزارع شالیکاری استان گیلان برداشت می‌شود.


سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: ‌با توجه به شرایط بسیار خوب جوی،‌ همکاری خوب کشاورزان و مطلوب بودن نتیجه طرح‌هایی نظیر نوبت‌‌بندی‌ کردن رهاسازی آب،‌ مسئله کاهش عملکرد محصول نسبت به سال گذشته را نیز نداریم.

بذرکار با اشاره به این نکته که امسال مرحله فاز زایشی در محصول با افزایش دما به خوبی منطبق شده است ابراز داشت:‌ برخلاف تصور بسیاری،‌ مسئله افزایش دمای هوا و گرمای زیاد در این مقطع از زمان برای طی فرآیند مربوط به دانه بستن محصول برنج بسیار مطلوب بود.

وی از برداشت خوب محصول برنج به نسبت سال زراعی گذشته خبر داد و عنوان کرد:‌ گزارش‌های کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی گیلان در مورد نخستین خوشه‌دهی محصول برنج در سطح اراضی شالیکاری استان مربوط به شهرستان‌های لاهیجان،‌ ماسال و تالش بوده است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد:‌ بر اساس این گزارش‌ها تاکنون حدود 51 درصد اراضی شالیکاری استان به مرحله خوشه‌دهی رسیده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از مطلوب بودن این فرآیند حکایت دارد.

بذرکار ضمن تأکید مجدد بر این نکته که امسال بهترین شرایط دمایی در فاز گلدهی برنج اتفاق افتاد بیان داشت:‌ افزایش دما در زمانی اتفاق افتاد که از لحاظ ادامه فرآیند مربوط به گرده افشانی و تکمیل شدن فاز گلدهی محصول برنج،‌ بهترین و مناسب‌ترین شرایط ممکن را ایجاد کرد.

وی توجه کشاورزان نسبت به هشدارها و توصیه‌های کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی گیلان در مورد مبارزه با آفات را بسیار ضروری خواند و گفت:‌ زمان مبارزه با آفات بسیار مهم است بنابراین انتظار داریم شالیکاران با کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی همکاری لازم را داشته باشند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد:‌ برای مبارزه مؤثر با آفات و تعیین زمان دقیق این کار تنها دانش بومی کافی نیست و شالیکاران باید عملکرد خود را ‌در این مورد با کارشناسان گیاه پزشکی مراکز جهاد کشاورزی هماهنگ کنند.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"